Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wagonik i tablica przypominają o KWK Sosnowiec [ZDJĘCIA i WIDEO]

TOS
Tegoroczna Barbórka stała się okazją dla oficjalnego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kopalnię Węgla Kamiennego Sosnowiec. Tablica stanęła obok ustawionego kilka miesięcy temu wagonika z węglem i ścianki wspinaczkowej Poziom 450, która powstała w nadszybiu dawnego szybu Anna zamkniętej kopalni.

- Niezmiernie cieszę się, że w dniu święta górniczego mamy okazję odsłonić tę tablicę pamiątkową, która informuje o istnieniu w tym miejscu Kopalni Węgla Kamiennego Sosnowiec. Wobec faktu zlikwidowania w naszym mieście licznych kopalń tablica i symbole górnicze, którymi jest wózek z urobkiem i stojaki obudowy stojące na tle wieży szybu Anna pozwolą na zachowanie pamięci o naszej kopalni. Pamięć o zakładzie, który dawał zatrudnienie kilku tysiącom osób, a także przyczynił się do powstawania inwestycji miejskich, które służą do dzisiaj nie może zaginąć - powiedział Antoni Tutak, były górnik KWK Sosnowiec i jeden z inicjatorów ustawienia przy dawnej kopalni wagonika i tablicy.

- Moja rodzina nie miała zbyt wiele wspólnego z górnictwem. Dziadek pracował na kopalni, a cała moja rodzina wywodzi się z ciężkiej pracy hutniczej. Rozumiem jednak, jaką ciężką pracę wykonywaliście - mówił tuż przed odsłonięciem tablicy prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. - Trzeba zachować w pamięci to, że ta kopalnia tu kiedyś była. Dlatego bardzo się cieszę, że dzisiaj odsłonimy tablicę pamiątkową dzięki wspólnej pracy z byłymi pracownikami kopalni Sosnowiec. Będziemy mogli świętować tę Barbórkę symbolicznie i pamiętać o tych, którzy tak wiele dla naszego miasta zrobili. Dziękuję wszystkim, którzy się do tej uroczystości przyczynili. Mam nadzieję, że to początek, bo mamy taki plan, żeby każda była kopalnia sosnowiecka miała taką pamiątkę - dodał prezydent.

Początki Kopalni Węgla Kamiennego Sosnowiec sięgają 1876 roku. W latach siedemdziesiątych członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej był w tym zakładzie Edward Gierek. Ostatnia tona węgla z KWK Sosnowiec wyjechała na powierzchnię 3 stycznia 1998 roku. Potem zakład został zlikwidowany. Na jego miejscu powstały m.in. inne przedsiębiorstwa. Jedyny zachowany przemysłowy budynek kopalni to nadszybie dawnego szybu Anna, w którym działa ścianka wspinaczkowa Poziom 450. Jej nazwa to nawiązanie do głębokości dawnego kopalnianego szybu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo