Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2020 pod namiotem? Podpowiadamy, co powinniście wiedzieć o biwakowaniu - gdzie można rozbić namiot i co zabrać ze sobą na wyjazd

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Pixabay
Polska Organizacja Turystyczna ocenia, że w tym roku Polacy tłumnie ruszą na wakacje w kraju. Bez wątpienia, ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, popularne będą wszelkiego rodzaju biwaki. Ale jak się za to zabrać? Podpowiadamy, gdzie można rozbić namiot i co trzeba spakować do plecaka, żeby przetrwać taki wyjazd.

Według przewidywań Polskiej Organizacji Turystycznej pandemia COVID-19 i związanie z nią ograniczenia sprawią, że Polacy zdecydowanie częściej niż w latach ubiegłych zdecydują się lub będą zmuszeni zdecydować się na wakacje w kraju. - Obserwujemy wzmożone zainteresowanie turystyką krajową, co jest dobrym prognostykiem dla branży - ocenia Robert Andrzejczyk, prezes POT.

Zapowiada się, że do łask wróci również turystyka biwakowa. Dlaczego? Działalność hoteli, hosteli, pensjonatów, a zwłaszcza schronisk górskich jest w bardzo mocny sposób ograniczona, dlatego w szczycie sezonu może wystąpić poważny problem z liczbą miejsc noclegowych.

Do tego cena nocy spędzonej w namiocie jest często dużo tańsza, co ma znaczenie w świetle kryzysu finansowego, który przechodzimy i częściowo uszczuplonych pensji. Istnieje też uzasadniona obawa, że w zamkniętych przestrzeniach łatwiej o kontakt z obcymi ludźmi i zakażenie.

W związku z tym zebraliśmy dla was najważniejsze kwestie związane ze spędzaniem wakacji pod namiotem.

Gdzie w Polsce można rozbić namiot? Biwakowanie na dziko jest zabronione

Wyjazd pod namiot wielu osobom kojarzy się z dzikim nocowaniem w środku lasu, na szczycie góry lub na środku plaży. Rzeczywistość nie jest jednak wcale taka kolorowa, ponieważ prawo w Polsce ściśle określa miejsca, w których możemy rozbić namiot.

Oto kilka przykładowych przepisów, które przywołuje portal Bezprawnik:

  • Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: (…) 23) biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska - Ustawa o Ochronie Przyrody.
  • Art. 30. 1. W lasach zabrania się: (…) 10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego - Ustawa o Lasach
  • Zabrania się na plaży (przedwydmie), wydmach i klifach: (…) 8. Biwakowania i plażowania na wydmach i klifach - Regulamin Urzędu Morskiego w Słupsku

Oznacza to mniej więcej tyle, że niezależnie gdzie się znajdziemy, a mowa tutaj o lasach, parkach narodowych, plażach czy terenach prywatnych etc., namiot możemy rozbić jedynie w miejscu do tego wyznaczonym lub za zgodą zarządcy terenu.

Całe szczęście w Polsce nie brakuje pól namiotowych. Bardzo wiele hosteli czy pensjonatów proponuje również możliwość rozbicia namiotu na podwórzu. Biwakować można również wokół schronisk górskich, a w górach i lasach wyznaczone są specjalne strefy dla osób, które chcą rozbić namiot.

Co należy zabrać ze sobą na biwak? Lista potrzebnych rzeczy bywa długa

Kiedy wiemy już, gdzie możemy rozbić swój namiot, pora ustalić, co powinniśmy zabrać ze sobą na taki wyjazd. Tutaj oczywiście wszystko jest uzależnione od naszych możliwości. Inaczej będzie wyglądał ekwipunek na kilkudniowy wyjazd z rodziną, gdzie rozbijemy namiot na polu biwakowym, a dalej będziemy poruszać się po okolicy, mając pod ręką samochód.

Obejrzyj dokładnie

Inaczej będzie wyglądała natomiast kilkudniowa eskapada w Beskidy, gdzie każdego dnia będziemy musieli rozbić namiot w innym miejscu, a na dodatek cały swój ekwipunek będziemy taszczyli na plecach. W tym przypadku powinno nam zależeć na zabraniu jedynie najpotrzebniejszych rzeczy, więc to właśnie ich listę wyszczególnimy.

  • Namiot i plecak - żeby mieć gdzie spać i gdzie spakować rzeczy
  • Mata lub materac - konieczne, aby odizolować się nocą od podłoża
  • Śpiwór - nie powinien on być zbyt cienki, bo nocą możemy srogo zmarznąć
  • Apteczka - należy umieścić w niej podstawowe lekarstwa i opatrunki, warto mieć też folię NRC
  • Kosmetyczka - warto ograniczyć się jedynie do koniecznych kosmetyków, ale pamiętajmy o kremie do opalania i preparacie na owady
  • Ręcznik - najlepiej taki, który szybko schnie
  • Latarka - bez niej w ogóle nie należy ruszać się w góry, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć
  • Kurtka lub peleryna - ważna jest porządna ochrona przed deszczem
  • Polar i czapka - wieczory i noce pod namiotem naprawdę bywają chłodne
  • Komplet ubrań - tutaj każdy musi mierzyć według własnego uznania
  • Prowiant - to również jest uzależnione od długości wyjazdu, własnych potrzeb oraz bliskości miejsc, w których można zrobić zakupy
  • Zapas wody - tej nigdy dość
  • Termos - kawa lub herbata to obowiązkowy element życia w górach
  • Zestaw do jedzenia i gotowania - wystarczy palnik, butla z gazem, garnek oraz turystyczny zestaw sztućców
  • Energia elektryczna - naładowany telefon to również podstawa, dlatego dobrze kupić pokaźny powerbank
  • Mapa - małe i bardzo przydatne

Wyżej zamieszczona lista jest poglądowa. Należy pamiętać, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Przed wyruszeniem na biwak powinniśmy realnie ocenić swoje umiejętności i doświadczenie, a później dopasować długość pobytu i poziom trudności do własnych umiejętności.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera