MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2023 długie jak nigdy dotąd? Tak, ale nie dla wszystkich. Ile dni wolnych mają uczniowie w tegoroczne wakacje?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Czy przedszkolaki mają wakacje? Ile trwają wakacje dla studentów? Kiedy kończy się i rozpoczyna rok szkolny? Sprawdź, kto i jak długo odpocznie latem. Wakacje 2023 już niebawem!
Czy przedszkolaki mają wakacje? Ile trwają wakacje dla studentów? Kiedy kończy się i rozpoczyna rok szkolny? Sprawdź, kto i jak długo odpocznie latem. Wakacje 2023 już niebawem! Fot. Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska/Polska Press
Wakacje 2023 wkrótce się rozpoczną. Dzieci w wieku szkolnym oraz młodzież z niecierpliwością odliczają czas do tych beztroskich ciepłych dni, kiedy mają przerwę od nauki. Wakacje w Polsce trwają z reguły dwa miesiące: lipiec i sierpień. Często zaczynają się już w ostatnich dniach czerwca tak jak w tym roku. Maturzyści, czyli absolwenci szkół ponadpodstawowych mają w tym roku najdłuższe wakacje w życiu. Co prawda zdawali egzaminy, ale ich rok szkolny zakończył się już 28 kwietnia. Jak długo będą trwać wakacje 2023 dla pozostałych uczniów?

Spis treści

Ile będą trwały wakacje 2023?

Wakacje 2023 rozpoczną się oficjalnie 24 czerwca, ale już w piątek 23 czerwca odbędzie się w szkołach uroczyste zakończenie roku szkolnego. Te terminy dotyczą szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tylko tegoroczni absolwenci szkół średnich teoretycznie mają wakacje od 28 kwietnia, jednak aż do 23 maja trwała maturalna sesja egzaminacyjna.

Oto ważne terminy dla wszystkich uczniów:

  • zakończenie roku szkolnego – 23 czerwca,
  • zakończenie roku szkolnego dla absolwentów szkół ponadpodstawowych było 29 kwietnia,
  • zakończenie egzaminów maturalnych było 23 maja,
  • zakończenie wakacji 2023 – 31 sierpnia.

Chociaż ostatni dzień przerwy letniej to czwartek 31 sierpnia, według kalendarza roku szkolnego 2023/2024 rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych rozpoczyna się jednak 4 września, i to wtedy uczniowie przychodzą na rozpoczęcie roku. Dlatego dla uczniów oznacza to wydłużony odpoczynek letni o trzy dni, dokładnie od piątku do niedzieli (1-3 września).

Ile wolnego latem dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych?

Wakacje dla większości uczniów trwają dwa pełne miesiące: lipiec i sierpień. Zazwyczaj rozpoczynają się już pod koniec czerwca. W tym roku przerwa wakacyjna potrwa od 24 czerwca do 31 sierpnia, co daje wraz z weekendami 69 dni wolnego! Po dodaniu trzech pierwszych dni września okazuje się, że uczniowie mają 72 dni wolne od nauki.

Wakacje 2023 dla absolwentów szkół średnich są najdłuższe w całej edukacji

Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zakończył się wcześniej, tj. 28 kwietnia 2023. Teoretycznie absolwenci mogli weekendem majowym rozpocząć najdłuższe w swoim życiu, oficjalne wakacje. Ich dni wolne od nauki szkolnej to:

  • maj – 31 dni,
  • czerwiec – 30 dni,
  • lipiec – 31 dni,
  • sierpień – 31 dni,
  • wrzesień – 30 dni.

To razem 153 dni! W praktyce ci, którzy podchodzili do egzaminów maturalnych pozostawali jeszcze w „szkolnym trybie” do 23 maja, który był ostatnim dniem matur 2023.

Ile trwa letnia przerwa akademicka?

Wakacje dla studentów trwają aż trzy miesiące. Od lipca do końca września. W tym czasie nie odbywają się już zajęcia i wykłady jednak w zależności od uczelni i harmonogramu sesji, egzaminy zaliczające rok akademicki mogą trwać nawet do połowy lipca.

Ci, którym się uda zaliczyć sesje wcześniej, zazwyczaj mają wolny cały lipiec, sierpień i wrzesień. Mogą łącznie liczyć na ok. 90 dni wolnego. Kolejny rok studiów rozpoczynają dopiero w październiku. Oczywiście studenci ostatnich semestrów, którzy piszą prace licencjackie i magisterskie muszą się liczyć z indywidualnym harmonogramem. Dla nich rok akademicki podobnie jak w przypadku absolwentów szkół średnich kończy się szybciej.

Czy przedszkolaki mają wakacje?

Publiczne przedszkola jako placówki niereferyjne pracują cały rok, niezależnie od ferii i wakacji. Jednak w większości przypadków placówki wnioskują o organizowanie przerwy w czasie wakacji. W tym czasie m.in. przeprowadzane są remonty.

Gmina ma wtedy obowiązek na czas przerwy wakacyjnej wyznaczyć przedszkole zastępcze dla dzieci. Zazwyczaj w placówkach oraz w gminie można z wyprzedzeniem sprawdzi harmonogram dyżurów przedszkoli w czasie wakacji i zapisać dziecko odpowiednio wcześnie.

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2023 długie jak nigdy dotąd? Tak, ale nie dla wszystkich. Ile dni wolnych mają uczniowie w tegoroczne wakacje? - Strefa Edukacji