Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Miejskiej Bibliotece w Tarnowskich Górach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wakacje w Miejskiej Bibliotece w Tarnowskich Górach
Wakacje w Miejskiej Bibliotece w Tarnowskich Górach Magdalena Grabowska
Gdzie można spędzić wakacje? Czemu nie w bibliotece? Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach przygotowała dla dzieci bezpłatne warsztaty „Wakacje w Bibliotece”.

W Miejsckiej Bibliotece im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach odbywają się bezpłatne wakacyjne zajęcia dla dzieci. Dzisiaj zakończyła się pierwsza tura warsztatów ceramicznych. Najmłodsi poznali różne tajniki, które są potrzebne do wykonywania glinianych rękodzieł.

- Dzieciaki poznały podstawowe abc ceramiczne. Nauczyły się posługiwać technikami i narzędziami, które pozwalają na wykonywanie naczyń z wałeczków, z płytek czy przy użyciu foremki – mówi Władysław Grzesica prowadzący zajęcia. Po wylepieniu naczyń należy je wysuszyć i wypalić w piecu ceramicznym.

Co już stworzyły dzieciaki? Dzisiaj lepiły swoje ulubione postaci z bajek.

– Zrobiłam Plastusia jak stoi w swoim ogródku – mówi Martyna Pogoda pokazując swoje dzieło. Plastuś jest jej ulubionym bohaterem z lektur, które czytała. – Plastuś mieszkał w piórniku i miał dużo przyjaciół. Zawsze ich budził rano dzwoneczkiem i mówił „wstawać śpiochy” – dodaje.

Daniel Janicki ulepił żabę, jednego z bohaterów występujących w „Calineczce”. Marta Franczyk znów zrobiła aniołka. – Na początku chciałam ulepić księżniczkę jak moja siostra, ale stwierdziłam, że zrobię coś po prostu innego – wyznaje. Chciała być oryginalna. Co z księżniczką jej siostry? – Zamierzałam zrobić księżniczkę, ale mi chyba nie wyjdzie, moja księżniczka nie wygląda jakoś odpowiednio – mówi Emila Franczyk.

Następne warsztaty ceramiczne odbędą się 24-28.07.2017 r. Oprócz nich, będą również rękodzieła artystyczne. Część pierwsza zajęć polega na tworzeniu kolaży, a część druga na tworzeniu ozdób z filcu. Każda grupa składa się z 10 osób. Warsztaty są prowadzone przez osoby, które specjalizują się w danej dziedzinie. Pod okiem Beaty Hetmańczyk – plastyka i dekoratora, dzieci będą wykonywać między innymi filcowe serduszka, bransoletki czy etui na telefon.

Zajęcia z rękodzieła artystycznego, podczas których dzieci nauczą się tworzyć kolaże, odbędą się 31.07-04.08.2017 r. oraz 07.11.08.2017 r. Ozdoby z filcu można będzie wykonać 21-25.08.2017 r.
- Wychodzimy naprzeciw dzieciaczkom. One bardzo lubią tutaj przebywać i zawsze pytają o to co mogą robić i jak ciekawie spędzić czas. Ważne żeby pobudzać ich wyobraźnię, stąd pomysł na warsztaty – wyjaśnia Ewa Kocyga-Wach, bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach.

W ubiegłym roku biblioteka zorganizowała wystawę prac dzieci, biorących udział w warsztatach. W tym roku postanowiono z niej zrezygnować. – Dzieci nie za bardzo są skłonne do zostawiania nam swoich prac. Chcą je bardzo zabrać do siebie i pochwalić się, że stworzyły takie fajne rzeczy, dlatego zrezygnowaliśmy z wystawy – śmieje się Ewa Kocyga-Wach. Uczestnicy warsztatów sami przyznają, że chętnie zabierają do domu swoje dzieła –Dzisiaj zrobiłem kubek i oczywiście zabieram go do domu! – mówi Daniel Janicki.

Wszystkie wakacyjne warsztaty są bezpłatne. Zajęcia trwają od godziny 10.00 do 13.00. Żeby wziąć w nich udział należy się wcześniej zapisać pod numerem telefonicznym 32 285-41-60. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!