Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje za granicą? Zadbaj o kartę zdrowia [KARTA EKUZ]

Paweł Pawlik
W Katowickim  oddziale NFZ spotkaliśmy Bogumiłę Sobierajską i jej syna Dobromira, którzy właśnie odbierali karty
W Katowickim oddziale NFZ spotkaliśmy Bogumiłę Sobierajską i jej syna Dobromira, którzy właśnie odbierali karty Marzena Bugała-Azarko
Do 28 lipca, śląski NFZ wydał 263 tys. kart, które umożliwiają korzystanie na dogodnych warunkach ze służby zdrowia w UE

Lepiej zapobiegać niż leczyć - mówi hasło reklamowe jednego z medykamentów i nie mija się z prawdą, szczególnie kiedy jesteśmy daleko od lekarza rodzinnego i domowych specyfików babci. Podróżując po Starym Kontynencie warto więc mieć w kieszeni Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dostaniemy ją praktycznie od ręki, a dzięki niej uzyskamy niezbędną pomoc lekarską w Unii Europejskiej i krajach należących do Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria), bez zrujnowania wakacyjnego budżetu.

Dla kogo EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia podróżujących w celach turystycznych, osób uczących się lub studiujących oraz pracujących w krajach UE.

Z "wyrobieniem" dokumentu nie ma żadnego problemu, mimo, że w województwie śląskim wydaje się najwięcej takich kart w całym kraju. W ubiegłym roku było to dokładnie 329.388 sztuk. Dla porównania w drugim pod tym względem województwie mazowieckie, wydano ich nieco ponad 226 tys. Na podium zmieściło się jeszcze małopolskie z liczbą 188 tysięcy wydanych europejskich kart.

Dzierżymy rekord, nie tylko pod względem liczby wydanych dokumentów, ale i czasu który trzeba poświęcić na zdobycie karty. W województwie dolnośląskim (gdzie wydano o połowę mniej kart w porównaniu z woj. śląskim), w kolejce trzeba czekać kilka godzin. Tymczasem w wojewódzkim oddziale NFZ, przy ulicy Kossutha 13 w Katowicach, pomimo sezonu urlopowego, sprawę można załatwić w 15 minut.

Karty (wielkości karty płatniczej), wystawiane są bezpłatnie w Sekcjach Obsługi Ubezpieczonych, Delegaturach oraz Biurze Obsługi Ubezpieczonych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W naszym województwie jest 18 takich miejsc.

Sprawdź lekarza za granicą

Okazując EKUZ lekarzowi za granicą, powinniśmy zostać potraktowani tak, jak osoba ubezpieczona w danym kraju. Karta daje jednak gwarancję leczenia jedynie w placówkach działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej, ale to nie gwarantuje, że chory nie będzie musiał dopłacić do leczenia.

- Trzeba podkreślić, że karta nie gwarantuje całkowicie darmowej opieki we wszystkich europejskich krajach, bo w dużej mierze zależy to od systemu ubezpieczeń w danym miejscu. W Niemczech zapłacimy między innymi za wizytę u lekarza, pobyt w szpitalu czy wezwanie lekarza do domu. W Hiszpanii w wielu miejscowościach odwiedzanych przez turystów, większość lekarzy praktykuje prywatnie i obciąża pacjentów pełnymi kosztami leczenia. Ale już hospitalizacja w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub szpitalach jest nieodpłatna po przedstawieniu EKUZ - mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Szczegółowe informację na temat EKUZ i służby zdrowia w krajach UE i EFTA, znajdują się na stronie internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl.a

Przewodnik

EKUZ w wybranych państwach

  • Bułgaria. Bezpłatnie można korzystać z pomocy lekarza działającego w ramach umowy z kasą chorych. Przed wizytą należy okazać ważną EKUZ. Hospitalizacja, dopłata ok. 3,60 BGN (Lew bułgarski) za dzień, max przez 10 dni w roku.Dzieci do 18 roku i kobiety w ciąży bez dopłat. Hospitalizacja musi być w szpitalu z podpisaną umową z kasą chorych.
  • Chorwacja. Osoby ubezpieczone mogą korzystać z podstawowej opieki medycznej, opieki szpitalnej i specjalistycznej, opieki dentystycznej i protetycznej na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego. Bezpłatne jest też korzystanie z leków z listy Chorwackiego Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • Grecja. Bezpłatnie można korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa, który należy do IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego) lub podpisał z nim umowę.Za dodatkowe badania, np. prześwietlenia pacjent ponosi opłaty.Za leki na receptę pacjent płaci max. 25 proc. ceny.
  • Szwajcaria. Darmowe są świadczenia w placówkach, funkcjonujących w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. W niektórych kantonach należy uiścić opłaty przed wizytą. Za poradę trzeba zapłacić 33 CHF (dzieci do 18 roku) lub 92 CHF (osoby powyżej 18 lat). Wniesiona opłata daje prawo do korzystania ze świadczeń przez 30 dni.
  • Węgry. Bezpłatnie można korzystać z placówek, które mają umowę z narodowym funduszem. Placówki oznaczone są napisem "OEP". Należy przedstawić lekarzowi EKUZ oraz dowód tożsamości. Realizując receptę i pokazując EKUZ, można liczyć na niższy rachunek.
  • Wielka Brytania. Należy przedstawić lekarzowi EKUZ oraz dowód tożsamości. Osoba udająca się do lekarza należącego do publicznego systemu zdrowia, musi poinformować o chęci leczenia w ramach systemu publicznego. Leczenie będzie udzielone nieodpłatnie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera