MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny wyjazd do Chorwacji? Granicy nie przekroczysz z Paszportem Polsatu. Tak przestrzega Ambasada RP w Zagrzebiu

Olga Krzyżyk
Informacja dla Polaków jadących do Chorwacji.Nie wyjedziemy na Paszport Polsatu...
Informacja dla Polaków jadących do Chorwacji.Nie wyjedziemy na Paszport Polsatu... Ambasada RP w Zagrzebiu
Ambasada RP w Zagrzebiu ma chyba Polaków za głupków? To mocne słowa, ale informacja, która pojawiła się na Facebooku ambasady oraz stronie rządowej świadczy, że albo dochodziło do takich przypadków, albo właśnie sądzi się, że tak Polacy mogą zrobić. Ale o co chodzi? Ambasada RP w Zagrzebiu przestrzega Polaków, że do Chorwacji nie wjedziemy z... Paszportem Polsatu.

Wyjazd do Chorwacji. Jakie potrzebne są nam dokumenty?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina Polakom, że jadąc do Chorwacji trzeba mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty. W innym przypadku nie przekroczymy granicy. To jednak nie koniec. MSZ informuje, że nie wyjedziemy do Chorwacji z ... Paszportem Polsatu, a dokładnie Paszportem Rodzinnym Klubu Polsat. Ta sama informacja pojawiła się na Facebooku Ambasady RP w Zagrzebiu.

Czy rzeczywiście ktoś próbował wyjechać do Chorwacji pokazując taki paszport? Miejmy nadzieję, że jeżeli tak było, to był to jedynie żart i osoba ta miała ze sobą ważny dokument.

Przypomnijmy, że przy wjeździe i wyjeździe z Chorwacji obowiązuje kontrola graniczna. Chorwacja nie należy do strefy Schengen. Podróżując do Chorwacji, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku.

Nie przeocz

Za brak ważnego dokumentu podróży grozi mandat. Dodatkowe koszty braku dokumentów wiążą się z koniecznością wyrobienia w konsulacie paszportu tymczasowego, który umożliwi powrót do kraju.

Służby graniczne kontrolują tylko dokumenty podróży czyli dowody osobiste i paszporty. Nie wymagają okazania kart EKUZ Karta EKUZ, ani żadne inne ubezpieczenie, nie jest dokumentem podróży. Nie podlega kontroli granicznej.

Rodzinny Paszport Polsatu był częścią konkursu z nagrodami organizowanego przez telewizję Polsat. Otrzymało go około 13 mln Polaków. Trafił on do ich skrzynek pocztowych w 1996 roku. Każdy kto miał taki paszport miał szansę udziału w losowaniu cennych nagród. Każdy paszport miał serię oraz indywidualny, sześciocyfrowy numer. Jego wygląd przypominał zwykły paszport.

Paszport Polsatu z czasem zyskał wartość kolekcjonerską. Obecnie osiąga on na aukcjach od kilkudziesięciu do 300 zł.

Musisz to wiedzieć

Koronawirus a wyjazd do Chorwacji

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej znajdują się w grupie obywateli mających prawo wjazdu do Chorwacji bez obowiązku odbywania kwarantanny oraz okazywania wyników testów i to niezależnie od tego, gdzie mieszkają oraz z jakiego kraju do Chorwacji przyjeżdżają.

Ponadto, od 28 maja obywatele RP podczas przekraczania granicy państwowej Republiki Chorwacji nie muszą dokumentować celu swojego przyjazdu.

Obecnie przy wjeździe do Chorwacji, co do zasady, nie ma obowiązku kwarantanny/samoizolacji. Poddanie się obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji jest wymagane w przypadku wjazdu do Chorwacji z terytorium Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej. Samoizolacja nie jest wymagana w przypadku przejazdu tranzytem przez te kraje.

Jadąc na wycieczkę do Dubrownika, przez Bośnię i Hercegowinę, nie musimy po przekroczeniu granicy odbywać samoizolacje, ale pod warunkiem, że przejazd odbywał się tranzytem, bez zatrzymywania się, noclegu i zwiedzania.

Od 15 lipca powiększyła się listwa miejsc w Chorwacji, w których obowiązuje noszenie maseczek i obejmuje ona obecnie:

  • obiekty handlowe,
  • instytucje medyczne,
  • środki transportu publicznego (w tym m.in. promy i taksówki)
  • instytucje prowadzące bezpośrednią obsługę klienta: np. poczty, banki, kantory, dworce itp.,
  • punkty usługowe (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiekty gastronomiczne (dot. personelu).

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni