Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem w Świętochłowicach trwa. Strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole palenisk

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Strażnicy miejscy przeprowadzają kontrolę palenisk
Strażnicy miejscy przeprowadzają kontrolę palenisk
Walka ze smogiem w Świętochłowicach. Do Straży Miejskiej w Świętochłowicach można zgłaszać przypadki spalania śmieci w domowych paleniskach. Czarny dym i gryzący, nieprzyjemny zapach. Wystarczy zadzwonić i zgłosić taki przypadek strażnikom. Funkcjonariusze regularnie kontrolują domowe paleniska.

Czarny dym z kominów. Strażnicy miejscy kontrolują domowe paleniska

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w naszych domach. Zła jakość węgla czy spalanie odpadów jeszcze pogarsza sprawę. Do tego dochodzą "kopciuchy", czyli piece, kotły czy kominki, które nie spełniają wymaganych norm. To my sami przyczyniamy się do tego, że w sezonie jesienno-zimowych aż ciężko się oddycha.

Czarny dym i gryzący, nieprzyjemny zapach wydobywający się z kominów to sygnał, że coś jest nie tak. W takim wypadku warto zgłosić problem do Straży Miejskiej. Od 1 listopada 2018 roku Straż Miejska ma uprawnienia by karać mandatem za nieprzestrzeganie postanowień uchwał antysmogowych.

Nie przeocz

W Świętochłowicach kontrole palenisk wykonują strażnicy miejscy. To właśnie do świętochłowickiej straży można zadzwonić, gdy widzimy, że ktoś pali śmieciami lub zawsze z jego komina wydobywa się ciemny, śmierdzący dym.

- W 2020 roku odnotowano 121 zgłoszeń mieszkańców dotyczących zadymienia i podejrzenia spalania odpadów w piecach gospodarstw domowych lub na powierzchni ziemi, analogicznie w roku 2019 otrzymano 144 zgłoszeń. Część zgłoszeń nie została potwierdzona, dotyczyła najczęściej chwilowego zadymienia mającego miejsce przy rozpalaniu pieca. W przypadkach, gdy istniało uzasadnione podejrzenie, że może dochodzić do spalania odpadów przeprowadzano kontrolę paleniska. W 2020 roku przeprowadzono 113 takich kontroli a w roku 2019 - 146. Mniejsza ilość kontroli w 2020 roku była spowodowana sytuacją epidemiologiczną . W powyższych danych są również zawarte kontrole przeprowadzane podczas Alarmu Smogowego - tłumaczy Bogdan Bednarek, komendant Straży Miejskiej w Świętochłowicach.

Zobacz koniecznie

- Podczas kontroli palenisk przydomowych w których stwierdzono nieprawidłowości najczęściej dochodziło do palenia wszelkiego rodzaju drewna lakierowanego z klejami (płyty meblowe), natomiast podczas spalania odpadów na powierzchni ziemi najczęściej były opalane elementy metalowe pokryte różnymi stopami tworzyw sztucznych (kable i inne) oraz śmieci komunalne pomieszane z odpadami bio. Każdorazowo podczas stwierdzenia spalania odpadów sprawca jest ukarany mandatem karnym do wysokości 500 zł - wyjaśnia komendant Bednarek.

Polski Alarm Smogowy podaje, że Straż Miejska może wystawiać mandaty za:

  • stosowanie jednego z zakazanych paliw wymienionych w uchwale antysmogowej, np.mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego,
  • niskiej jakości miału, mokrego drewna
  • ogrzewanie budynku urządzeniem niespełniającym wymogów uchwały, czyli np. zamontowanie i używanie kotła pozaklasowego czy pieca
  • innego niż ekoprojekt (dotyczy np. tradycyjnych pieców kaflowych);
  • palenie odpadów w kominku, piecu, kotle;
  • palenie odpadów na powierzchni ziemi.

Musisz to wiedzieć

Problem dotyczy praktycznie każdej dzielnicy Świętochłowic. Na osiedlach domków jednorodzinnych głównym problemem jest zadymienie występujące przy normalnym paleniu dozwolonym opałem. Duża ilość zgłoszeń, które docierają do Straży Miejskiej dotyczy ulic z tzw. starą zabudową oraz pojedynczych niskich budynków opalanych węglem, a zlokalizowanych w pobliżu wysokich obiektów wielorodzinnych lub w miejscach, gdzie ciągi powietrzne powodują, że przy rozpalaniu kotła grzewczego dochodzi do zadymienia pobliskiego terenu czy ulicy. Miejsca te są często kontrolowane, jednak w większości przypadków nie stwierdza się nieprawidłowości.

- Lokale prywatne można kontrolować bez zapowiedzi natomiast, jeśli chodzi o firmy to sprawa jest bardziej złożona. W nagłych przypadkach, przy spełnieniu odpowiednich procedur przed i po kontrolnych, można przeprowadzić taką kontrolę w celu zapobieżenia dalszemu działaniu mającemu negatywny wpływ na środowisko. W pozostałych przypadkach przedsiębiorca winien być wcześniej poinformowany o terminie kontroli. Kontrole w takich przypadkach przeprowadza się już w asyście pracownika firmy pobierającej próbki, które są następnie poddane analizie w specjalistycznym laboratorium - podkreśla Bogdan Bednarek, komendant Straży Miejskiej w Świętochłowicach.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera