Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2015: Jaka podwyżka rent i emerytur? Oto kwoty WALORYZACJA RENT i EMERYTUR

Katarzyna Domagała-Szymonek
Waloryzacja emerytur 2015: Od 1 marca czeka nas podwyżka rent i emerytur. Po raz pierwszy podwyżka liczona jest inaczej: kwotowo i procentowo.
Waloryzacja emerytur 2015: Od 1 marca czeka nas podwyżka rent i emerytur. Po raz pierwszy podwyżka liczona jest inaczej: kwotowo i procentowo. Marek Michalski
Waloryzacja emerytur 2015: Od 1 marca czeka nas podwyżka rent i emerytur. Po raz pierwszy podwyżka liczona jest inaczej: kwotowo i procentowo. Efekt? Wszystkie emerytury i renty, które dzisiaj wynoszą do 5 299,97 zł, zostaną podwyższone o 36 zł. Wyższe świadczenia o 0,68 proc. WALORYZACJA RENT i EMERYTUR - CZYTAJ WIĘCEJ Renciści i emeryci piszą, jaką dostali podwyżkę. Dopisz się w komentarzu

Waloryzacja emerytur 2015:

Już wiemy, o ile wzrosną w marcu emerytury i renty. Portfele od podwyżki nam nie spuchną. Świadczenia zostaną podwyższone o 0,68 proc., nie mniej jednak niż o 36 zł. To efekt wprowadzonej po raz pierwszy kwotowo - procentowej waloryzacji. Dzięki temu osoby pobierające najniższe świadczenia nie stracą.

Waloryzacja rent i emerytur - emeryci i renciści dostaną więcej

System, jaki w tym roku wykorzystano przy obliczaniu waloryzacji powoduje, że emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia do 5, 299, 97 zł, otrzymają o 36 zł więcej. Natomiast te świadczenia, które dziś są wyższe od 5, 299, 97 zł, zostaną podniesione o wskaźnik waloryzacji. Okazuje się, że w tym roku wynosi on zaledwie 0,68 proc. Tym samym jest jednym z najniższych w historii!

- Wartość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od dwóch parametrów ekonomicznych - wyjaśnia dr Piotr Kania z Zakładu Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Chodzi o inflację w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów, po które najczęściej sięgają emeryci, oraz 20 proc. realnego wzrostu płac, czyli podwyżek, jakie dostają pracujący Polacy. Pod uwagę bierze się wartości z poprzedniego roku - uzupełnia.

W tym roku wskaźnik waloryzacji jest wyjątkowo niski. Jeśli zastosowano by wyłącznie waloryzację procentową, oznaczałoby to, że osoby z najniższą emeryturą dostałyby głodowe podwyżki - ok. 5 - 6 zł. Dlatego rząd zdecydował się wprowadzić waloryzację mieszaną, z gwarancją minimalnej podwyżki. Zdaniem wykładowcy tegoroczna waloryzacja, choć nie jest wysoka, to należy uznać ją za korzystną.

- Od lipca obserwujemy systematyczny spadek cen, czyli deflację, oznacza to, że cała kwota, o jaką zostanie podwyższone świadczenie, realnie zwiększy dochód emerytów i rencistów - wyjaśnia wykładowca.

Niemieckie renty i emerytury z tytułu pracy na terenie byłego getta warszawskiego będą mogły trafić do osób mieszkających w Polsce. Stanie się to dzięki polsko-niemieckiej umowie o eksporcie szczególnych świadczeń. Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sprawa dotyczyć będzie około 500 osób.
Procedury ratyfikacyjne powinny zakończyć się w maju 2015 roku. Następnie osoby uprawnione będą mogły wystąpić z wnioskami o udzielenie świadczeń.

Waloryzacja rent i emerytur - dla kogo minimalna podwyżka?

Przeglądając średnie wysokości emerytur, widzimy, że na minimalną kwotę podwyżki (36 zł) muszą przygotować się nauczyciele (przeciętna wysokość emerytury to 2 270,67 zł), kolejarze (dostają średnio 1 907,27 zł), czy osoby prowadzące działalność gospodarczą (przeciętna emerytura to 1 657,35 zł).

Grażynę Białas, 60-letnią emerytkę z Zawiercia, zarówno wysokość, jak i sposób liczenia waloryzacji oburza. - Wysokość podwyżki jest skandalicznie niska - złości się pani Grażyna. Uważa też, że sposób wyliczania waloryzacji jest krzywdzący. -
Przepracowałam 35 lat, z czego większość na kierowniczych stanowiskach. Kwotowa waloryzacja powoduje, że jestem wrzucona do jednej grupy z osobami, które pracowały na o wiele mniej odpowiedzialnych stanowiskach. A to mi się nie podoba, tak samo jak wysokość waloryzacji - mówi pani Grażyna.

Waloryzacja co roku wygląda nieco inaczej

Jeszcze w 2008 wskaźnik, o jaki wzrastały nasze emerytury i renty, wynosił aż 6,5 proc.! Oczywiście nie obyło się bez "ale".

Dużą waloryzację otrzymali emeryci i renciści, którzy zaczęli pobierać świadczenia do końca lutego 2007 roku. Pozostałe osoby dostały 4,2 proc. W porównaniu do obecnego wskaźnika, to i tak bardzo dużo. W 2012 roku po raz pierwszy zastosowano waloryzację kwotową. Każdy emeryt i rencista dostał taką samą podwyżkę. Było to dodatkowe 71 zł brutto.

Ponad połowa osób otrzymała podwyżkę wyższą niż gdyby miała zostać wyliczona ze wskaźnika procentowego. Stracili za to emeryci i renciści, którzy dostawali co najmniej 1480 zł. Wywołało to protest wśród poszkodowanych emerytów, jednak Trybunał Konstytucyjny, który zajął się tą sprawą, uznał system kwotowy za zgodny z z ustawą zasadniczą. W zeszłym roku waloryzacja była wyłącznie procentowa. Renty i emerytury wzrosły o 1,6 proc. Dla osób, które pobierały najniższe świadczenia, oznaczało to podwyżkę o 11,06 zł. Zaś emeryci, których świadczenia wynosiły ok.

6 tys., dostali podwyżkę w kwocie 77,76 zł netto. Była to jedna z niższych podwyżek od 2002 roku.

Niemieckie renty i emerytury z tytułu pracy na terenie byłego getta warszawskiego będą mogły trafić do osób mieszkających w Polsce. Stanie się to dzięki polsko-niemieckiej umowie o eksporcie szczególnych świadczeń. Jak informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sprawa dotyczyć będzie około 500 osób.
Procedury ratyfikacyjne powinny zakończyć się w maju 2015 roku. Następnie osoby uprawnione będą mogły wystąpić z wnioskami o udzielenie świadczeń.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera