WALORYZACJA EMERYTUR 2018: Ile dostaną emeryci? ZASADY 6.3.2018. Wrost emerytur o 2,98 proc. Ile na rękę?

RedakcjaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Na ile i kiedy mogą liczyć emeryci? Po 1 marca emeryci mogą liczyć na emeryturę podwyższoną o 2,98 proc. To najwyższy wskaźnik od 5 lat. Niestety, choć podwyżka emerytur ma być rekordowa, to seniorzy mogą jej prawie nie odczuć z powodu rosnących cen. Na ten problem rozwiązaniem może być 500 plus dla emerytów. Jednak na temat tego projektu na razie nie niewiele wiadomo. Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że decyzja o takim dodatku zostanie podjęta dopiero wiosną 2018 roku. Sprawdź, na jaką emeryturę możesz liczyć [ZASADY 6.3.2018]

AKTUALIZACJA: WALORYZACJA EMERYTUR 2018: KIEDY? W MARCU

Emerytury 2018 w górę, ale ceny w sklepach także!
Wkrótce zaczną się przeliczenia emerytur i rent w ramach tegorocznej marcowej waloryzacji. Jeszcze niedawno informowaliśmy, że współczynnik waloryzacji emerytur wyniesie 2.7 procent. Ostatecznie ma to być 2,98 proc., czyli najwięcej od pięciu lat.

Jeżeli ta wartość się utrzyma, najniższa emerytura wzrośnie o 29,8 zł, a przeciętne świadczenie o ok. 67,28 zł. Warto jednak przypomnieć, że nie są to kwoty netto lecz brutto.

WALORYZACJA EMERYTUR: ZOBACZ TABELĘ Z PRZELICZENIAMI

Inna niedobra informacja jest taka, że ten wyższy współczynnik to m.in. skutek szybko rosnącej w kraju inflacji. W 2017 r. ceny żywności w Polsce wzrosły, w porównaniu z 2016 r., o 4,6 proc., zatem współczynnik waloryzacji – 2.98 proc. pokazuje dysproporcję między tym, ile emeryci i renciści dostaną podwyżki, a ile muszą wydać na coraz droższe produkty pierwszej potrzeby.

Niestety, najbardziej podrożała żywność i produkty bez których nie można się obejść: masło, jajka, ryby, owoce i warzywa, nabiał, pieczywo, mięso i wędliny. Drożeją też leki, które w budżecie emeryta i rencisty znajdują się na szczycie piramidy wdatków.

Co gorsza, zdecydowana większość Polaków ma głodowe emerytury. Z danych GUS-u wynika, że przeciętna emerytura w Polsce to niewiele ponad 2 tysiące złotych.

Natomiast ostatnie masowe przejścia na emerytury po obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r.), uwidoczniły jeszcze jedną bolesną prawdę: emerytury kobiet są dużo niższe, aniżeli mężczyzn - co najmniej o tysiąc złotych, a są regiony w kraju, w których ta rozpiętość wynosi nawet 1,5 tysiąca złotych.

WALORYZACJA EMERYTUR 2018 i 500 plus dla seniorów: Ile wyniesie emerytura od marca 2018? Co z 500 plus dla seniorów? Kiedy waloryzacja?

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Waloryzacja emerytur w marcu 2018 roku. Jak będzie? Najpierw musi być znany ostateczny wskaźnik waloryzacji. Wysokość podwyżek poznamy w lutym 2018 r., bo wtedy GUS poda wskaźniki makroekonomiczne za 2017 rok. Na jednym z posiedzeń rząd zadecydował, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie nie niższy niż 2,4 proc. Podwyżka będzie więc wyższa niż waloryzacja emerytur 2017, może nawet znacznie wyższa...

Waloryzacja emerytur 2018

Ostatnie dane GUS dotyczące wzrostu zarobków kształtują się na poziomie 7,4 proc., czyli wzrost wynagrodzeń w ciągu całego 2017 r. może być wyższy, niż zakładał rząd. Jeśli prognozy się sprawdzą, najniższa emerytura wzrośnie nie o 2,7 proc., a o 3,1 proc.

PISALIŚMY:
Wiek emerytalny 2017: EMERYTURA 2017: Netto, waloryzacja
Emerytury w województwie śląskim. Najwyższe i najniższe świadczenia. Kto, ile dostaje?
Emerytury po nowemu: Emeryci dostają średnio 2.820 zł, ale emerytki tylko 1.540 zł

WALORYZACJA EMERYTUR 2018: Ile od marca dostaną emeryci? Dostaną więcej niż o 2,7 proc.?

Przy wzroście o 2,7 proc. najniższa emerytura pójdzie w górę z 1 tys. zł brutto miesięcznie (854 zł na rękę) do 1027 zł (876 zł netto), czyli o 22 zł na rękę więcej. Przeciętna wypłata z 2163,59 zł brutto (1794 zł netto) zwiększy się do 2222,01 zł (1841 zł netto). Średnio emeryci dostaną więc po 47 zł podwyżki na rękę. Przy emeryturze 5000 tys. brutto (4084 zł na rękę) podwyżka wyniesie prawie 109 zł.

Średnia podwyżka renty rodzinnej wyniesie ok. 50 zł.

Koszt tegorocznej waloryzacji - jak obliczyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyniesie ok. 5,4 mld zł.

Marcowa waloryzacja dotyczy wszystkich emerytów i rencistów, a także osób na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach.

Wyższe świadczenia otrzymają i seniorzy, którym emerytury oraz renty wypłaca ZUS (np. nauczyciele czy górnicy), jak i KRUS (rolnicy).

Na podwyżkę mogą też liczyć byli renciści, którzy mieli orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, a którym ZUS z urzędu przyznał emerytury. Około 105 tys. takich osób nie dostało wyrównania do minimalnej emerytury.

Jeśli waloryzacja będzie oznaczać podwyżkę o 2,7 proc., to osoby z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy dostaną wyrównanie do 770 zł brutto (668 zł netto), a ci z pełną niezdolnością do pracy do 1027 zł brutto, czyli 876 zł na rękę. ZUS sam powinien wyliczyć podwyżkę wstecz od marca 2017 r. i zacznie ją wypłacać już za trzy miesiące.

Przypomnijmy, że emerytów mamy teraz więcej, ze względu na niższy wiek emerytalny - wszedł w życie od 1 października 2017 r.

Zgodnie z nowym prawem wiek emerytalny to:

Przeciętna emerytura wyniosła: dla kobiet 1 642,51 zł brutto, dla mężczyzn 2 782,21 zł brutto. W 2017 roku rząd zdecydował się na kwotową waloryzację rent i emerytur. Wprowadzono tzw. waloryzację gwarantowaną – każdy z emerytów i rencistów dostał podwyżkę świadczenia o co najmniej 10 zł brutto miesięcznie, lub podwyżkę o 0,73 proc.

PiS zdecydował się na ten krok, ponieważ ustawowy wskaźnik waloryzacji wyniósł raptem 100,73 proc.

Złą wiadomością dla emerytów było jednak to, że rząd zrezygnował z jednorazowych dodatków do świadczeń, jakie były wypłacane rok wcześniej. Były one uzależnione od wysokości świadczenia i wahały się od 50 do 400 zł.

500 Plus dla seniorów

A co z 500 plus dla emerytów? Początkowo jednorazowy dodatek do emerytury i renty mieli dostać wszyscy emeryci w równej kwocie 500 zł w 2017 r. Ale to byłoby zbyt duże obciążenie dla budżetu. Potem proponowano, by jednorazowy dodatek przysługiwał tym, którzy otrzymują świadczenie do 2000 zł brutto.

Materiał oryginalny: WALORYZACJA EMERYTUR 2018: Ile dostaną emeryci? ZASADY 6.3.2018. Wrost emerytur o 2,98 proc. Ile na rękę? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 85

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
krasnal

pytam się dziwko kurwo beato szydło a też zdziro gdzie jest te 500 plus prostytutko elżbieto rafalska czy dla was zabrakło kasy io pierdolnąć bombę w ten sejm żeby was wypierdolić w powietrzę bo umiecie tylko kłamać i oszukiwać

zgłoś
r
rencista

Rolnicy mają najniższe renty i emerytury 1000 zł brutto. Pis ustanowił bandyckie prawo o ziemi rolnej i lasach, tym sposobem ograbił rolników z majątku. Teraz dla rolników mała renta i emerytura i niska cena ziemi rolnej i lasu. Rolnicy, emeryci i renciści nie głosujcie na taką partię.

zgłoś
R
Realista

Te bachory jak ich nazywasz to jest przyszłość narodu... Emerytem nawet się nie obejrzysz jak szybko zostaniesz... A o uczciwości pracy tylko pogratulować... Oby to nie było tak, że dla pracowników nie ma pieniędzy, a dacza jedna lub dwie budują się w górach lub morzem...

zgłoś
E
Emerytka

Zuz okrada gdzie jest 500+.mieli Dac teraz na sweta, I Co gu...???

zgłoś
m
mona

to wszystko jedno wielkie oszustwo A POLAKU GDZIE MASZ SWOJA OJCZYZNE ? SKORO RZADZA TAK BY EMERYT I RENCISTA PLACIL PODATEK ? WSZYSCY Z TEGO SIE SMIEJA CO WYRABIA ELITA RZADZACA JAK NA SILE OGLUPIAJA NAROD POLSKI SKRZETNIE GO OKRADAJAC

zgłoś
M
Maria Fiedukowicz

Tak przepracowałam uczciwie 39 lat bo do czterdziestu zabrakło mi kilka miesięcy,ze względu na ustawy zostałam zwolniona-pracowałam będoąc na wcześniejszej emeryturze.Dostałam emeryturę 1100 netto pracując uczciwie nie chodząc na zwolnienia ,rodziłam dzieci,po macierzyńskim szłam do pracy.iI co ztego? te matki które siedziały w domu i same doglądały dzieci nie płaciły składek im doliczono po trzy lata pracy a ja jak uczciwie pracowałąm to kara,ądnych kwotowych doliczeń.Kara również za to że przeszłam jako ostatni rocznik na wcześniejszą emeryturę czyli jak skończyłam 60 lat to nie dostałąm 200 zł podwyżki bo rocznik 1953 już tą podwyżką nie został objęty.Zus uzasadnił że i tak dostałąm dużo odchodząc na emeryturę.Dlaczego nie dostałąm netto tyle ile wtym czasie zarabiałam tj.1400-1500 zł.tylko 400 zł.minus.Kra również za to że pracowałąm co roku w zębach dla zus 4000-5000 tyś zł,ponieważ uważałąm że spełniłam wszystkie warunki żeby iść na emeryturę i pobierać wypracowane pieniądze,ale i tu kara za pracę bo skoro pracowałam i brałam uczciwie wypracowaną emeryturę to w żebach co roku nosiłam krwawo zarobione pieniądze dla państwa.Po trzech latach pracy będą na emeryturze Znowu kara bo zus za każdy rok pracy netto doliczył mi po 20 zł.Gdzie tu sprawiedliwość.Szkoda sobie języka strzępić i dalej żyć uczciwie?Patrzeć jak rozpasanie władzy codziennie Cię denerwuje i kłamstwo na ustach we wszystkim.Zniesmaczona emerytka

zgłoś
J
JAROSŁAW Z ELBLĄGA

JAKA REWALORYZACJA, TAKIE GŁOSOWANIE NA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ !
Żaden RENCISTA i EMERYT OD MARCA 2018 r. NIE ODDA SWEGO GŁOSU NA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ ! CZY TO PRAWDA, ŻE PANI MINISTER RAFALSKA i INNI MINISTROWIE POBRALI TERAZ PO OKOŁO 80 TYSIĘCY ZŁOTYCH NAGRÓD ? JEŻELI TAK, TO MY RENCIŚCI i EMERYCI, A JEST NAS OKOŁO 9 MILIONÓW, TAKIEGO DUŻEGO C H U * A ZAGŁOSUJEMY NA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ !

zgłoś
K
Kordylewska

Po 30 latach pracy 1470 zł emerytury 500 zł czynsz 500 zł prąd zostaje 470 zł a gdzie gaz i życie i reszta praca ciężka przez 30 lat zdrowia zmarnowane a ty mówisz że nie rób że patologia ty też kiedyś będziesz stary wstyd

zgłoś
A
Arek

Dość wspierania nierobów. Waloryzacja tylko procentowa. I zero 500+ dla patologicznych bachorów i emerytów. Należy szanować uczciwie zarabiających!!!!

zgłoś
E
Emerytka

To quzik prawda wyrownanie dla koqo?

zgłoś
j
jatoja

DLACZEGO PODWYŻKA EMERYTUR JEST ZRÓŻNICOWANA? KTO DOBRZE ZARABIAŁ - TEN MA DOBRĄ EMERYTURĘ A PODWYŻKA WYNIKA Z INFLACJI I BARDZIEJ DAJE SIĘ WE ZNAKI BIEDNEMU NIŻ BOGATEMU. DLATEGO WALORYZACJA EMERYTUR POWINNA BYĆ JEDNAKOWA DLA WSZYSTKICH. TO NIE MOJA WINA, ŻE KIEDY JA PRACOWAŁAM, TO NAUCZYCIEL ZARABIAŁ 1200 ZŁ I ŻE Z TEGO POWODU MAM MAŁĄ EMERYTURĘ. Na emeryturze wszyscy emeryci powinni być traktowani jednakowo, bo że ma ktoś wysoką emeryturę to znaczy, że dobrze zarabiał i ZUS mu z tych jego pieniędzy płaci. A dlaczego ma mieć większą podwyżkę niż ja??? Kiedy w końcu rząd to zrozumie ???
Chyba dbają o siebie, jak przejdą na emeryturę by mieć wyższe podwyżki i dlatego nic nie zmieniają.
Wszystko podrożało, a te 40 zł podwyżki to nawet nie starczy na pokrycie kosztów masła. ŚMICHU WARTE SĄ TE PODWYŻKI W PORÓWNANIU Z CENAMI , KTÓRE WZROSŁY. TO OCHŁAPY - NA CHUSTECZKI STARCZY, ŻEBY ŁZY OTRZEĆ.

zgłoś
E
Emeryt Mieczysław

Takiej emerytce sprzątaczce to się należy moim zdaniem .Jednak wśród emerytów są tacy co kombinowali i tym się nie należy.Bo na przykład miał zakład prywatny to unikał płacenia płacił jak najniższe składki a zarabiał krocie i śmiał się z innych. Znam takich a teraz ma pretensje co do wysokości emerytury taki nie powinien nic dostać bez względu na wysokość emerytury.

zgłoś
w
weronika

zgadzam sie z panem tez tak mamy lat ciezkiej pracy 40 a emerytura 1 600 zl i takich emerytow jest mnostwo

zgłoś
k
kenryk

1000zl,emerytury,jak,masz,25lat,pracy,tego,niebylo,wmu,zasadnieniuprezydent,oglaszal,ze,sostana,wszyscy,co,maja,najnizsze,emerytury,mialem,brutto,do,marca,854zlbrutto,netto762zl,a,teraz,po,waloryzacji,dostalem,21zl,tonetto788,4zl,przy,17,lat,pracy,i,15,lat,renty,oklamaliscie,biednych,ludzi.dostaliscie,sie,dzieki,nam,do,rzadu,zato,zescie,oklamali,narud,na,was,wiecej,niebedziemy,glosowac,ochyda

zgłoś
S
Sierotka Maryśka

Łatwo napisać,ale jak to wprowadzić w życie.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3