MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2023. Dodatki i świadczenia również w górę! Tyle otrzymają emeryci i renciści. Szczegółowe wyliczenia 05.03.2023

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
dodatek pielęgnacyjny – 294 zł 39 gr,dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej  egzystencji – 441 zł 59 gr,
dodatek pielęgnacyjny – 294 zł 39 gr,dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej  egzystencji – 441 zł 59 gr, ARC
Waloryzacja rent i emerytur w marcu 2023 roku jest wyższa niż pierwotnie zakładano. Podwyżki wyniosą 14,8 proc., część emerytów otrzyma również gwarantowaną kwotę podwyżki 250 zł. Wzrastają również dodatki dla emerytów. W sumie na podwyżkach skorzysta około miliona emerytów i rencistów. Ile wzrosną emerytury w 2023 roku? SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA W NASZEJ GALERII. Można tam znaleźć również kwoty dodatków, które należą się emerytom.

Waloryzacja rent i emerytur 2023. Ile otrzymają seniorzy?

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, kwota podwyżki świadczenia nie może być niższa niż 250 zł. Jeżeli w wyniku podwyżki (waloryzacji) wysokość świadczenia będzie niższa od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca 2023 r. 1.588,44 zł) – Kasa podwyższy je z urzędu do kwoty 1588,44 zł.

ILE WZROSNĄ EMERYTURY ŚLĄSKICH SENIORÓW W 2023 ROKU? SPRAWDŹ WYLICZENIA W NASZEJ GALERII

Do kwoty 1.588,44 zł nie zostaną podwyższone:

  • świadczenia, których wypłata została zawieszona stosownie do art. 28 lub 34 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. w związku z prowadzeniem działalności rolniczej  lub osiąganiem dodatkowych przychodów np. z tytułu zatrudnienia,
  • emerytury i renty z ubezpieczenia pobierane w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego, jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej (dotyczy również pobierania jednocześnie emerytur z ZUS i KRUS), z wyjątkiem renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną, emerytury i renty wypłacane w wysokości pro-rata.

Od dnia 1 marca 2023 r. – do kwoty 1.588,44 zł – wzrasta też kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Ponadto ponownemu obliczeniu z urzędu ulegają:

  • świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Łączna kwota świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych wraz ze świadczeniem uzupełniającym nie może przekroczyć kwoty 2.157,80 zł miesięcznie. 
  • świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Łączna kwota emerytury/renty rolniczej  (z uwzględnieniem nowej kwoty dodatku równego różnicy między kwotą świadczeń przyznanych przez państwa członkowskie UE/EFTA, a najniższą emeryturą w Polsce) oraz świadczeń przyznanych przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych wraz ze świadczeniem wyrównawczym nie może przekroczyć kwoty 3.046,29 zł miesięcznie.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r. wyniósł 14,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W 2021 r. wskaźnik ten wyniósł 4,9 proc.

Waloryzacja rent i emerytur, która nastąpi w marcu będzie na prawdę znaczna. Dodatkowo przepisy gwarantują seniorom podwyżkę o co najmniej 250 zł.

Wzrastają również dodatki dla emerytów

Od 1 marca 2023 r. wzrastają również kwoty dodatków/świadczeń przysługujących do emerytur oraz rent. Konkretne kwoty znajdziecie w naszej galerii poniżej.

Wyliczenia mają charakter poglądowy i mogą się różnić od tych dokonanych przez ZUS.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni