Znamy już pierwsze ustalenia oględzin antropologicznych czaszek wampirów z Gliwic. Na dwóch znaleziono wyraźne ślady obcinania głowy. Ale tego archeolodzy z zespołu Lukasza Obtułowicza spodziewali się od początku. W jednej z hipotez przypuszczano, że gliwickie odkrycie, to cmentarz skazańców, straconych przez ścięcie lub powieszenie. Sensacyjne informacje przyniosło jednak badanie cech anatomicznych czaszek.
WAMPIRY W GLIWICACH: CZY WAMPIRY Z GLIWIC SĄ LEPSZE OD DRAKULI?
- Nie wyglądali jak inni ludzie - w skrócie opisuje nowe ustalenia dr Jacek Pierzak, archeolog z urzędu Śląskiego Konserwatora Zabytków. - Oczodoły są znacznie większe, niż przeciętnie, a nosowo-szczękowa część czaszki dosyć wąska.
Wampiry w Gliwicach miały „kocie” twarze!
Wampiry w Gliwicach miały „kocie” twarze! Ta deformacja, będąca zapewne wynikiem jakiejś wady genetycznej, mogła doprowadzić do tragedii. Ich sąsiedzi, widząc „innych” - zaczęli przypisywać im nadprzyrodzone cechy. Można przypuszczać, że obwiniano ich o wywoływanie chorób u bydła, słabe zbiory, śmieć noworodków i inne lokalne tragedie. Oczywiście trudno będzie znaleźć potwierdzenie takiej teorii, ale można odwoływać się do podobnych udokumentowanych wydarzeń. Na przestrzeni wieków mentalność ludzi niezbyt się zmieniała. „Innych”, zwłaszcza w małych społecznościach, zwyczajnie nie tolerowano.
Badania czaszek wampirów z Gliwic trwają. Prawdopodobnie antropolodzy dokonają rekonstrukcji ich twarzy. Wtedy będzie można zobaczyć, czego bali się ich sąsiedzi. A może jednak to nie deformacje wpłynęły na sposób potraktowania zwłok po śmierci? Na stanowisku archeologicznym w Gliwicach przy ul. Dworcowej każdy dzień badań przynosi kilka odpowiedzi i jeszcze więcej pytań.
Poznać wampira po zębach?
Jedno z pytań, stawianych głównie przez internautów dotyczyło odkrytej czaszki z niemal idealnym garniturem zębów (jednak bez charakterystycznych kłów, znanych z filmów i wampirycznej literatury). Jak to możliwe, żeby w średniowieczu udało się utrzymać tak idealny stan zębów? - To nie jest rzadkość - wyjaśnia dr Pierzak. - Na odkrywanych cmentarzach średniowiecznych, obejmujących po kilkaset pochówków zdarzają się takie idealne zęby. Wszystko zależało od diety, miejsca zamieszkania, przebytych chorób, a nawet naczyń używanych do jedzenia (cynowe miski i kubki używane przez bogatszych ludzi miały dużą domieszkę ołowiu).
Pytanie o zęby było jednym z łatwiejszych, na jakie udało się odpowiedzieć w czasie badań wampirów w Gliwcach. Kolejne odpowiedzi będą pojawiały się w miarę postępu prac.
*Superbudowa 2013. Najlepsza inwestycja woj. śląskiego ZOBACZ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
Wampiry w Gliwicach: Prawda jest coraz bardziej szokująca
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?