Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wampiry z Gliwic” na badaniach u dentysty. Co wiemy o skazańcach sprzed 500 lat? Stomatolodzy zbadają "pochówki wampiryczne"

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Szczątki we wtorek (14 czerwca) zostaną poddane zaawansowanym badaniom dentystycznym
Szczątki we wtorek (14 czerwca) zostaną poddane zaawansowanym badaniom dentystycznym Arkadiusz Gola
We wtorek 14 czerwca w Katowicach odbędą się wyjątkowe badania. Stomatolodzy sprawdzą, jakie było życie osób, których kości odkryli gliwiccy archeologowie w 2013 roku w Gliwicach. Głowy szkieletów spoczywały między nogami pochowanych. Co „powiedzą” zęby na temat życia osób?

Badania czaszek w Katowicach

W 2013 roku było głośno o odkryciach w Gliwicach. Część grobów nie była typowa. Między nogami szkieletów leżały czaszki. Przypisywano je osobom uznanym za „wampiry z Gliwic”, choć prawdopodobnie należały do skazańców. Dziś, po latach badań już to wiadomo.

We wtorek 14 czerwca dojdzie do ciekawego wydarzenie. Pierwszy raz w Polsce czaszki zostaną poddane bardzo zaawansowanym badaniom dentystycznym. Stanie się to w centrum aglomeracji - w centrum stomatologicznym Medicoveru w Katowicach. O 11 zaplanowano briefing prasowy z udziałem lekarzy oraz archeologów. Po nim rozpoczną się badania. W Dzienniku Zachodnim opublikujemy ich wyniki oraz zdjęcia.

Jak egipskie mumie

Czaszki spędzą u nas dobę, w czasie której poddamy je stomatologicznej diagnostyce obrazowej na niespotykaną dotąd skalę w badaniach archeologicznych w Polsce. Zagranicą w podobny sposób w przeszłości badano np. egipskie mumie, znaleziska z Pompejów czy Meksyku – mówi lek. dent. Sebastian Pawelec, specjalista chirurgii stomatologicznej z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.

Co będą robić lekarze? Zaczną oczywiście od klasycznego „przeglądu” uzębienia. To jednak dopiero początek badań. Wykonane zostaną m.in.:

  • panoramiczne RTG,
  • tomografia komputerowa,
  • badania z użyciem lasera przenikającego przez zęby,
  • badania z użyciem mikroskopu.

Co mówią zęby?

Dlaczego jednak badanie zębów na takie znaczenie? Okazuje się, że dzięki dokładnym badaniom można z nich „wyczytać” historię właścicieli.

To dla nas swoiste archiwum życia badanej osoby, w którym stopniowo, przez kolejne lata życia, niczym w słojach drzew, zapisywały się różne doświadczenia, ale także stresujące organizm wydarzenia jak np. ciężka choroba, urazy czy - co ciekawe w tym przypadku – traumy – mówi lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec z Dentim Clinic Medicover.

Badania pozwolą odpowiedzieć z jakimi chorobami mierzyli się ludzie pół tysiąca lat temu, jaka była ich dieta, nałogi, dbałość o uzębienie. Na wiadomości o życiu przodków liczą przedstawiciele muzeum w Gliwicach, którzy wykopali interesujące szczątki.

— Z badaniami wiążemy sporo nadziei, bo sami jesteśmy ciekawi wyników. Jest to swoisty eksperyment, dzięki któremu być może dzięki nowoczesnej stomatologii jeszcze lepiej poznamy życie i codzienność osób żyjących w pod koniec XV i na początku XVI wieku - mówi archeolog Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii z Muzeum w Gliwicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera