Warszawa: Protesty w obronie sądów bezskuteczne [ZDJĘCIA]...

  Warszawa: Protesty w obronie sądów bezskuteczne [ZDJĘCIA] Senat przyjął nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, KRS i prokuraturze [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Marek Majewski

  , wideo: Senat/x-news

  Aktualizacja:

  Polska

  Po blisko jedenastogodzinnym posiedzeniu Senat przyjął - bez żadnych poprawek - piątą nowelizację przepisów o Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych, KRS i prokuraturze. Przez cały dzień przed gmachem Senatu trwał protest opozycji.
  Protest w obronie sądów przed budynkiem Senatu w Warszawie
  1/88
  przejdź do galerii

  Protest w obronie sądów przed budynkiem Senatu w Warszawie ©fot. Marek Szawdyn

  Senatorowie Platformy Obywatelskiej ostro krytykowali ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i reprezentującego na obradach resort sprawiedliwości, wiceministra Łukasza Piebiaka.

  CZYTAJ TEŻ | RMF FM: USTAWA O SĄDZIE NAJWYŻSZYM, PRZYJĘTA W NOCY PRZEZ SENAT, ZAWIERA BŁĄD. BĘDZIE KOLEJNA NOWELIZACJA?


  – Panie ministrze, gdzie pana pryncypał, gdzie pan Ziobro? Dlaczego go tu nie ma? Ostatni raz był tu chyba rok temu. Chowa się za swoimi wiceministrami – mówiła Barbara Zdrojewska z PO.

  – Miałem nadzieję, że będzie tu możliwość racjonalnego przekonania was do jakichkolwiek zmian. Nie. Jedyna korzyść jest taka, że przez tyle godzin trzymaliśmy tu pana ministra Piebiaka i nie mógł w tym czasie rozmontowywać polskiego wymiaru sprawiedliwości – stwierdził Aleksander Pociej z PO.

  Głosowanie odbyło się po godz. 1, w nocy z wtorku na środę. Nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, KRS, sądach powszechnych i prokuraturze poparło 60 senatorów, 30 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

  Zobacz galerię

  W tym czasie w wielu polskich miastach trwały organizowane przez opozycję protesty w obronie sądów. Przeciwnicy PiS zgromadzili się m.in. w Warszawie przed gmachem Senatu. Kolejne demonstracje mają odbyć się w czwartek i piątek przed Pałacem Prezydenckim, bowiem teraz to od podpisu Andrzeja Dudy zależy los ustaw sądowych.

  – To nie ma nic wspólnego z państwem prawa, parlamentaryzmem, obyczajami, z przyzwoitością – mówił uczestnik protestu we Warszawie.

  Źródło: TVN 24  Protesty odbyły się także w innych miastach, m.in. we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. – Ktoś taki stary jak ja, ktoś kto siedział w więzieniu, był bity, musi powiedzieć młodym ludziom, że czas karnawału się kończy – stwierdził Władysław Frasyniuk, opozycjonista w czasach PRL-u, który protestował we Wrocławiu. Zdaniem Frasyniuka, obecna władza boi się determinacji, a nie „dzwonków i światełek”.

  – Polska demokracja nie da się tak łatwo złamać – przemawiał do protestujących we Wrocławiu Józef Pinior, działacz opozycji w PRL.  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Równowaga wyklucza DYKTAT!

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  RÓWNOWAGA władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej WYKLUCZA DYKTOWANIE USTAWODAWCY PRAWA przez władzę sądowniczą! Prawo MUSI BYĆ ZGODNE z Konstytucją, a odpowiada za to TYLKO WŁADZA...rozwiń całość

  RÓWNOWAGA władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej WYKLUCZA DYKTOWANIE USTAWODAWCY PRAWA przez władzę sądowniczą! Prawo MUSI BYĆ ZGODNE z Konstytucją, a odpowiada za to TYLKO WŁADZA USTAWODAWCZA!
  Art. 180.4 Konstytucji: USTAWA OKREŚLA GRANICĘ WIEKU, po osiągnięciu której SĘDZIOWIE PRZECHODZĄ w STAN SPOCZYNKU!
  Czy I Prezes Sądu Najwyższego ma prawo nie wiedzieć, co w Konstytucji NAPISANO?
  PO rządziła się, jak chciała CAŁE 8 LAT! Dlaczego JEJ ustawodawca nie uregulował prawnie stanu polskiego sądownictwa?
  STARZEJĄ SIĘ WSZYSCY OPRÓCZ sędziów?
  Niech Gersdorf zacznie czytać Konstytucję ze zrozumieniem i przestanie się "popisywać" brakiem wiedzy na ten temat, bo ośmiesza nie tylko siebie, ale PRZEDE WSZYSTKIM najwyższe organy POLSKIEJ WŁADZY!
  Z art. 180.4, uwzględnionym w ustawie wynika, że Prezydent Polski NIE MA PRAWA powoływać kandydata na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego, na sześcioletnią kadencję, gdy osiąga on granicę wieku przejścia w stan spoczynku PRZED KOŃCEM takiej sześcioletniej kadencji, aby nie odpowiadać za złamanie ustawy - art. 145.1 Konstytucji!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marnie to wygląda

  Moli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Grupki dziadków i jakies dziwadła , załosne to wszystko.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo