Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawska w Katowicach ma się zazielenić. Miasto obiecuje tu "jak najwięcej nasadzeń" ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Ulica Warszawska w Katowicach
Ulica Warszawska w Katowicach LOTA
Ulica Warszawska w Katowicach. Dawniej jedna z najbardziej okazałych ulic w mieście. Reprezentacyjna aleja z dużą ilością zieleni. To przy niej powstał pierwszy w Katowicach hotel i pierwsza apteka, tu budowano najbardziej okazałe wille mieszkalne. Dziś wciąż widać tu ślady dawnej elegancji, niestety sporo też jest zaniedbań. Przede wszystkim zdecydowanie brakuje tu zieleni, a uroku nie dodają Warszawskiej zaparkowane po obu jej stronach samochody. W końcu ma się to zmienić. Katowicki magistrat chce bowiem ulicę zazielenić.

Jedna z najstarszych ulic Katowic. To tu rodziło się miasto

Warszawska to jedna z najważniejszych ulic w Katowicach. To bardziej aleja niż ulica. Szeroka, przestronna, z ciekawą zabudową. I jedna z najstarszych: w czasach średniowiecznych była traktem prowadzącym z Mysłowic, przez Szopienice i Bogucice do Kuźnicy Boguckiej (nazywano ją nawet drogą mysłowicką).

Również przy tej arterii rodziło się miasto: w pierwszym urbanistycznym planie Katowic z 1856 roku właśnie Warszawska, wówczas Friedrichstraße, stała się częścią osi przyszłego miasta.

Z biegiem lat z traktu kupieckiego stała się ulicą willową. Wybudowano tu domy Grundmana, Edwarda Necka, J. Haasego i Ignatza Grunfelda. Najładniejsza z willi - Willa Grundmana zbudowana w stylu neorenesansowym - została zburzona w 1973 roku w ramach usuwania z miasta "dzieła niemieckiej kultury". Dziś w jej miejscu stoi siedziba Narodowego Banku Polskiego.

Tak ulica Warszawska w Katowicach wyglądała dawniej

To również tu mieściły się urzędy Rady Miejskiej i Starostwa Powiatowego, a przestrzeń między nimi wypełniały punkty usługowe i handlowe. W 1848 przy ulicy otwarto pierwszy hotel w Katowicach, w miejscu obecnego Domu Handlowego "Zenit". Od nazwiska jednego z właścicieli (Karl Welt) był popularnie nazywany Hotelem Welta. To także tu mieściła się pierwsza katowicka apteka, przeniesiona z ulicy Młyńskiej. I tu wybudowano pierwszy kościół - ewangelicki.

Remonty Warszawskiej trwały kilka lat

Niestety dziś Warszawska nie zachwyca. Nie pomogły remonty i modernizacje, jakie ulica przeszła w minionych latach (m.in. przebudowy kanalizacji, torowiska, jezdni i chodników), bo zdecydowanie zabrakło pomysłu jak tę przestrzeń – w pewnym momencie zdominowaną przez banki – urządzić i wykorzystać.

Problemów jest tu kilka: brak zieleni (drzewa są, ale w donicach i tylko w okolicach rynku), porządku, zadbanych budynków. A kolejne odcinki Warszawskiej wyglądają zwyczajnie źle, a w najlepszym wypadku – byle jak.

Mimo to charakter ulicy mocno się zmienia: przybywa tu restauracji i kawiarni, znikają natomiast banki. Jednak żaden z lokali nie ma swojego ogródka od strony ulicy, bo choć ta jest bardzo szeroka, na chodnikach, często zastawionych przez samochody, miejsca brak.

Miasto planuje Warszawską zazielenić. Nasadzeń ma być "jak najwięcej"

To jednak niebawem ma się zmienić, a metamorfozę Warszawskiej obiecują przedstawiciele miasta.

- Decyzją prezydenta Marcina Krupy przywracamy zieleń na ulicę Warszawskiej. Jest to nawiązanie do historycznego wyglądu tej ulicy, a także wniosków mieszkańców – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Jak dodaje projekt jest już w toku. - Obecnie trwają prace koncepcyjne w tym obszarze, które muszą uwzględnić możliwości wynikające m.in. z przebiegu podziemnej infrastruktury czy też torowiska tramwajowego, które pełni istotną rolę w komunikacji śródmieścia z budowanym Centrum Przesiadkowym „Zawodzie” - zastrzega.

Nie wiadomo, ile konkretnie drzew uda się zasadzić na Warszawskiej. Okaże się dopiero po przeprowadzeniu inwentaryzacji tego terenu oraz podziemnych sieci.

- Analizujemy możliwości, tak by zrealizować jak największą ilość nasadzeń, a także utrzymać funkcje komunikacyjne tej ulicy - twierdzi Lipka.

Pomysł, aby Warszawską zazielenić nie jest nowy. Projekt w tej sprawie, pod nazwą "Zielona Warszawska" kilka razy był zgłaszany do Budżetu Obywatelskiego Katowic przez miejskich społeczników. Niestety nigdy nie został wybrany do realizacji. Szacowano wówczas, że będzie kosztował około 540 tys. zł. Nie wymagał jednak dużych inwestycji, a kosmetycznych interwencji w przestrzeń ulicy. Chodziło o montaż drewnianych, oryginalnych siedzisk i posadzenie tu zieleni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera