Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty z egzoszkieletem w Sosnowcu. Technologia jutra, którą stosujemy już dziś ZDJĘCIA + WIDEO

Olga Krzyżyk
Warsztaty z egzoszkieletem w Sosnowcu
Warsztaty z egzoszkieletem w Sosnowcu Olga Krzyżyk/Dziennik Zachodni
Kto by kiedyś pomyślał, że osoby z przerwanym rdzeniem kręgowym będą mogły wstać i chodzić. Dziś jest to już możliwe, a wszystko to dzięki wykorzystaniu innowacyjnej terapii rehabilitacyjnej za pomocą egzoszkieletu. Egzoszkielet wspomagany to amerykański wynalazek, który wzmacnia siłę mięśni człowieka. Na początku wykorzystywany był w wojsku, do poprawienia zdolności bojowych żołnierza. Obecnie stosowany jest również w medycynie, a dokładnie w rehabilitacji. Urządzenie pomocne jest tam gdzie zawodzą ludzkie mięśnie, czyli w leczeniu urazów powypadkowych, niedowładów, przy stwardnieniu rozsianym i u pacjentów poudarowych.

O tym jak działa to nowoczesne urządzenie przekonali się uczestnicy konferencji przedmiotowo-medycznej przeprowadzonej pod hasłem „Współczesne koncepcje fizjoterapii i masażu w reedukacji pacjenta niepełnosprawnego z zaburzeniami lokomocji”, która odbyła się w czwartek 14 maja w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu. Konferencja ta skierowana była do fizjoterapeutów, masażystów, nauczycieli i uczniów szkół medycznych z zakresu fizjoterapii i masażu. Szczególny nacisk położono na znaczenie reedukacji chodu u pacjentów z niepełnosprawnością ruchową. Poprowadzone zostały warsztaty z wykorzystaniem egzoszkieletu.

- Jestem fizjoterapeutą biorącym udział w Projekcie EKSO dzięki firmie Technomex, która zdecydowała się na zakup egzoszkieletu i wypożycza go do badań i przeprowadzenia terapii u pacjentów. Egzoszkielet umożliwia trening chodu u pacjentów, którzy utracili zdolność lokomocji, czy to za sprawą przerwania rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego, czy dystrofii mięśniowej i w każdym przypadku, gdy pacjent nie może chodzić. Egzoszkielet przygotowany jest jako urządzenia do terapii w ośrodkach i wymaga udziału terapeuty do przeprowadzenia treningu – mówi Adrian Michałek, fizjoterapeuta wykorzystujący w terapii pacjentów egzoszkielet.

Podczas warsztatów pokazano, w jaki sposób pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym po założeniu egzoszkieletu wstaje i z pomocą terapeuty znowu chodzi.

- Pierwszy raz korzystałem z egzoszkieletu dokładnie rok temu, dwa miesiące po swoim wypadku. Jest to innowacja w rehabilitacji, bo tak właśnie trzeba traktować egzoszkielet, jako sprzęt rehabilitacyjny, a nie do codziennego użytku. O wiele szybciej i wygodniej jest poruszać się na wózku. Jednak podczas sesji rehabilitacji egzoszkielet spełnia wiele funkcji; jesteśmy spionizowani, wykonujemy fizjologiczne ruchy chodu, usprawniamy się, wyrównuje się ciśnienie krwi, poprawia się krążenie. Sprzęt jest potrzebny, bo usprawnia i skraca czas rehabilitacji u osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Sławomir Jędrzejko, który po wypadku doznał urazu rdzenia kręgowego.

Egzoszkielet wypróbowała również uczennica Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego W Sosnowcu. Na początku niepewnie, z pomocą terapeuty próbowała wstać.

- Nie miałam władzy w nogach, wszystkim sterował terapeuta, ale po chwili mogłam już ruszać nogą. Gdy przyszłam dziś na konferencję nie wiedziałam czego się spodziewać, ale teraz widzę że egzoszkielet to dobry pomysł. Pacjenci, którzy nie mogli chodzić nagle wstają i idą – opowiada Karolina Wykręt, która uczy się na technika masażystę.

W Polsce obecnie jest tylko dziewięć takich egzoszkieletów, w tym jeden na Śląsku. Koszt takiego urządzenia to 150 tys. dolarów. Sprzęt jednak ma też swoje ograniczenia. Pacjent musi mieć co najmniej 160 cm wzrostu. Jednak już w przyszłym roku ma zostać wprowadzona, po raz pierwszy na świecie, wersja baby przeznaczona dla dzieci.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Gdzie jest burza? Gwałtowny deszcz i grad [MAPA BURZOWA POLSKI ONLINE, RADAR BURZOWY]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!