Warta Poznań - Piast Gliwice WYNIK Gliwiczanie pobili klubowy rekord i zapewnili sobie piąte miejsce na koniec sezonu

22.05.2023 r. PKO Ekstraklasa: Warta Poznań - Piast Gliwice. Grzegorz Tomasiewicz (z prawej) zaliczył asystę przy golu na 0:1. PAP/Jakub Kaczmarczyk
W poniedziałek 22 maja 2023 roku w ostatnim meczu 32. kolejki PKO Ekstraklasy Warta Poznań zremisowała z Piastem Gliwice 1:1 (1:1). Zespół z Gliwic pobił klubowy rekord serii meczów bez porażki i jest już pewny 5. miejsca.

Warta Poznań - Piast Gliwice: Goście bez Patryka Dziczka

Piast Gliwice przystępował do meczu w Grodzisku Wielkopolskim z serią 11 meczów bez porażki oraz sześcioma z rzędu wyjazdowymi wygranymi. Gliwiczanie stanęli przed szansą ustanowienia nowego klubowego rekordu spotkań bez przegranej w Ekstraklasie. W przypadku zwycięstwa lub remisu mogli zapewnić sobie 5. miejsce na koniec sezonu. Mieli też okazję do rewanżu na Warcie za listopadową porażkę w Gliwicach 0:2. W poniedziałek musieli sobie radzić bez Patryka Dziczka pauzującego za żółte kartki.

Warta Poznań - Piast Gliwice: Chrapek strzelił i sprokurował rzut karny

Gliwiczanie objęli prowadzenie już w 5. minucie. Grzegorz Tomasiewicz podał w pole karne. Michał Chrapek „założył siatkę” Robertowi Ivanovowi, a następnie posłał piłkę między nogami Adriana Lisa!

W 13. minucie Piast stracił Ariela Mosóra, który opuścił boisko z powodu urazu. Zastąpił go Miguel Munoz. Dziesięć minut później gliwiczanie stracili też gola. Po analizie VAR uznano, że uderzenie piłki w rękę Chrapka nadaje się na "jedenastkę". Rzut karny na gola zamienił Kajetan Szmyt. Frantisek Plach wyczuł intencje strzelca, ale nie sięgnął piłki.

- Muszę zobaczyć tę sytuację, bo już nie wiem jak mam się zachować w polu karnym - mówił w przewie Chrapek przed kamerą Canal +

.

Warta po golu zaczęła grać swobodniej, ale Piast nie dał się zepchnąć. Do przerwy zespoły oddały po jednym celnym strzale.

Warta Poznań - Piast Gliwice: Felix i Pyrka mieli okazje

Po przerwie mecz toczył się w sennym tempie. W 62. minuty kibiców mógł zbudzić Jorge Felix, który główkował z kilku metrów - bramkarz gospodarzy złapał piłkę. W 80. minucie w pole karne wpadł Arkadiusz Pyrka, uderzył w bliższy róg i Lis uratował Wartę świetną interwencją.

W końcówce na boisku w barwach Warty pojawił się Jędrzej Hanuszczak, urodzony 23 marca 2008 roku. 15-latek został drugim najmłodszym zawodnikiem w historii polskiej Ekstraklasy.

Warta Poznań - Piast Gliwice 1:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Michał Chrapek (5), 1:1 Kajetan Szmyt (23-karny)

Warta: Adrian Lis - Jan Grzesik (58. Enis Destan), Dimitris Stavropoulos (89. Bartosz Kieliba), Dawid Szymonowicz, Robert Ivanov, Konrad Matuszewski - Kajetan Szmyt, Niilo Mäenpää (77. Maciej Żurawski), Mateusz Kupczak (76. Miłosz Szczepański), Stefan Savić - Adam Zrelak (89. Jędrzej Hanuszczak).

Piast: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór (13. Miguel Munoz), Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Michael Ameyaw (75. Tomasz Mokwa), Tom Hateley, Grzegorz Tomasiewicz, Michał Chrapek, Jorge Felix - Kamil Wilczek.

Żółte kartki: Grzesik, Ivanov, Kupczak - Ameyaw

Sędziował: Patryk Gryckiewicz (Toruń)

Widzów: 1.857