Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąskotorówka pojedzie do Elektrociepłowni Szombierki

Katarzyna Nylec
W niedzielę wąskotorówka ruszy w trasę.
W niedzielę wąskotorówka ruszy w trasę. fot. Krzysztof Szendzielorz
Ze śródmieścia do Szombierek niedaleka droga i nie ma co liczyć na fajerwerki - jak okiem sięgnąć szara rzeczywistość. Co innego wsiąść do wagonu, by wybrać się w podróż w czasie. Kolejką wąskotorową.

W naszym regionie sporo jest unikalnych zabytków techniki. W dawnej kopalni Guido w Zabrzu powstało muzeum, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wciąż dba o swoje lokomotywy i wagony. Niestety, nie wszystkie urządzenia przetrwały. Demontaż popularnej Elki w WPKiW, która była unikatem na skalę europejską, rozpoczął się już kilka lat temu. W chorzowskim parku ma powstać nowa kolejka linowa, ale na razie amatorzy tego typu rozrywek muszą sobie radzić inaczej. Jak? Na przykład pojechać do Bytomia.

Już w niedzielę kolejka wąskotorowa przebudzi się z długiego zimowego snu i wyruszy w trasę punktualnie o godz. 10.30 z bytomskiego peronu wąskotorowego przy dworcu PKP (od strony ulicy Zabrzańskiej). Powrót przewidziano około godziny 13. Warto zarezerwować sobie niedzielny poranek. Jedną z wizytówek szlaku zabytków techniki dotrzemy do celu wyprawy, czyli Elektrociepłowni Szombierki. A ta z kolei zasłużyła na miano cudu architektury regionu.

Jutrzejsza przejażdżka jest pierwszym w tym sezonie kursem kolejki. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe wychodzą naprzeciw stęsknionym wielbicielom.

- Chcemy zabrać turystów do wnętrza elektrociepłowni, gdzie w powietrzu unosi się specyficzny zapach smaru i czuć ducha przemysłu - tłumaczy Bartosz Uryga, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu.

Po obiekcie poprowadzi nas przewodnik. Budowla wznosząca się nad miastem kryje w sobie techniczne ciekawostki: stare kotły, nastawnię do sterowania siecią energetyczną czy marmurowe tablice bezpiecznikowe. Takich niespodzianek przygotowanych przez EC Szombierki i SGKW w Bytomiu będzie znacznie więcej. Kolejka ruszy w trasę w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

Ilość miejsc jest ograniczona , więc trzeba się spieszyć. Rezerwacje przyjmowane będą telefonicznie pod numerem telefonu 666 904 142 lub 513 872 200 lub drogą e-mailową na adres [email protected]. Koszt wycieczki to 15 złotych od osoby za przejazd do elektrociepłowni i z powrotem.

1853 - w tym roku rozpoczął się rozwój systemu wąskich torów na Górnym Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera