Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Watch 3 Pro Elite – pierwszy smartwatch Huawei z nowym systemem, HarmonyOS. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Huawei wprowadziło na rynek kolejną generację swoich smartwatchów. Nowe zegarki serii Watch nie korzystają jednak, jak poprzednie urządzenia, z „lekkiego” LiteOS, ale pracują na pełnoprawnym, opartym na Androidzie, systemie HarmonyOS. Miałem okazję testować najwyżej pozycjonowany model nowej serii – Watch 3 Pro w wersji Elite. Jak ten zegarek spisuje się na co dzień? Zapraszam do recenzji.

Huawei Watch 3 Pro Elite to najdroższy i najlepiej wykonany zegarek nowej serii. Dla porządku warto przypomnieć, że seria Watch 3 liczy sobie w sumie cztery modele. Podstawowe Watch 3 to wersje Classic (skórzany pasek) i Active (opaska z fluoroelastomeru), natomiast Watch 3 Pro to wersje Classic (skórzany pasek) i Elite (tytanowa bransoleta). Dodajmy, że zegarki z „Pro” w nazwie mają kopertę z tytanu, dual GPS i pojemniejszy akumulator.

Jakość wykonania i wyposażenie

Już poprzedni flagowy zegarek Huawei, Watch GT 2 Pro, był dość duży, ale nowy zegarek w wersji Elite jest jeszcze większy, wystarczy zerknąć na wymiary: 48 x 49,6 x 14 mm! Tytanowa koperta (waży około 64 gramów) i bransoleta lekkie nie są, więc zegarek dobrze czuć na ręce. Dodajmy, że ekran pokryty jest szafirowym szkłem, a spód koperty jest ceramiczny. Huawei Watch 3 Pro Elite posiada dwa przyciski – Home to obrotowa koronka ułatwiająca poruszanie się po menu systemu, jest też klawisz boczny domyślnie uruchamiający ćwiczenia, można go jednak przypisać do innej akcji. Na dolnej części obudowy znajdują się głośnik i mikrofon (dobrze działające podczas rozmów telefonicznych, możemy też tworzyć notatki głosowe), a także bogaty zestaw czujników – zegarek nie tylko mierzy puls czy poziom SpO2, ale także temperaturę.

Zobacz, jak wygląda Huawei Watch 3 Pro Elite:

Dotykowy ekran w Watch 3 Pro Elite to AMOLED o przekątnej 1,43 cala. Rozdzielczość 466 na 466 oznacza zagęszczenie pikseli na poziomie 326 ppi. Ekran jest bardzo jasny – szczytowa wartość to 1000 nitów, więc nie ma problemów z czytelnością nawet w silnym słońcu. Co więcej, nowa warstwa dotykowa umożliwia korzystanie z niego także podczas deszczu czy w rękawiczkach. Po wyjęciu z pudełka do zegarka przymocowana jest tytanowa bransoleta. Można łatwo ją dopasować do swojego rozmiaru wyciągając z niej moduły bądź dokładając – te, które można wyciągać/wkładać mają odpowiednie suwaki. Co więcej, w zestawie znajduje się dodatkowy, silikonowy pasek, który możemy stosować wymiennie z bransoletą – na przykład wówczas, gdy wybieramy się w teren bądź na trening. Wymiana pasków nie powinna nastręczać większych trudności, choć zaznaczyć trzeba, że mechanizm zastosowany w bransolecie jest bardziej intuicyjny.

Watch 3 Pro obsługuje łączność 4G – za pomocą karty eSIM (jak zapewnia producent, usługę eSIM będzie można zamówić jeszcze w lipcu w T-Mobile i Orange), jest Bluetooth 5.2, jednozakresowe WiFi, a także NFC – choć dziś nie można jeszcze obsługiwać płatności zbliżeniowych. Zegarek wspiera ponadto dwuzakresowy GPS (wsparcie także dla GLONASS, Galileo, Beidou i QZSS). Jak zatem widać, jest wszystko, czego potrzeba. Krótko mówiąc – zegarek jest świetnie wykonany, także zestaw łączności i czujników (akcelerometr, żyroskop, czujnik geomagnetyczny, światła otoczenia, optyczny czujnik tętna, barometr i termometr) wydaje się kompletny.

Nowy system i interfejs

Zegarki serii Watch 3 są pierwszymi w Polsce urządzeniami Huawei działającymi w oparciu o nowy system HarmonyOS. Co to oznacza w przypadku Watch 3 Pro? System przynosi nowy wygląd interfejsu; menu w sekcji aplikacji oparte zostało na motywie szachownicy. Za sprawą obrotowej koronki zmieniła się także obsługa systemu – jego elementy można powiększać i przewijać właśnie za pomocą pokrętła. Największą zmianą w porównaniu z dotychczas stosowanym w zegarkach Huawei LiteOS jest jednak obecność sklepu z aplikacjami – AppGallery. Można instalować aplikacje – niedawno pojawiły się np. Listonic czy Airly, można też zainstalować Mapy Petal, jest też jedna z moich ulubionych aplikacji – FotMob. Aby jednak korzystać z map czy aplikacji Listonic na smartwatchu trzeba mieć je też zainstalowane na smartfonie. Duży jak na zegarek ekran pozwala także na korzystanie z klawiatury – na przykład podczas wyszukiwania aplikacji w AppGallery.

Obsługa systemu jest bardzo prosta i intuicyjna. Korzystamy z dotyku i obu przycisków. Jeśli chcemy wrócić do poprzedniego ekranu wystarczy przeciągnąć palcem od lewej do prawej strony ekranu. Przycisk Home umożliwia powrót od razu do ekranu głównego. Z góry wysuwamy przełączniki do podstawowych ustawień, z dołu – powiadomienia, natomiast z prawej i z lewej strony ekrany głównego są np., panele z wykresami pulsu, SpO2, stresu czu z pogodą. Dodać też warto, że nowy system umożliwia korzystanie z „interaktywnych” tarcz; dzięki możliwości tworzenia spersonalizowanych animacji, a także korzystania ze zdjęć czy filmów. Dodajmy, że wideo, które można będzie wykorzystać do stworzenia animacji musi zostać nakręcone w zwolnionym tempie, może być to również film poklatkowy. Zegarek korzysta też z opcji wyświetlania na wygaszonym ekranie.

Nowy smartwatch Huawei obsługuje 100 trybów sportowych. Wśród nich znajdziemy 19 profesjonalnych dyscyplin, 12 różnych rodzajów aktywności w terenie, a także 7 treningów halowych. Zegarek rejestruje czas trwania treningu, spalone kalorie, tętno, postęp ćwiczeń, a nawet czas regeneracji. W dbaniu o zdrowie pomaga też, wspomniany już czujnik mierzący temperaturę skóry. Zegarek korzysta z ulepszonej technologii TruSeen 4.5, która pozwala na całodobowe monitorowanie pulsu oraz natlenienia krwi (SpO2). Wśród opcji jest ponadto monitorowanie poziomu stresu i jakości snu. Dodajmy, że zegarek umożliwia wykrywanie upadku i automatyczne wzywanie pomocy. Oczywiście – jak zawsze w przypadku zegarków producenta z Shenzhen – aby połączyć urządzenie ze smartfonem trzeba skorzystać z aplikacji Huawei Zdrowie.

Czas pracy

Huawei Watch 3 Pro Elite ma bardzo duży akumulator, jednak trzeba zapomnieć o czasach pracy, do jakich przyzwyczaiły nas poprzednie zegarki tego producenta. Tym razem mamy bowiem do czynienia z pełnoprawnym systemem i dodatkowymi aplikacjami. Według producenta akumulator w Watch 3 Pro działa do pięciu dni w trybie smart, do siedmiu dni w trybie LTE oraz do trzech tygodniu w trybie ultra (rezygnując z funkcji smartwatcha). Rzeczywiście – w trybie smart można osiągnąć 4-5 dni, ale kiedy korzystamy z GPS (1-1,5 godz. dziennie) czas ten skraca się wyraźnie, nawet do dwóch dni. Zegarek naładujemy bezprzewodowo z mocą 10W przy pomocy dołączonej do zestawu indukcyjnej ładowarki. Naładowanie niemal rozładowanego do zera smartwatcha zajmuje sporo, bo około trzech godzin.

Podsumowanie

Huawei Watch GT 2 Pro jest świetnie wykonanym zegarkiem i byłem ciekaw, czy Watch 3 Pro może go po tym względem przebić. Jak się okazuje – może. Jakość wykonania Watch 3 Pro w wersji Elite stoi na najwyższym poziomie; tytanowa koperta i bransoleta, szafirowe szkło i ceramika robią świetne wrażenie. Koronka ułatwia nawigację po systemie, przyjemna jest haptyka (wibracje zwrotne). Także do jakości ekranu nie mam żadnych zastrzeżeń. Nowy system, HarmonyOS, to bezwzględnie krok naprzód w porównaniu z LiteOS. System, szybki i responsywny, otwiera nowe możliwości, jednak wciąż daleki jest od doskonałości. Pozostaje zatem czekać na kolejne aktualizacje – z opcją płatności zbliżeniowych czy możliwością odpowiedzi na SMS i wiadomości z komunikatorów (brak możliwości reakcji na powiadomienia to spora wada), a także na większą liczbę aplikacji w AppGallery. Wydaje się, że dziś – przy rozwijającym się dopiero HarmonyOS – największym problemem Watcha 3 Pro w wersji Elite jest jego cena, czyli niemal 2,4 tys. zł. Choć może dla osób, które cenią sobie najwyższą jakość wykonania nie będzie ona kontrowersyjna…

Huawei Watch 3 Pro Elite specyfikacja:

  • Ekran: AMOLED o przekątnej 1,43 cala i rozdzielczości 466 x 466p, 60 Hz, jasność 1000 nitów
  • Procesor: HiSilicon Hi6262
  • Pamięć: 2 GB RAM, 16 GB ROM
  • Łączność: LTE (eSIM), Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz), Bluetooth 5.2, NFC, GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS
  • Czujniki: akcelerometr, żyroskop, czujnik geomagnetyczny, światła otoczenia, optyczny czujnik tętna, barometr, termometr
  • Inne: głośnik, mikrofon, dwa przyciski – Home (obrotowa koronka) i przycisk boczny, wodoszczelność 5ATM
  • Akumulator: 790 mAh (10W, ładowanie bezprzewodowe)
  • Wymiary: 48 x 49,6 x 14 mm
  • Waga: 64 gramy (bez paska)
  • System: HarmonyOS 2.0
  • Wymagania systemowe: Android 6.0 lub nowszy, iOS 9.0 lub nowszy.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera