Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważny krok w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego

Teresa Semik
www.blachnicki.oaza.pl
W środę, 27 lutego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złoży na ręce kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych opis życia twórcy Ruchu Światło-Życie.

Franciszek Blachnicki pochodził z Rybnika. Jest znany przede wszystkim jako założyciel Ruchu Światło-Życie oraz ruchu trzeźwościowego Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Jest też autorem Planu Wielkiej Ewangelizacji. Zmarł 26 lat temu w Niemczech 27 lutego 1987.

Właśnie na ten dzień Watykan wyznaczył złożenie "Posiotio" czyli opisu życia ks. Franciszka Blachnickiego. Po jego złożeniu mogą rozpocząć nad nim pracę wyznaczeni przez Kongregację teolodzy konsultorzy i historycy. Na efekt ich pracy poczekamy pewnie kilka lat. Proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego rozpoczął się 9 grudnia 1995 roku.

- Widzę w tym jakiś znak Bożej Opatrzności, bo kiedy kardynał prefekt wyznaczał nam termin przekazania "Posiotio", nie kierował się tym, że 27 lutego jest dniem śmierci ks. Blachnickiego - mówi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. - To dobry prognostyk dla całego procesu beatyfikacyjnego. Nadzwyczajna zbieżność. W oczekiwaniu na dekret o heroiczności cnót ks. Blachnickiego naszą powinnością jest modlitwa o beatyfikację i modlitwa o znak nadzwyczajnego uzdrowienia.

Franciszek Blachnicki brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, aż do kapitulacji. Potem Tarnowskich Górach rozpoczął działalność konspiracyjną. Aresztowany przez gestapo. Ujęty w Zawichoście i aresztowany, po kilku tygodniach przesłuchań został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przebywał tam 14 miesięcy, z tego przez 9 miesięcy w karnej kompanii oraz przez prawie miesiąc w bunkrze. We wrześniu 1941 roku przewieziony do więzienia śledczego w Zabrzu, potem w Katowicach. W marcu 1942 roku został skazany na karę śmierci przez ścięcie za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Po ponad 4,5 miesiącach oczekiwania na wykonanie wyroku został ułaskawiany, a karę śmierci zamieniono mu na 10 lat więzienia po zakończeniu wojny.

W czasie pobytu na oddziale skazańców dokonało się nagłe, cudowne nawrócenie Franciszka Blachnickiego. Zaraz po wojnie wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.


*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
*STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
*Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!