Wdowa po wybitnym muzyku Czesławie Niemenie zażądała od władz Bielska-Białej 20 tysięcy złotych

Jacek Drost
Jacek Drost
Odsłonięcie instalacji upamiętniającej autora takich ponadczasowych utworów, jak „Dziwny jest ten świat” czy „Pod papugami” odbędzie się w środę 8 grudnia na bielskim rondzie im. Czesława Niemena
Odsłonięcie instalacji upamiętniającej autora takich ponadczasowych utworów, jak „Dziwny jest ten świat” czy „Pod papugami” odbędzie się w środę 8 grudnia na bielskim rondzie im. Czesława Niemena FOT. Kamil Lorańczyk
Udostępnij:
Odsłonięcie instalacji upamiętniającej autora takich ponadczasowych utworów, jak „Dziwny jest ten świat” czy „Pod papugami” odbędzie się w środę 8 grudnia na bielskim rondzie im. Czesława Niemena. Uroczystość odbędzie się w cieniu sporu między władzami Bielska-Białej a Małgorzatą Niemen-Wydrzycką, która zażądała od bielskiego samorządu 20 tys. zł. za - jak uważa - bezprawne wykorzystanie wizerunku artysty.

Bielsko-Biała. Spór o wizerunek Czesława Niemena

Rondo Czesława Niemena na skrzyżowanie ulic Cieszyńskiej, Szarotki i Stawowej oficjalnie pojawiło się w Bielsku-Białej 1 marca 2006 r. Wniosek o nadanie takiej nazwy złożyło Stowarzyszenie Kulturalne Sonata. Nieżyjący już klasyk polskiego rocka, na którego muzyce wychowało się kilka pokoleń, koncertował bowiem także nad Białą.

Władze miejskie uzyskały wówczas zgodę na nazwanie ronda nazwiskiem piosenkarza od wdowy po nim, Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej.

Instalacja Czesława Niemena na rondzie jego imienia u zbiegu ulic ul. Cieszyńskiej, Szarotki i Stawowej w Bielsku-Białej ma być w pewnym sensie wisienką na torcie kończącą jedną z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat w Bielsku-Białej - gruntowną przebudowę ul. Cieszyńskiej.

Ruchliwa droga była modernizowana przez ostatnie 2,5 roku, kosztowało to ponad 200 mln zł i została uroczyście otwarta w sierpniu tego roku.

Nie przeocz

Jeszcze przed oficjalnym oddaniem ulicy do użytku bielski Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg na zagospodarowanie ronda Czesława Niemena. Stanęły do niego dwie firmy, które zobowiązały się wykonać instalacje upamiętniającą muzyka. Wykonanie instalacji wyceniono na 157 tys. i 243 tys. zł. MZD wybrał tańszą z ofert.

W efekcie na rondzie znalazła się konstrukcja z blachy, na której widoczny jest m.in. wizerunek artysty. Koncepcja takiej instalacji artystycznej, której autorami są artysta plastyk Jacek Grabowski oraz architekt Michał Kowalski, ma formę dwóch półpierścieni o promieniach około 2,85 m i wysokości od 23,3 m do 3,2 m. Uroczyste odsłonięcie instalacji odbyło się 8 grudnia.

Tymczasem 19 listopada do Miejskiego Zarządu Dróg wpłynęło pismo kancelarii reprezentującej Małgorzatę Niemen-Wydrzycką, w którym poinformowano, że instalacja na rondzie Niemena narusza prawa do wizerunku Czesława Niemena oraz prawo do kultu po osobie zmarłej. Pismo zawierało również pouczenie, że można sprawę załatwić w sposób polubowny wpłacając na rzecz wdowy po Czesławie Niemenie kwotę w wysokości 20 tysięcy złotych.

- Naszym zdaniem zarzuty i żądania zawarte w piśmie nie mają uzasadnienia, dlatego w zeszłym tygodniu stosowna odpowiedź zawierająca stanowisko miasta została przesłana do warszawskiej kancelarii - wyjaśnił Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego.

W opinii prawników bielskiego Ratusza, wizerunek Czesława Niemena, będący częścią instalacji, został stworzony przez bielskiego artystę plastyka Jacka Grabowskiego. Nie jest on odwzorowaniem wizerunku zastrzeżonego jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP, na co powołują się prawnicy Małgorzaty Niemen.

- W żaden też sposób - w naszym odczuciu - instalacja nie narusza też prawa do kultu pamięci po osobie zmarłej, który obejmuje m.in. ochronę dobrego imienia i dobrej pamięci o zmarłym. Nasza instalacja nie tylko nie godzi w ten kult, a wręcz przeciwnie - podtrzymuje go, upamiętniając Czesława Niemena i jego wybitny, artystyczny dorobek - dodaje Tomasz Ficoń.

Współpraca: Kamil Lorańczyk

Musisz to wiedzieć

Rzadsze zakupy wspierają rozwój rynku przetworów, mrożonek i soków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie