Dźwignią transformacji biznesowej jest technologia. System ERP (oferowany przez liderów rynku, w tym SAP AG) jest niezbędnym elementem informatycznego rozwoju. Jak wdrożyć mądrze i skutecznie? Oto trzy kroki, które podpowiada Hicron.

Trudno dziś wyobrazić sobie nawet niewielkie przedsiębiorstwo, którym można zarządzać bez jakiegokolwiek wsparcia informatycznego. Im większa organizacja tym więcej procesów biznesowych i większe potrzeby ich optymalizacji. Z pomocą przychodzą złożone systemy informatyczne do zarządzania biznesem, w tym produkty lidera rynku: systemy SAP ERP.

Jak dobrze zaplanować wdrożenie często wielu skomplikowanych modułów? Eksperci z Hicron, integratora systemów IT z 12-letnim doświadczeniem, podpowiadają od czego zacząć.

Krok pierwszy: poznaj swoje potrzeby

Każde wdrożenie musi zacząć się od dokładnego zbadania, zebrania i analizy bieżących procesów biznesowych, które zachodzą w strukturach przedsiębiorstwa. Wdrożenie SAP ERP to jednak długoterminowa inwestycja, należ więc mieć na uwadze nie tylko obecne, ale też przyszłe potrzeby wynikające z planowanego rozwoju, przejęć i fuzji i innych zdarzeń.

Dokładna weryfikacja procesów sprzyja ich pierwotnej optymalizacji: często okazuje się, że wdrożenie systemu ERP sprzyja uproszczeniu i uporządkowaniu poszczególnych przebiegów. Szczegółowo zebrane potrzeby pozwalają też na strategiczne zaplanowanie procesów biznesowych i optymalne wsparcie ich za pomocą SAP ERP.

Krok drugi: wybierz dobrego dostawcę

Samo narzędzie ERP jest sercem wdrożenia, jednak aby proces implementacji zakończył się sukcesem musi zostać przeprowadzony przez integratora systemów IT, który może wylegitymować się stosownym doświadczeniem i kompetencjami.

Istotna jest zwłaszcza udokumentowana praca dla firm z podobnej branży. Dogłębna znajomość charakterystycznych dla danego obszaru rynku procesów pozwala na lepsze dopasowanie elementów systemu do potrzeb klienta, a także możliwość zaawansowanego doradztwa i proaktywnego proponowania przez zespół wdrożeniowy rozwiązań, które mogą w realny sposób wspomóc transformację biznesową klienta.

Krok trzeci: potraktuj wdrożenie jak każdą inwestycję

Implementacja systemu SAP ERP to nie tylko długi i złożony proces, to także inwestycja w cyfrową transformację biznesu. Słowo „inwestycja” watro potraktować dosłownie: wkładamy określony wolumen czasu i zaangażowania, a także określone środki finansowe we wdrożenie systemu ERP, który ma nie tylko ułatwiać prowadzenie biznesu i optymalizować wszelkie zachodzące w nim procesy, ale też przynieść realne oszczędności finansowe osiągane dzięki przyspieszeniu działania, możliwości analiz, monitorowania i lepszego planowania oraz wyeliminowania błędów.