MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówki po Jurze. Rezerwat Góry Zborów w Podlesicach to jedno z najciekawszych miejsc na szlakach Jury. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Rezerwat przyrody Góra Zborów to niesamowite miejsce, który leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka oraz na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczcie film z tego wyjątkowego miejsca.

Rezerwat Góry Zborów w Podlesicach

Obszar objęty projektem to liczne ostańce skał wapiennych, nierzadko kilkudziesięciometrowej wysokości z jaskiniami, w tym udostępnioną do ruchu turystycznego Jaskinią Głęboką oraz wydmy śródlądowe. Ta część Jury odznacza się wyjątkowym zróżnicowaniem zbiorowisk roślinnych. Bezleśne stoki zajmują zarośla z szakłakiem, dereniem, głogami, tarniną i leszczyną oraz murawy kserotermiczne i roślinność naskalna.

W rezerwacie przyrody Góra Zborów urządzona jest ścieżka przyrodnicza. Punkty informacyjne znajdujące się na ścieżce przybliżą nam walory skalnego rezerwatu, historię wypasu zwierząt gospodarskich na Jurze. Dowiemy się, do czego służył kalcyt, jak dawno Jura została zasiedlona przez człowieka, a także zobaczymy efekty prowadzonych od kilku lat zabiegów czynnej ochrony przyrody i krajobrazu.

- Jura przez ostatnie lata, mocno rozkwitła pod kątem turystycznym, wprowadzane są systematycznie nowe możliwości przyjmowania turystów - komentuje Rafał Lach, przewodnik oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

-Do Jaskini Głębokiej możemy wchodzić tylko w wyznaczonych godzinach z przewodnikiem, zwiedzanie jaskini trwa około 30-40 minut. Sama Góra Zborów to wycieczka która trwa mniej więcej godzinę czasu z przejściem na szczyt i z powrotem, także z przewodnikiem. Jeśli wchodzimy indywidualnie, to możemy zwiedzać rezerwat nawet kilka godzin - komentuje Rafał Lach, przewodnik oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Jednym z przystanków ścieżki przyrodniczej jest Jaskinia Głęboka – jedyny tego typu obiekt udostępniony do ruchu turystycznego w województwie śląskim.

W sąsiedztwie rezerwatu przyrody Góra Zborów znajduje się Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie znajdują się m.in. interdyscyplinarna ekspozycja oraz multimedialna sala konferencyjna, w której prezentowane są filmy edukacyjne, organizowane warsztaty i sympozja.

- Jeżeli chcemy skorzystać z pomocy przewodnika, to najlepiej wcześniej skontaktować się z nami i umówić termin telefonicznie - komentuje Rafał Lach, przewodnik oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni