Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend w górach? 5 ciekawych szczytów Beskidu Żywieckiego czeka na Was. Wybierzecie się?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Babia Góra Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Babia Góra Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
5 ciekawych szczytów Beskidu Żywieckiego. To drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce, słynie z malowniczych szlaków turystycznych. Piękne górskie trasy prowadzą m.in. na Babią Górę czy Pilsko. Na Żywiecczyznę warto też przybyć, aby zdobyć inne wyjątkowe szczyty, a przy tym wypocząć i nabrać dystansu do rzeczywistości. Poniżej prezentujemy szlaki turystyczne w Beskidzie Żywieckim, które świetnie sprawdzą się jako trasy spacerowe.

Beskid Żywiecki zaprasza na spacer. Pięć propozycji szlaków turystycznych

Bezsprzecznie w Beskidach jest mnóstwo malowniczych szlaków turystycznych, które sprawdzą się świetnie jako trasy na spacer, a przy okazji będzie można nimi dotrzeć na piękne i wyjątkowe szczyty. Poniżej prezentujemy pięć propozycji tras z Beskidu Żywieckiego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  • Babia Góra. Szlak: Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra

    Na Babią Górę (1725 m n.p.m.) świetnie wybrać się najłatwiejszym, czerwonym szlakiem, który prowadzi na Królową Beskidów wprost z Przełęczy Krowiarek, gdzie znajduje się parking. Trasa rozpoczyna się schodkami, prowadzi przez las, posiada też sporo miejsc widokowych. W górnych partiach przebiega pośród kosodrzewiny. Wędrówka na szczyt Babiej Góry powinna zająć ok. 2,5 godziny.

    Dla wprawionych w góskie podróże turystów dobrą alternatywą dla czerwonego szlaku będzie wyprawa Akademcką Percią, czyli szlakiem żółtym, który uznawany jest za najtrudniejszy szlak w Beskidach. Prowadzi on na Babią Górę od najbardziej stromej, północnej strony szczytu. Jest jednokierunkowy, przeznaczony tylko do podchodzenia. Najtrudniejszym miejscem na trasie jest Czarny Dziób, czyli pionowa ściana, która ma ok. 8 m wysokości. Wejście tym szlakiem również może zająć ok. 2,5 godziny.

  • Pilsko. Szlak: Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko

    Pilsko (1557 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Warto wyruszyć na ten szczyt z Korbielowa żółtym szlakiem. Z parkingiem nie powinno być problemu - parking znajduje przy ul. Leśnej. Na podróż będzie dobrze zarezerwować sobie 3,5 godziny. Początkowo szlak poprowadzi wzdłuż potoku Buczynka, następnie granią Czarny Groń wejdziemy na Halę Miziową. Tutaj znajduje się schronisko, gdzie warto odpocząć i coś zjeść. Stamtąd spokojnym spacerkiem w ciągu 30 minut można dotrzeć do Pilska. Ze szczytu rozciąga się imponująca panorama na Tatry, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski.

  • Rysianka. Szlak z Żabnicy Skałki na Rysiankę

    Rysianka (1322 m n.p.m.) to jeden z najpiękniejszych zakątków Beskidu Żywieckiego. Warto wybrać się na ten szczyt z Żabnicy Skałki, przechodząc przez urokliwą Halę Pawlusią (1184 m n.p.m.). Trasa oznaczona jest kolorem zielonym. Początkowo szlak prowadzi drogą asfaltową, potem - po przejściu drewnianego mostka - zaczyna się leśna droga. Dość wąska, ale też bardzo urokliwa ścieżka, która prowadzi na piękną górską polanę. Stamtąd przyjemnym odcinkiem dotrzemy na Rysiankę. Ta podróż może zająć ok. 2,5 godziny. Na Rysiance znajduje się schronisko, z którego roztacza się widok na Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej widoczności także na Tatry i Małą Fatrę. Na rozległej hali kwitną krokusy.

  • Wielka Racza. Szlak z Rycerki Kolonii na Wielką Raczę

    Wielka Racza (1236 m n.p.m.) to kolejny interesujący szczyt Beskidu Żywieckiego. Najłatwiej i najszybciej na ten szczyt prowadzi szlak żółty z Rycerki Kolonii, gdzie znajduje się parkingu. Trasa na szczyt nie jest zbyt męcząca, jednak prawie cały czas łagodnie się wspina. Początkowo prowadzi szerokim pasem, końcówka natomiast jest bardziej leśna. Piękne widoki towarzyszą nam niemal przez cały spacer, na szczycie znajduje się rozległa polana, na której można odpocząć i nabrać sił. Warto wziąć ze sobą np. kocyk. Znajduje się też tutaj schornisko oraz platforma widokowa. Wejście na Wielką Raczę żółtym szlakiem z Rycerki Kolonii powinno zająć ok. 1,5 godziny.

  • Wielka Rycerzowa. Szlak: Soblówka – Hala Rycerzowa – Wielka Rycerzowa

    Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) to piąta propozycja. Szczyt kusi pięknymi widokami i bardzo klimatycznym schroniskiem. Warto wybrać się na Wielką Rycerzową żółtym szlakiem z Soblówki, który uznawany jest za szlak bardziej widokowy niż czarny, prowadzący również z tej miejscowości. Wybierając żółty szlak od parkingu asfaltową uliczką przejdziemy do szerokiej leśnej drogi. Potem będzie już nieco stromo. Po dojściu do polany pozostanie już dosłownie kawałek do Hali Rycerzowej, gdzie stoi urokliwa bacówka. Trochę wyżej znajduje się natomiast szczyt Wielkiej Rycerzowej. Wędrówka żółtym szlakiem z Soblówki na Wielką Rycerzową powinna zająć ok. 1,5 godziny.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera