Weekend ze „Zdrowym Życiem” w Częstochowie. Przyjdź do mobilnej strefy, zrób badania i uzyskaj poradę lekarską

Materiał informacyjny PZU

W najbliższy weekend mobilna strefa zdrowia zawita do Częstochowy. Na miejscu można będzie wykonać ważne dla zdrowia badania diagnostyczne, takie jak m.in. EKG, pomiar poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi oraz spirometrię, a ich wyniki od razu skonsultować z lekarzami specjalistami. Częstochowa to kolejne miasto w którym realizowane są działania w ramach projektu „Zdrowe Życie”. Po inauguracji w Warszawie mobilna strefa przyjmowała już pacjentów w Łomży, Stalowej Woli, Biłgoraju, Toruniu, Krasnymstawie i w Elblągu. Teraz w Częstochowie z bezpłatnych badań profilaktycznych można skorzystać w sobotę i niedzielę 17-18 września w godzinach 10-19 na placu za Domem Pielgrzyma na Jasnej Górze.

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser–Dudy.

Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim.

Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.

Zdrowie Polaków – wspólna sprawa

Po pandemii nastał czas, by zadbać o poprawę stanu zdrowia Polaków dzięki zaangażowaniu kilku resortów, kilku podmiotów oraz ogromnej rzeszy ludzi, którzy zdrowie zawsze traktują jako priorytet i wyzwanie. W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zachęcenie do badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia.

Do tej pory w ramach akcji „Zdrowe Życie” przez siedem weekendów: w Warszawie, Łomży, Stalowej Woli, Biłgoraju, Toruniu, Krasnymstawie i Elblągu zrealizowano już ponad 9500 badań i konsultacji lekarskich. Niekiedy diagnozują one poważną chorobę niemal w ostatniej chwili. O tym, że dosłownie ratują życie, mogą świadczyć choćby wydarzenia w Warszawie – a ostatnio w Elblągu – gdzie po pacjentów wymagających dalszej diagnostyki przyjechały karetki.

Weekendy ze „Zdrowym Życiem” to tysiące szans na dłuższe życie w zdrowiu. Podobnie jak w poprzednich strefach zdrowia, w ten weekend w Częstochowie będzie można wykonać wiele bezpłatnych specjalistycznych badań i skorzystać z konsultacji lekarskich, a także zaczerpnąć informacji dotyczących profilaktyki.

W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:

 • pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;
 • badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;
 • badanie EKG;
 • badanie USG płuc + konsultacja radiologa;
 • konsultacje dietetyczne;
 • konsultacje dermatologiczne;
 • mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);
 • analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;
 • wystawianie kart EKUZ;
 • potwierdzanie profilu zaufanego;
 • informacje o programach profilaktycznych;
 • konsultacja farmaceutyczna.

Dotychczas w ramach projektu „Zdrowe Życie” przebadano już ponad 9500 osób. Największym zainteresowaniem cieszyła się strefa zdrowia w Toruniu, gdzie podczas weekendowej akcji wykonano blisko 2400 badań i konsultacji lekarskich. Teraz z bezpłatnych badań i porad będą mogli skorzystać mieszkańcy Częstochowy i okolicznych miejscowości.

Mobilna strefa zdrowia w Częstochowie pojawi się w sobotę i niedzielę 17-18 września w godzinach 10-19 na placu za Domem Pielgrzyma na Jasnej Górze. Będzie działać przez dwa dni, ale aby mieć gwarancję skorzystania z badań jeszcze tego samego dnia, lepiej nie czekać do ostatniej chwili, ale przyjść do strefy wcześniej i zarejestrować się na wybrane badanie lub konsultację, ponieważ liczba numerków wydawanych do poszczególnych specjalistów jest ograniczona. Warto też ubrać się ciepło, ponieważ temperatury na zewnątrz są już coraz niższe.

„Zdrowe Życie” – dlaczego profilaktyka jest tak ważna

Wielu Polaków w ogóle nie jest świadomych tego, że szwankuje im zdrowie. Nawet jeśli coś podejrzewają, to dopóki ból lub inne dolegliwości mocno nie komplikują życia, nie idą do lekarza. Niemal wszyscy jesteśmy w kręgu ryzyka, dopóki nie zajmiemy się na poważnie profilaktyką zdrowotną.

Jak podkreślają organizatorzy projektu "Zdrowe Życie", zdrowie to także wybory codzienne, które podejmujemy, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy na kanapie przed telewizorem, czy jednak pójdziemy na spacer. Kwestie zdrowotne stoją za naszymi codziennymi wyborami.

Z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się – lecz tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety. W efekcie Polacy gremialnie borykają się z problemem nadwagi. Tylko podczas pandemii 42 proc. z nas przybrała na wadze średnio 5,7 kg! Otyłość to jednak nie tylko dyskomfort. To przede wszystkim przyczyna szeregu chorób, m.in. cukrzycy, na którą co roku zapada ponad 400 tys. osób, a liczbę osób chorujących na nią liczymy już w milionach.

Pamiętajmy: koszty leczenia następstw chorób cywilizacyjnych kilkudziesięciokrotnie przekraczają wydatki przeznaczane na profilaktykę tych chorób!

Warto nieustannie uświadamiać, że kluczem do tego, by Polacy byli zdrowi po dwóch ciężkich latach pandemii koronawirusa, jest profilaktyka.

Musimy doprowadzić do tego, by Polacy chcieli się badać, chcieli korzystać z programów profilaktycznych. One dostarczają informacji o schorzeniach i chorobach, które można leczyć na wczesnych etapach w sposób mniej inwazyjny.

Zachęcam, by odwiedzić mobilną strefę zdrowia wszędzie tam, gdzie ona się pojawi
zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Oprócz Częstochowy mobilne strefy zdrowia trafią w jesienne weekendy do innych miast w Polsce – w najbliższym czasie do Buska Zdroju (24-25 września) i Garwolina (25 września), a później również do Tomaszowa Mazowieckiego (1-2 października) i Działdowa (15-16 października).

Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach będą dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie