Węgiel koksowy surowcem strategicznym w Unii Europejskiej. Akcje JSW nagle poszybowały w górę

Jacek Bombor
Jacek Bombor

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Dokładnie 3 września, Komisja Europejska wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych, które są ważne z punku widzenia gospodarki w całej Europie. To szansa na JSW, która jest jego największym producentem, a ostatnie miesiące z powodu pandemii były dla niej bardzo trudne.

Węgiel koksowy surowcem strategicznym w Europie

Dobry czas dla JSW na razie bardzo dobrze widać w cenach akcji, które po wpisaniu węgla koksowego na listę surowców strategicznych w UE (Critical Raw Materials for the EU), poszybowały w górę. Na świecie 24 procent węgla pochodzi z Austtralii, w Europie to JSW rozdaje jest jego największym produdentem – zaspokaja 20 procent zapotrzebowania europejskiego hutnictwa!
3 września za akcję JSW na giełdzie płacono nieco ponad 15 zł, w kolejnych dniach stale rosną – by dobić do prawie 21 zł. Dużo? Jeszcze dwa lata wstecz, gdy węgiel koksowy na świecie sprzedawał się na pniu, za akcje płacono ponad 106 zł!

Nie przeocz

Węgiel koksowy z JSW zasila hutnictwo w Europie

- W krajach UE złoża węgla koksowego są już na wyczerpaniu. Dlatego wspólnota musi importować z krajów trzecich większość potrzebnego jej surowca. Unijne huty stali zużywają rocznie 37 mln ton koksu, do którego wyprodukowania potrzeba 53 mln ton węgla koksowego. Do wytworzenia 1 tony głównego półproduktu w hutnictwie stali, tzw. surówki hutniczej, potrzeba aż pół tony tego rodzaju węgla. Tylko 17 mln ton pochodzi z krajów UE, w tym aż 11,6 mln t z Polski, a resztę sprowadza się z Australii, USA, Kanady i Mozambiku. Węgiel koksowy, obok rudy żelaza, jest podstawowym surowcem dla przemysłu hutniczego – wyjaśniają w Jastrzębskiego Spółki Węglowej.


Dlaczego tak ważne jest utrzymanie produkcji węgla koksowego u nas?
Bo właśnie węgiel z JSW przyczynia się do zmniejszenia zależności UE od importu tego surowca z krajów trzecich. Nie ma sie co oszukiwać, bez węgla koksowego nie ma stali, czyli nie ma rozwoju: przemysł budowlany, drogowy, motoryzacyjny, w zasadzie każda gałąź przemysłu opiera się na stali.

JSW wydobywa rocznie 15 mln ton węgla

Do jej produkcji wykorzystywany jest węgiel koksowy – dodany we właściwych proporcjach - sprawia, że stal jest tak wytrzymała i od setek lat wykorzystywana jako najpopularniejszy materiał w budownictwie, inżynierii oraz w każdym aspekcie naszego życia. Nawet wiatraki, będące źródłem energii odnawialnej, buduje się ze stali! Każda tona węgla koksowego to około 0,70 tony koksu, który umożliwia wytworzenie od 1,6 do 2,1 tony surówki hutniczej. Jeden wiatrak to nawet 400 ton stali!
- Jastrzębska Spółka Węglowa wydobywa rocznie ok. 15 mln ton węgla, który wykorzystywany jest w całej Europie Środkowej i nie tylko. Koks produkowany przez koksownie wchodzące w skład Grupy Kapitałowej JSW w ilości ok. 3,2 mln ton rocznie także jest sprzedawany za granicę. Głównymi odbiorcami są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji i w Indiach. Co ciekawe, Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza też wkrótce wkroczyć na rynek chiński. A możliwości są ogromne, wielkość udokumentowanych zasobów operatywnych węgla wynosi 1 mld ton, a to gwarantuje utrzymanie wydobycia przez JSW do 2075 roku – wyjaśnia Sławomir Starzyński, rzecznik JSW.

Musisz to wiedzieć

Wpisanie na listę węgla koksowego może przynieść spółce same korzyści: nowe kontrakty. A ostatnie miesiące są dla JSW niezwykle trudne – z powodu pandemii koronawirusa, firma poważnie dołuje. Powodem jest też fakt, że cena surowca na świecie poleciała na łeb na szyję.

Straty JSW z powodu koronawirusa

- Grupa JSW odnotowała w pierwszej połowie 2020 roku 973,8 mln zł straty netto wobec 547,5 mln zł zysku rok wcześniej - czytamy w komunikacie JSW. W pierwszym półroczu kopalnie wydobyły 6,7 mln ton węgla, z pieców koksowniczych wyjechało 1,6 mln ton koksu. Produkcja węgla koksującego jest wyższa o 0,4 mln ton niż w 2019 roku.
Ceny węgla metalurgicznego i koksu za sześć pierwszych miesięcy tego roku osiągnęły odpowiednio 487,78 zł za tonę i 792,98 zł za tonę. Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej JSW w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosły 3,5 mld zł i były o 26,5 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2019 roku. To efekt mniejszej sprzedaży i niższych cen sprzedaży węgla, koksu oraz węglopochodnych. Uzyskane przez GK JSW średnie ceny sprzedaży węgla metalurgicznego były niższe o 30,4 proc., węgla do celów energetycznych o 8 proc., a koksu o 31 proc.

Węgiel z Jastrzębia trafi do Chin?

- Pandemia COVID-19 obniżyła poziom zużycia stali w całej Unii Europejskiej i we wszystkich regionach świata. Produkcja stali w Unii Europejskiej spadła o 18,7 proc., a na świecie o 6 proc., co przełożyło się na zmniejszenie popytu na produkowany przez nas węgiel metalurgiczny i koks. W drugim kwartale bardziej odczuwalny był spadek zapotrzebowania na koks, dlatego też znacząco zwiększyliśmy wysyłki koksu na rynki zamorskie, pozyskując nowych odbiorców. Poza tym, realizujemy sprzedaż głównie w oparciu o kontrakty wieloletnie, które nie zostały wypowiedziane, a jedynie „okresowo” ograniczone i powrócą do pełnej realizacji po ustaniu ograniczeń spowodowanych COVID-19 - wyjaśnia Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie