Węgiel od gminy w preferencyjnej cenie. Oto po ile sprzedają węgiel w miastach Zagłębia

PAS, BŻ, AT
Zagłębiowskie gminy zajmują się dystrybucją węgla po preferencyjnych cenachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowskie gminy zajmują się dystrybucją węgla po preferencyjnych cenachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polskapress Grupa
Zagłębiowskie gminy w większości już wiedzą, jak będzie wygladała dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie. Cena, jak się okazuje nie wszędzie będzie taka sama. Sosnowiec i Dąbrowa sprzedają wegiel po 1800 zł/t, a np. Sławków za 1750 zł. Wiele gmin jednak wciąż jeszcze nie zorganizowało sprzedaży.

Spis treści

Węgiel od miasta Sosnowiec do odebrania w składzie

Sosnowiczanie od 16 listopada mogą składać wnioski o zakup paliwa stałego na preferencyjnych warunkach dla gospodarstw domowych.
Cena węgla, dystrybuowanego za pośrednictwem gminy to 1800 zł. Surowiec odebrać można będzie przy ulicy Szymanowskiego 93, w firmie Starpex Sosnowiec, kwalifikowanym dostawcy węgla Polskiej Grupy Górniczej.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 listopada ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy umożliwia włączenie się gmin w proces zakupu, dystrybucji i sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach członkom wspólnot lokalnych. Od dzisiaj mieszkańcy Sosnowca mogą składać wnioski, upoważniające do zakupu węgla po cenie preferencyjnej.
Paliwo stałe w cenie preferencyjnej zakupić może każdy mieszkaniec Sosnowca uprawniony do otrzymania dodatku węglowego, który w centralnej ewidencji emisyjności budynków zaznaczył, że swoją nieruchomość ogrzewa przy pomocy węgla. Pamiętać jednak należy że preferencyjny zakup paliwa stałego nie przysługuje w przypadku, gdy którykolwiek z członków gospodarstwa domowego, dla którego składany jest wniosek, nabył paliwa stałe na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.

Jak kupić tańszy węgiel od gminy?

Jakie kroki należy wykonać, by zakupić węgiel po cenie preferencyjnej? W pierwszej kolejności wniosek można złożyć za pośrednictwem internetowej Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP lub osobiście w jednej z administracji Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. Wzór wniosku otrzymać można bezpośrednio w administracji lub na stronach: sosnowiec.pl lub mzzl.pl. Po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu, MZZL w Sosnowcu skontaktuje się z wnioskodawcą i wskaże punkt zakupu. W Sosnowcu będzie to firma Strapex Sosnowiec, kwalifikowany dostawca węgla PGG, mieszcząca się przy ulicy Szymanowskiego 93.

Koszt tony węgla w Sosnowcu to 1800 zł za tonę, a opłatę uiścić można będzie w miejscu zakupu. Do końca 2022 roku maksymalnie będzie można zakupić 1,5 tony surowca. Do dyspozycji mieszkańców są jego trzy rodzaje: frakcja orzech/kostka, frakcja ekogroszek i frakcja groszek. Sama realizacja wniosków będzie uzależniona od dostaw z Polskiej Grupy Górniczej.

Dąbrowa Górnicza sprzedaje węgiel po 1800 zł

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą składać wnioski o tańszy węgiel, jaki zgodnie z decyzją rządu RP oraz posłów na Sejm RP mają oferować samorządy lokalne. Dąbrowa Górnicza czekała na rozstrzygnięcia prawne, które regulowałyby do końca cały proces zakupu węgla, a potem jego oferowania mieszkańcom po preferencyjnej cenie. Taki akt prawny został zaakceptowany, tak więc teraz pozostało przystąpienie do realizacji tego przedsięwzięcia.
Przyjmowaniem wniosków od mieszkańców zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Można je składać elektronicznie oraz osobiście - w siedzibie głównej i punktach terenowych.

Węgiel będzie można kupić na składzie działającym jako Kwalifikowany Dostawca Węgla Polskiej Grupy Górniczej, przy ul. Szymanowskiego 93 w Sosnowcu. Cena 1 tony wyniesie 1800 zł i w tej cenie będzie można nabyć maksymalnie 3 tony węgla: 1,5 tony do końca 2022 r. i 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Zakup każdej transzy będzie wymagać złożenia odrębnego wniosku.

Wnioski mogą składać osoby, które w zgłoszeniu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jako źródło ogrzewania podały węgiel, a także ubiegały się o wypłatę dodatku węglowego. Złożone wnioski będą weryfikowane, a mieszkaniec zostanie poinformowany o rozstrzygnięciu.

Informację o terminie odbioru węgla mieszkaniec otrzyma bezpośrednio z punkty dystrybucji, gdzie będzie również dokonywał opłaty za opał. Transport zakupionego węgla leży po stronie mieszkańca nabywającego opał.

Wnioski można składać:

  • Elektronicznie: ePUAP: /MOPSDG/skrytka (wniosek musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (e-dowód)
  • Osobiście: w siedzibie MOPS przy ul. Piłsudskiego 2 (tylko wnioski wrzucane do urny przy wejściu do budynku), kontakt telefoniczny 571 332 316, od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00, a w czwartki od 7.00 do 17.00.

W powiecie zawierciańskim niektóre gminy wciąż negocjują

Gminy powiatu zawierciańskiego mozolnie przystępują do sprzedaży węgla po cenach preferencyjnych. W wielu panuje administracyjne i logistyczne zawirowanie, ciągle prowadzone są negocjacje co do ceny sprzedaży z dostawcami. Gminy w szybkim czasie musiały dopasować całą infrastrukturę pod przyszłą sprzedaż dla mieszkańców. Zebraliśmy informacje ze wszystkich gmin powiatu zawierciańskiego dotyczące ich aktualnych działań w tym temacie.

Sprawdziliśmy stan przygotowań do sprzedaży we wtorek 22 listopada. W powiecie wiele gmin nie miało ustalonych konkretów i informacji dla mieszkańców odnośnie preferencyjnej ceny za tonę węgla dla mieszkańca.

Wiele gmin powiatu boryka się z trudnościami natury logistycznej: w zaopatrzenie zaplecza, niezbędnego sprzętu, a przede wszystkim w pracowników do obsługi działań realizacji dystrybucji węgla do mieszkańca. Kwota sprzedaży tony węgla przez gminę nie może być większa niż 2 tys. złotych.

Jednak dwie gminy mają już ustalony cennik. W Zawierciu za tonę węgla mieszkańcy zapłacą 1850 złotych.

W Ogrodzieńcu 22 listopada trwały jeszcze negocjacje z dostawcami węgla, ale już następnego dnia otrzymaliśmy informację od burmistrz, Anny Pilarczyk, że w tej gminie mieszkańcy zapłacą za tonę węgla 1850 złotych.

Kroczyce negocjowały z trzema podmiotami stawkę za tonę węgla i w najbliższych dniach mają podać konkretną cenę za tonę, taką informację przekazał nam Urząd Gminy w Kroczycach.

Poręba również negocjuje cenę z dostawcami, aby sprzedać węgiel dla mieszkańców po jak najniższej cenie - poinformował nas rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Poręba.

Gmina Irządze wstępnie szacuje koszt sprzedaży w granicach 1900 zł.

- Ale ciągle trwają działania doprecyzowujące - poinformował nas Krzysztof Kawałek, sekretarz gminy.

Gmina Włodowice jest w trakcie podpisywania umowy z dostawcą, cena ma być podana także w najbliższych dniach, informuje sekretarz gminy, Małgorzata Konarska.

Gmina Szczekociny podobnie, jest w trakcie ustalania konkretnych cen dla mieszkańców, a informacje mają pojawić się wkrótce, poinformował nas przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Szczekociny.

Gmina Łazy jako jedyna konkretnie ustaliła już cenę 2 tysięcy za tonę i taką cenę oficjalnie podaje mieszkańcom.

Gmina Pilica także na bieżąco wdraża odpowiednie zaplecze logistyczne, i organizuje całość działań administracyjnych.

- Gmina między innymi kupiła wagę do ważenia węgla za kwotę 80 tysięcy złotych, poinformowała nas Małgorzata Słowik z Zakładu Usług Wodnych i Komunalnych w Pilicy.

Gmina Żarnowiec jest także w trakcie domykania procedur związanych z dystrybucją węgla, a cena ma być podana w najbliższych dniach, poinformował nas przedstawiciel Urzędu Gminy Żarnowiec.

Należy pamiętać, że gmina gminie nie równa, co ma duży wpływ na całość działań. Niektóre gminy musiały od podstaw dostosować infrastrukturę pod przyszłe składy węgla. Gminy musiały wydzierżawić i zabezpieczyć plac, zakupić wagę, przygotować niezbędny sprzęt do obsługi węgla i zatrudnić pracowników. Należało także podpisać stosowne umowy z ubezpieczycielami w celu zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa dla gminy i mieszkańców. Należało przygotować odpowiednie oprogramowanie do transakcji w obiegu surowca. Dla niektórych gmin, szczególnie tych mniejszych to duża odpowiedzialność i przede wszystkim spore koszty. Cierpią też mniejsze podmioty należące do gmin, przedsiębiorstwa komunalne, na które gminy scedowały dystrybucję tańszego węgla.

Powiat będziński - gminy podpisują umowy z dostawcami

Jako pierwsze w powiecie będzińskim wszystkie formalności załatwiły władze samorządowe Sławkowa. Tam mieszkańcy mogą kupić węgiel w cenie 1750 zł za tonę i odebrać go ze składu węglowego przy ul. Walcownia 17. Węgiel ten pochodzi z KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek. Dostępne rodzaje węgla to kostka, orzech, ekogroszek, miał i pochodzą one z własnej, polskiej produkcji kopalni.

By kupić tańszy opał trzeba złożyć w urzędzie miasta stosowny wniosek o preferencyjny zakup węgla. O pozytywnym rozpatrzeniu wniosku osoba go składająca zostanie poinformowana przez urzędników drogą telefoniczną lub poprzez pocztę elektroniczną. Przy okazji kontaktu urzędu z osobą składającą wniosek zostaną też przekazane informacje o możliwych sposobach dokonania płatności za węgiel (zapłacić będzie można w kasie Urzędu Miasta lub za pośrednictwem rachunku bankowego).

W środę 23 listopada umowę na dystrybucję tańszego węgla podpisały natomiast władze samorządowe Czeladzi. W tym mieście węgiel będzie kosztował 1950 złotych za tonę. Opał będzie można odebrać na własny koszt w składzie węgla Remat w Wojkowicach przy ul. Długosza 11, który znajduje się na liście Kwalifikowanych Dostawców Węgla Polskiej Grupy Górniczej.

- Od czwartku 24 listopada rozpoczynamy akcję informacyjną wśród mieszkańców, którzy zapisali się na zakup tańszego opału - podkreśla Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego Urzędu Miasta.

W innych miastach i gminach powiatu będzińskiego, m.in. w Wojkowicach czy Psarach nadal trwają prace nad zawarciem umowy z podmiotem wprowadzającym do obrotu paliwa stałe, czyli z Polską Grupą Górniczą S.A. Po podpisaniu umowy zostanie tam wskazany punkt, w którym będzie można kupić węgiel na warunkach preferencyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie