Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel sprzedawany przez JSW powinien najpierw trafić do pracowników i emerytów? To postulat związkowców

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Zarząd JSW otrzymał już pismo związkowców. Spółka na razie nie chce jednak komentować tego postulatu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zarząd JSW otrzymał już pismo związkowców. Spółka na razie nie chce jednak komentować tego postulatu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc.
Obecni oraz byli pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdaniem związków zawodowych jako pierwsi powinni otrzymywać węgiel przeznaczony do odbiorców indywidualnych. Związkowcy sugerują, że górnikom byłym i obecnym takie rozwiązanie po prostu się należy, bo to oni biorą lub brali udział w produkcji węgla. Zaznaczają też, że takie rozwiązanie wprowadziła Polska Grupa Górnicza.

Węgiel sprzedawany przez JSW powinien najpierw trafić do pracowników spółki? To postulat związkowców. Pierwszeństwa chcą też dla emerytów

Węgiel, który odbiorcom indywidualnym od niedawna oferuje Jastrzębska Spółka Węglowa powinien najpierw trafić do górników, którzy w niej pracują? Tak powinno być zdaniem związkowców. Reprezentatywne Organizacje Związkowe działające w JSW, czyli "Solidarność", Związek Zawodowy "Kadra" oraz Federacja Związków Zawodowych Górników JSW S.A. wystosowały w tej sprawie pismo do zarządu spółki.

Związki zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się również, aby pierwszeństwo w zakupie węgla mieli nie tylko obecni pracownicy kopalń spółki, ale i ci, którzy niegdyś byli w nich zatrudnieni, a obecnie przeszli już na górniczą emeryturę.

- W związku z decyzją JSW S.A. o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych sortymentu orzech, wnioskujemy o umożliwienie sprzedaży węgla pracownikom i emerytom JSW S.A. w formie priorytetowej - napisali w piśmie wysłanym do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, związkowcy.

Jak argumentują w nim przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych, obecnym i byłym - emerytowanym - pracownikom JSW powinno przysługiwać prawo zakupu węgla poza kolejnością, ponieważ, to oni uczestniczą i uczestniczyli w procesie eksploatacji, której finalnym produktem jest węgiel.

- To pracownicy JSW S.A. obecni i byli uczestniczą i uczestniczyli w procesie eksploatacji, której finalnym produktem jest węgiel - podkreślają związkowcy, dodając, że obecnie na zasadach komercyjnych, zakup węgla jest niemal niemożliwy.

Nie przeocz

Szefostwo związków zawodowych w JSW, domagając się pierwszeństwa w zakupie węgla zwraca również uwagę na niełatwe położenie emerytów górniczych. - W szczególnie trudnej sytuacji są emeryci górniczy, którzy dodatkowo kilka lat temu zostali pozbawieni tzw. deputatu węglowego - podkreślają Reprezentatywne Organizacje Związkowe.

- W związku z powyższym wnosimy o sprzedaż węgla dla byłych i aktualnych pracowników JSW S.A. w formie priorytetowej - piszą związkowcy, którzy zaznaczają, że takie rozwiązanie dla swoich pracowników obecnych i byłych wprowadziła już inna górnicza spółka - Polska Grupa Górnicza, a także sugerują, żeby sprzedaż węgla dla nich odbywała się w wydzielonych dniach roboczych, organizowanych przez portal pracowniczy.

Zaadresowane do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej pismo, trafiło już na biurka szefostwa JSW. W spółce nie chcą jednak komentować tego postulatu związkowców.

Przypomnijmy, że sprzedaż węgla dla odbiorców indywidualnych przez JSW rozpoczęła się w połowie sierpnia i odbywa się w należącej do spółki kopalni Budryk w Ornontowicach. To swego rodzaju ewenement, ponieważ kopalnie JSW wydobywają w większości węgiel koksowy, który nie nadaje się do spalania w domach prywatnych. Wprowadzenie węgla do sprzedaży to jednak próba ze strony spółki poprawienia trudnej sytuacji na rynku węglowym.

Węgiel z kopalni Budryk mogą kupować wyłącznie odbiorcy indywidualni. Każdemu z nich - o ile udowodni on, że opał kupuje na własny użytek przysługują trzy tony węgla typu orzech. Jego koszt za tonę, to ok. 1200 zł. Każdego dnia JSW, chce produkować 180 ton węgla przeznaczonego do odbiorców prywatnych.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera