Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węglokoks S.A. wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi Borysa Budki. Spółka domaga się sprostowania informacji

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Po ostatniej wypowiedzi Borysa Budki Węglokoks S.A. domaga się sprostowania informacji. W oświadczeniu spółki mowa jest o nieprawdziwych informacjach.
Po ostatniej wypowiedzi Borysa Budki Węglokoks S.A. domaga się sprostowania informacji. W oświadczeniu spółki mowa jest o nieprawdziwych informacjach. ARC
Zarząd Węglokoks S.A. wydał oświadczenie, w którym żąda od Borysa Budki sprostowania dotyczącego jego słów w jednym z programów telewizyjnych. Spółka uważa, że Budka podał nieprawdziwe informacje odnośnie sytuacji finansowej KWK Bobrek.

Węglokoks S.A. wydaje oświadczenie. Chodzi o słowa Borysa Budki

Zarządy Węglokoks S.A. i Węglokoks Kraj S.A. wydały oświadczenie, w którym odniósły się do słów Borysa Budki. Podczas emitowanego 16 marca na antenie Polsatu programu „Gość Wydarzeń" Budka miał przekazać niezgodne z prawdą informacje dotyczące KWK Bobrek. Jak czytamy w treści oświadczenia, gość programu stwierdził, że:

- [...]kopalnia KWK Bobrek przeznaczona przez Partię Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku do likwidacji znalazła się w państwowej spółce - Węglokoks. W czasach rządów Partii Prawo i Sprawiedliwość pogorszyły się wyniki kopalni Bobrek, zaś nieudolność w zarządzaniu nią spowodowała że ma zostać przeznaczona do zamknięcia do roku 2030.

W nawiązaniu do słów Budki, spółka sprostowała informacje. Przeczytać możemy, że:

- W roku 2015 to rząd Platformy Obywatelskiej, na czele którego stała Ewa Kopacz (w którym funkcję Ministra Sprawiedliwości sprawował Pan Borys Budka) przygotował projekt systemowego rozwiązania, w ramach którego przeznaczył szereg polskich kopalń do wygaszenia – w tym m.in. kopalnię KWK Bobrek. Projekt przyjętych rządowych założeń wywołał fale protestów wśród mieszkańców Śląska – zarówno górników, ich rodzin jak i Organizacji Związkowych. To na skutek podjętych akcji protestacyjnych społecznych KWK Bobrek nie została przez rząd Platformy Obywatelskiej zamknięta. Uratowana przez mieszkańców Śląska przed likwidacją kopalnia Bobrek trafiła do nowoutworzonej spółki Węglokoks Kraj S.A. w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoks.

W dalszej części oświadczenia dowiedzieć się możemy o tym, że później spółka przechodziła restrukturyzację, znajduje się obecnie wśród największych pracodawców w Bytomiu, ale także generuje zyski. Węglokoks S.A. przypomina też, że został nagrodzony Diamentami Forbesa w 2017 (I miejsce) i 2019 roku (II miejsce) w kategorii firm o poziomie przychodów powyżej 250 mln PLN w województwie śląskim.

Węglokoks zwrócił uwagę, że informacja o przeznaczeniu KWK Bobrek do likwidacji w 2030 roku również jest nieprawdziwa, ponieważ w Umowie Społecznej określona jest gwarancja funkcjonowania obiektu aż do 2040 roku.

Węglokoks chce przeprosin od Borysa Budki

W ostatnim akapicie oświadczenia znaleźć możemy żądanie przeprosin od Borysa Budki za przekazanie fałszywych informacji:

- Mając na uwadze kłamliwe informacje przekazane publicznie przez Pana Borysa Budkę, naruszające dobre imię spółek z GK Węglokoks oraz ich organów zarządzających, żądamy od Pana Borysa Budki niezwłocznego (w terminie nie dłuższym niż 7 dni) złożenia oświadczenia - przeprosin[...].

Poniżej sprawdzić można treść oświadczenia:

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera