MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu: Gliwice przed II wojną światową. Tak wyglądało miasto... Dawne huty, wnętrza restauracji, znane ulice. Poznajecie te miejsca?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
1921 , Żołnierze francuscy na terenie koszar piechoty - widok na ulicę Kościuszki
1921 , Żołnierze francuscy na terenie koszar piechoty - widok na ulicę Kościuszki fotopolska.eu
Gliwice na starych fotografiach z okresu przed II wojną światową to miasto nasycone historią i bogactwem kultury. Mimo trudnych czasów, które niesie za sobą każdy okres przedwojenny, dla Gliwic był to również czas nieustannego rozwoju i przemian. Dzięki archiwalnym zdjęciom przeniesiemy się na ulice, do wnętrz restauracji oraz zakamarków dawnych hut i zobaczymy, jak wyglądało życie przed laty. Czy te miejsca bardzo się zmieniły? Poznajesz je?

Gliwice, sprzed II wojny światowej, to miasto pełne kontrastów i bogatej historii, której ślady można odnaleźć nawet dzisiaj. Był to okres burzliwy, naznaczony zmianami politycznymi i gospodarczymi, lecz jednocześnie czas rozwoju i rozkwitu dla miasta.

Znajdujące się na terytorium Niemiec, tuż przy granicy, Gliwice zachowały swój niepowtarzalny śląski charakter. Przemysłowy rozwój regionu, związany głównie z wydobyciem węgla, stanowił kluczowy element dla miasta. To tutaj narodził się przemysł węglowy, który przyczynił się do gospodarczego rozwoju tej części Europy.

Gliwice przed II wojną światową. Tak wyglądało miasto... Zobaczcie

Życie w Gliwicach przed II wojną światową

Gliwice to nie tylko przemysł. Miasto to również ożywione było życiem kulturalnym, które przyciągało zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Teatry, kawiarnie, muzea - to miejsca, gdzie tętniło życie artystyczne i intelektualne miasta.

Przedwojenne fotografie ukazują nam nie tylko tętniące życiem ulice i zabytkowe kamienice, ale także urokliwe parki i ogrody, które stanowiły miejsce relaksu i odpoczynku dla mieszkańców. Architektura Gliwic sprzed wojny zachwyca swoją różnorodnością - od eklektycznych budowli z elementami neogotyckimi i neobarokowymi w centrum miasta, po urokliwe willowe rezydencje. Spacerując ulicami miasta, można było podziwiać piękne gmachy, ozdobione gzymsy i płaskorzeźby.

Historia Gliwic sprzed II wojny światowej to także czas wydarzeń politycznych, które wpłynęły na losy miasta. Plebiscyt na Górnym Śląsku, który odbył się sto lat temu, oraz słynna "prowokacja gliwicka" stanowią ważne punkty w historii miasta, pozostawiając trwałe ślady w pamięci mieszkańców i na kartach historii.

Dzisiaj, choć wiele zmieniło się w obliczu czasu i przemian społeczno-gospodarczych, Gliwice wciąż zachowują swój niepowtarzalny urok i charakter. Zachowane fotografie oraz historyczne budowle przypominają nam o dawnych czasach i tworzą most łączący przeszłość z teraźniejszością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni