MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wehikuł czasu w Jaworznie- dawne oblicze miasta, któremu nadaliśmy nieco kolorów. Zobacz archiwalne zdjęcia i pocztówki w nowej wersji!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wehikuł czasu w Jaworznie - zobacz czarno-białe oblicze dawnego miasta, któremu jednak nadaliśmy nieco kolorów. W efekcie, te same miejsca w nowej wersji prezentują się bardziej panoramicznie i detalicznie, bowiem można dostrzec na nich więcej szczegółów. Fotografie archiwalne przedstawiają Jaworzno w latach dwudziestych oraz trzydziestych dwudziestego wieku, a także w czasach PRL-u czy też ostatniej dekady ubiegłego stulecia. Okres dwudziestolecia międzywojennego był dla miasta czasem intensywnego rozwoju przemysłowego, ale i licznych konfliktów społecznych. Ośrodek, leżący wcześniej na terenie Galicji, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został włączony do odradzającego się państwa polskiego. W II Rzeczypospolitej znajdował się konkretnie na terenie województwa krakowskiego. W latach 1975 – 1998 Jaworzno mieściło się już w granicach województwa katowickiego, do którego zostało przyłączone ze względu na silnie rozwinięty przemysł. Z kolei od końca lat 90. miasto znajduje się w Śląskiem, będąc ośrodkiem granicznym dwóch województw. Zobacz archiwalne fotografie i pocztówki nie tylko w wersji pierwotnej, ale i nowej odsłonie!

Koloryzowane zdjęcia czyli dawne Jaworzno w nowej odsłonie

Wybrane przez nas zdjęcia archiwalne przedstawiają Jaworzno w latach dwudziestych oraz trzydziestych dwudziestego wieku, a także w czasach PRL-u czy też ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia. Na fotografiach sprzed kilkudziesięciu, a nawet stu lat widać, że utrwalone wówczas miejsca i obiekty w wielu przypadkach nie pokrywają się z elementami współczesnego krajobrazu miasta. Obecnie niektórych budynków już nie ma, a innych jeszcze wtedy nie było. Na późniejszych zdjęciach daje się dostrzec, że część obiektów zmieniło swój wygląd, choć nie brakuje też miejsc, gdzie teraz znajdują się już zupełnie inne zabudowania. Bywa też, że niektóre z nich stoją bezużyteczne, a nawet niszczeją, stając się niechlubnym elementem jaworznickiego krajobrazu. Wśród starych fotografii z tamtego okresu są również te, które ukazują ówczesny rynek, przez jaki przejeżdżały samochody oraz autobusy. Przedstawiona tam centralna część Jaworzna również wygląda inaczej niż obecnie. Czarno-białemu obliczu dawnego miasta nadaliśmy nieco kolorów, dzięki czemu te same miejsca w nowej wersji prezentują się bardziej panoramicznie i detalicznie, bowiem można dostrzec na nich więcej szczegółów.

Historycznie jest częścią ziemi krakowskiej

Lata dwudzieste oraz trzydzieste ubiegłego stulecia przyniosły Polsce szansę na odbudowę, chociaż ta była utrudniona przez skutki wojen i rządów zaborców, a także światowy kryzys gospodarczy. Problemy nie ominęły również mieszkańców Jaworzna. Wśród nich było sporo robotników, którzy żyli w biedzie, w związku ze złą sytuacją finansową w zakładach przemysłowych. Swój sprzeciw wyrażali oni poprzez uczestnictwo w licznych strajkach oraz protestach. Okres dwudziestolecia międzywojennego był więc dla Jaworzna zarówno czasem intensywnego rozwoju przemysłowego, jak też konfliktów społecznych. Po wybuchu drugiej wojny światowej miasto zajęły wojska niemieckie. W drugiej połowie dwudziestego wieku odnotowano w nim znaczny wzrost ludności, która przyjeżdżała na te tereny ze względu na pracę. Ponadto przyłączono do niego pobliskie ośrodki, takie jak Szczakowa, Ciężkowice, Dąbrowa Narodowa, Jeleń, Byczyna i Długoszyn. Obecnie są one dzielnicami Jaworzna.

Miasto, leżące wcześniej na terenie Galicji, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostało włączone do odradzającego się państwa polskiego. W II Rzeczypospolitej znajdowało się konkretnie na terenie województwa krakowskiego. W latach 1975 – 1998 Jaworzno mieściło się już w granicach województwa katowickiego, do którego zostało przyłączone ze względu na silnie rozwinięty przemysł. Z kolei od końca lat 90. ośrodek ten znajduje się w Śląskiem, będąc miastem granicznym dwóch województw. Ze względu jednak na jego historię, tradycję, kulturę, a także aspekty etnograficzne Jaworzno nadal pozostaje częścią ziemi krakowskiej, z którą utożsamiają się rodowici mieszkańcy tego ośrodka. Warto wspomnieć, że w pobliżu Jaworzna do dziś znajduje się tak zwany Trójkąt Trzech Cesarzy, w jakim zbiegały się granice zaborów austriackiego, pruskiego i rosyjskiego.

W załączonej galerii prezentujemy dawne oblicze Jaworzna, któremu nadaliśmy nieco kolorów. Zobacz archiwalne fotografie i pocztówki nie tylko w wersji pierwotnej, ale i nowej odsłonie!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni