Wernisaż wystawy prof. Jacka Rykały w Teatrze Śląskim...

  Wernisaż wystawy prof. Jacka Rykały w Teatrze Śląskim [ZDJĘCIA]

  Arkadiusz Ławrywianiec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wernisaż wystawy prof. Jacka Rykały w Teatrze Śląskim [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W Teatrze Śląskim w Katowicach odbył się wernisaż wystawy prac prof. Jacka Rykały "Teatrzyk paniczny, czyli opowieści z kuchni".
  Jacek Rykała - malarz, poeta. Profesor zwyczajny. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi Pracownię Malarstwa. Miał ponad sześćdziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Francji, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Wziął udział w ponad trzystu wystawach sztuki. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu muzeach w Polsce i za granicą. Jest pierwszym żyjącym artystą, który miał wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od roku 2005 realizuje, swoje sztuki w teatrze, reżyserując. Zrealizował "Dom przeznaczony do wyburzenia" (2005) i "Mleczarnię" (2007) w Teatrze Śląskim w Katowicach, a ostatnio "Chłodne poranki" ( 2012) w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, ostatnio w 2011 roku srebrny medal Gloria Artis oraz doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za rok 2011.

  - Wychowałem się w rodzinie wielopokoleniowej i przez pierwszych kilkanaście lat mojego życia mieszkałem w dużym mieszkaniu, w którego centrum była kuchnia. Przestronna i jasna, cała wyłożona białymi kafelkami, ściągała do siebie nie tylko członków rodziny. Przy wielkim stole stojącym na środku siedzieli różni ludzie, czasem bardzo dziwni. Jeszcze dziwniejsze były historie, które opowiadali - wspomina Rykała.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo