Średni koszt wesela to dziś 30 tys. złotych. To dwa razy więcej niż jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten cel. Nie ma też co liczyć na hojność gości. Niezmiennie gotowi są dać w kopercie - prezenty rzeczowe to przeżytek - 300-500 złotych. Jak więc zorganizować ślub i wesele?

Wiosna to początek sezonu weselnego, czyli wzmożonych wydatków. Jak wynika z badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK, prawie co trzeci Polak gotowy jest wydać na tę uroczystość nie więcej niż 15 tysięcy złotych. Tymczasem koszty wesela łatwo przekraczają tę kwotę dwukrotnie.

Czy jesteśmy gotowi na ślubne wydatki? Ślub i wesele to obecnie ogromne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne.

Koszty weekendowej uroczystości sięgające nawet 35 tysięcy złotych składają się z wynajmu sali, pokoi hotelowych, cateringu, ale również obsługi fotograficznej. Samo menu weselne może kosztować około 15 tysięcy złotych. Kwota, którą przyjdzie wydać na fotografa, to nierzadko 4 tysiące złotych.

Polacy, niezależnie od swoich dochodów, nie są przygotowani finansowo na wszystkie koszty uroczystości. Tylko 14 proc. z nas wydałoby na ślub i wesele od 25 do 35 tysięcy złotych. Na sumy wyższe niż 35 tysięcy złotych przygotowanych jest 15 proc. badanych. Z wysokimi wydatkami ślubnymi próbujemy poradzić sobie np. biorąc kredyt. Gotowość do tego rozwiązania deklaruje 45 proc. z nas. Na kredyt przed ślubem zdecydowałyby się najczęściej osoby młode.

– Nasze badanie pokazało, że Polacy oczekują niższych kosztów ślubu niż wynoszą one w rzeczywistości. W takiej sytuacji wiele osób ratuje się kredytem. Czy warto jednak zaczynać wspólne życie od zobowiązań finansowych, które później trzeba będzie długo spłacać? Przygotowaliśmy pakiet przedślubnych porad, jak m.in. dobrze zaplanować budżet, ustalić priorytety oraz plan amortyzacji budżetu. Odpowiednio wcześniejsze zapoznanie się z kosztami pozwoli nie tylko uniknąć nieplanowanych pożyczek, ale i zaoszczędzić – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Nowy program - 300 plus czyli 300 zł na każdego ucznia jest już obowiązującym prawem. By jednak dostać pieniądze na "Dobry start" trzeba szybko złożyć niosek. Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego o formalnościach, terminach i gdzie składać wniosek!

Jak do wydatków mają się prezenty ślubne?