Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WHO zaktualizowało zasady dotyczące noszenia maseczek. Zaleca ich zakładanie wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Mariusz Kapala (Polska Press)
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła nowe zasady dotyczące noszenia maseczek. WHO zaleca, aby zakładać je wszędzie tam, gdzie nie można zachować należytego dystansu lub wentylacja jest niewystarczająca. W sklepach, urzędach, a o ile to konieczne, to również w przestrzeni publicznej. W Polsce przepisy są ostrzejsze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaktualizowała swoje rekomendacje, które dotyczą noszenia maseczek. To ważne, że mowa tutaj konkretnie o maseczkach, a nie tak jak w Polsce, o zasłanianiu ust i nosa, niezależnie od tego, w jaki sposób to robimy. Chodzi m.in. o dyskusję wokół skuteczności przyłbic i ich mniejszych wersji, tzw. półprzyłbic.

Zalecenia WHO są mniej restrykcyjne niż przepisy, które obowiązują w Polsce. Mówią głównie o używaniu maseczek w miejscach, gdzie nie można utrzymać minimum metrowego dystansu od innych osób. W komunikacie z 3 grudnia 2020 roku eksperci zalecają, aby maseczki zakładać także w pomieszczeniach, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji.

- WHO radzi, aby ogół społeczeństwa nosił niemedyczną maskę w pomieszczeniach (np. w sklepach, wspólnych miejscach pracy, szkołach) lub na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie nie można zachować fizycznej odległości co najmniej jednego metra - czytamy.

Kiedy obligatoryjnie w Polsce należy zasłonić usta oraz nosa?

  • W środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie
  • W samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz
  • W budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie
  • W zakładach pracy, o ile w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba
  • W obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu
  • W kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu
  • W przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze

Z obowiązku zwolnione są tylko dzieci do 5. roku życia oraz osoby, które posiadają zaświadczenie o całościowym zaburzeniu rozwoju, zaburzeniach psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (umiarkowanej, znacznej lub głębokiej), a także trudnościach w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust i nosa.

Z kolei maseczki, przyłbicy lub innej osłony nie trzeba nosić w lasach, parkach, ogrodach botanicznych, na terenie ogródków działkowych czy plaży, o ile możliwe jest zachowanie minimum półtora metra dystansu od innych osób.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera