Wiadomo, kto wybuduje bibliotekę dla Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach

RP
Udostępnij:
Wybrano generalnego wykonawcę w przetargu na Budowę budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej. Najlepszą ofertę złożyło Konsorcjum MOSTOSTAL S.A. Warszawa, które wybuduje międzyuczelnianą bibliotekę za 52.990.439,75 zł. Gmach zostanie oddany do użytku za 3 lata.

Zakończenie żmudnej procedury zamówień publicznych oznaczało będzie długo oczekiwane przyspieszenie w realizacji naszego przedsięwzięcia. Pozostanie nam zgranie kalendarza budowy z kalendarzem przygotowania zbiorów i struktur organizacyjnych obydwu uczelnianych bibliotek, tak aby w roku 2012 społeczność akademicka oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy Regionu mogli w dogodny dla siebie sposób wykorzystywać zasoby Centrum - mówi prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec, Kierownik Projektu CINiBA, Dyrektor Biblioteki UŚ.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Przedsięwzięcie to ma na celu doprowadzić do wybudowania oraz uruchomienia nowoczesnej biblioteki naukowej, która spełniać będzie standardy XXI wieku, tak w zakresie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, poprawy jakości nauczania poprzez zwiększenie potencjału badawczego, jak i zwiększenia dostępności literatury naukowej w regionie oraz zwiększenia roli Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w międzynarodowych relacjach naukowych.

Wartość inwestycji wynosi 79 453 600 PLN. Prawie 53 miliony to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach RPO WSL 2007-2013. Resztę dołoży Samorząd Województwa Śląskiego, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski i Akademia Ekonomiczna. W całkowity koszt projektu jest wliczona budowa oraz wyposażenie Centrum, czyli specjalistyczne regały na książki, meble, infrastruktura techniczna, sprzęt komputerowy, czy system zabezpieczenia zbiorów w wolnym dostępie.

Nowa Biblioteka poprzez zwiększenie swojej dostępności, także w zakresie rozwiązań architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, będzie przyjazna i otwarta dla każdego użytkownika. Będzie można w niej korzystać zarówno z tradycyjnych, drukowanych książek i czasopism, jak i z elektronicznych źródeł informacji, z Internetu i wszelkich multimediów. Zapewnimy naszym czytelnikom dostęp do wysokiej klasy, profesjonalnych materiałów edukacyjnych i informacyjnych, które często są bardzo drogie i prywatnie niewielu z nas byłoby na nie stać. Inwestycja ta na pewno poprawi sytuację studentów i naukowców w zakresie dostępu do wiedzy i nauki. Także poprzez zapewnienie dobrych warunków pracy, dzięki takim udogodnieniom, jak doskonale wyposażona sala dydaktyczna, pokoje pracy indywidualnej i grupowej oraz najnowsze technologie informatyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie