Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt zapadł się na trasie DK86 w Katowicach. Aż 60 tys. kierowców musi jeździć objazdami

JPP
DK86 w Katowicach została zamknięta w sobotę, 27 czerwca. Trasa z Katowic do Tychów i Sosnowca jest wyłączona z ruchu po tym, jak zapadła się jezdnia na wiadukcie na wysokości Giszowca.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
DK86 w Katowicach została zamknięta w sobotę, 27 czerwca. Trasa z Katowic do Tychów i Sosnowca jest wyłączona z ruchu po tym, jak zapadła się jezdnia na wiadukcie na wysokości Giszowca.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok/Lucyna Nenow
Trasa DK86 w Katowicach będzie zamknięta przez co najmniej kilka tygodni. Poseł Jerzy Polaczek informuje, że nawet na 3 miesiące. W poniedziałek, 29 czerwca, na miejscu pojawili się eksperci, którzy analizują, jak duże są szkody. Przypomnijmy: ulewne deszcze podmyły nasyp, na którym znajduje się wiadukt DK86 na wysokości Giszowca, w efekcie w sobotę, 27 czerwca, zapadł się duży fragment jezdni za węzłem Murckowska

Trasa DK86 w Katowicach została zamknięta. Są objazdy

Ulewne deszcze, które przeszły nad Katowicami w nocy z piątku na sobotę, naruszyły nasyp, na którym znajduje się wiadukt DK86. W efekcie zapadł się spory fragment jezdni w ciągu ulicy Pszczyńskiej. Wiadukt znajduje się za węzłem Murckowska na wysokości Giszowca na przebudowywanym od ubiegłego roku fragmencie trasy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zapadlisko powstało w sobotę, 27 czerwca, po południu. Niemal natychmiast Katowice ze względów bezpieczeństwa zamknęły DK86 w obu kierunkach (zarówno w stronę Tychów jak i Sosnowca), powołano też sztab kryzysowy. Tego samego dnia Marcin Krupa, prezydent Katowic poinformował, że Pszczyńska pozostanie zamknięta, a na miejscu w najbliższych dniach pojawi się zespół ekspertów, który będzie analizować jak znaczne są uszkodzenia.

Eksperci – jak potwierdza Ewa Lipka, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach – pracują w rejonie zapadliska od poniedziałku, od rana.

- Trasa będzie wyłączona przez co najmniej kilka tygodni, ile dokładnie – to dopiero się okaże – przyznaje rzeczniczka.

DK86 to jedna z najważniejszych dróg w Katowicach. Codziennie jeździ tędy prawie 60 tys. pojazdów

Warto dodać, że DK86 to jedna z najważniejszych dróg w stolicy aglomeracji śląskiej – trasą na wysokości Giszowca codziennie przejeżdża średnio 58,5 tysiąca pojazdów, zarówno w ruchu lokalnym, jak i tranzytowym. Od czasu rozpoczęcia przebudowy węzła Giszowiec tworzą się tu ogromne kilkukilometrowe korki. Na szczęście zapadlisko powstało w weekend, do tego w pierwszy weekend wakacji, gdy ruch w Katowicach generalnie jest znacznie mniejszy.

Musisz to wiedzieć

Mimo to zamknięta Pszczyńska to ogromne utrudnienie na trasie Sosnowiec – Katowice – Tychy – Bielsko – Biała. Zamknięty fragment DK86 można objechać przez Szopienice i Giszowiec, albo przez ulicę 73 Pułku Piechoty (z 73PP można wyjechać na ulicę Kolistą, albo na DK86). Kolejny objazd – dla ruchu tranzytowego - został wyznaczony przez S1. Alternatywą dla kierowców jadących w stronę Tychów będzie też DK81 (ulica Kościuszki), tyle że wybierając tę opcję warto pamiętać, że na DK81 trwa przebudowa węzła Piotrowice i w godzinach szczytu natkniemy się tu na korki.

Zamknięta trasa Dk 86 przez osuwisko zagrażające wiaduktowi.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przejazd trasą DK 86 w Katowicach zamknięty na 3 miesiące. E...

Zamknięta DK86 w Katowicach. Objazdy:

  • Otwarty dla ruchu pozostaje przejazd pod DK86 (łączący ul. Kolistą z 73 Pułku Piechoty).
  • Otwarty dla RUCHU LOKALNEGO pozostaje dojazd z Tychów drogą DK86 do Murcek / Giszowca (istnieje możliwość prawoskrętu w Kolistą) / Kostuchny.
  • RUCH LOKALNY do Murcek / Giszowca – od strony Sosnowca / centrum Katowic – może odbywać się przez Szopienice/Zawodzie – w kierunku na Nikiszowiec (wzdłuż ul. Szopienickiej) lub z ul. Murckowskiej (DK86) - poprzez ul. Gospodarczą/Górniczego Dorobku – na Nikiszowiec - dalej do Giszowca/Murcek, analogicznie ruch lokalny z Murcek/Giszowca do centrum Katowic może odbywać się z DK86 ulicami Mysłowicką, Szopienicką/Górniczego Dorobku/Gospodarczą, odpowiednio w kierunku Szopienic/Zawodzia lub ulicy Murckowskiej DK86.
  • RUCH TRANZYTOWY. Wyznaczane są objazdy. Na kierunku Tychy -> Sosnowiec należy zjechać w Tychach na S1. Z S1 można skręcić w autostradę A4 i kierować się na Katowice lub Kraków lub kontynuować podróż drogą S1 – w kierunku Dąbrowy Górniczej - do autostrady A1. Z kolei jadąc z Katowic – należy zjechać na autostradę A4 na Kraków – a następnie odbić na S1 w Mysłowicach w kierunku na Tychy. Pojazdy jadące od strony Siewierza na Tychy – powinny na wysokości Podwarpia skręcić w S1. Ruch tranzytowy z ulicy Kościuszki DK81 od skrzyżowania z ulicą Kolejową w kierunku autostrady A4 kierowany będzie ulicami Brynowską i Mikołowską.

Zobacz koniecznie

Przebudowa węzła Giszowiec trwa od maja ubiegłego roku

Przypomnijmy, że miejsce w którym zapadła się jezdnia, to plac budowy przebudowywanego węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej (DK86) i 73 Pułku Piechoty (DK81). W ramach rozpoczętej w ubiegłym roku inwestycji modernizowane jest samo skrzyżowanie, ale też okoliczne drogi, w tym ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 aż do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

Inwestycja pochłonie 247,5 mln zł i jest największą drogową realizacją Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Prace rozpoczęły się wiosną 2019 roku, a zakończą się w połowie 2021 roku.

Nie przeocz

W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Dodatkowo rozbudowane zostaną ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera