Nasza Loteria

Wianki 2022 w Zebrzydowicach. Słynna impreza na którą przyjeżdżają goście zza granicy. Mamy zdjęcia!

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Zebrzydowice - Wianki 2022Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zebrzydowice - Wianki 2022Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mateusz Zarembowicz & Josefina Pepi
W Zebrzydowicach, jak co roku, odbyła się tradycyjna impreza, organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury, gromadząca uczestników z odległych zakątków kraju. W tym roku przypadła ona w pierwszy weekend lipca. Przybywający na nią goście bawili się wieczorem w rytm muzyki na żywo. A o północy ruszył barwny korowód, który dotarł do miejscowego stawu Młyńszczok. To właśnie tam zostały wypuszczone wianki, mające wróżyć powodzenie w miłości.

Tradycja puszczania wianków

Zwyczaj puszczania wianków zarezerwowany jest w zasadzie dla nocy świętojańskiej, podczas której kultywowanie tego zwyczaju ma, według pradawnych wierzeń, wyjątkową moc. jednak od wielu lat - z dwuletnią przerwą spowodowaną obostrzeniami sanitarnymi - Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach organizuje tę imprezę w pierwszych dniach lipca.
W starodawnych wierzeniach zwyczaj ten dotyczył panien, które puszczały w najkrótszą noc w roku pięknie przystrojone wianki z zapaloną świeczką w środku, przygotowane przez kawalerów - wybranków ich serc. Zgodnie z wróżbą, zachowanie wianków na wodzie miało pokazać zamążpójście i powodzenie w miłości, albo... staropanieństwo.
Początkowo wianki wytwarzało się jedynie ze słomy. Jednak wraz z upływem czasu, gdy ten wyjątkowy wieczór nabrał mocy symbolicznej, wianki wyewoluowały do zupełnie innej formy. Musiały zawierać określoną liczbę roślin i ziół i koniecznie posiadać świeczkę, którą zapalało się przed włożeniem bukietu do wody.
Prawdziwy wianek powinien składać się z siedmiu roślin, które zgodnie z dawnymi wierzeniami uważano za magiczne. W ich skład wchodziły: dziurawiec, ruta, dziewanna, rosiczka, szałwia, łopian i bylica.

Co oznacza wróżba?

O północy w noc świętojańską panny puszczały swoje wianki do rzeki. Te, którym udało się odpłynąć daleko, oznaczały szczęście i powodzenie w miłości. Inaczej rzecz się miała z wiankami zaplątanymi w przybrzeżne zarośla czy zwieszające się nad wodą gałęzie. To była wróżba mówiąca o staropanieństwie lub samotnym macierzyństwie. Pozostała jeszcze kwestia zgaszonej świeczki - ta wskazywała na miłość, która szybko wygaśnie.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Wianki 2022 w Zebrzydowicach

Impreza rozpoczęła się w sobotę 2 lipca o 19.00. Na początku, jak to zwykle na tego typu zabawach bywa, było trochę niemrawo i goście woleli spędzać czas przy stołach, poświęcając chwilę na rozmowy z przyjaciółmi. Jednak z każdą godziną przybywało osób chcących skorzystać z okazji i oddać się tanecznym zabawom. W kulminacyjnym momencie, niedługo przed północą, teren przyległy do zebrzydowickiego zamku wypełnił się po brzegi bawiącymi się ludźmi.

Równo o północy wyruszył korowód, który dotarł do położonego tuż obok stawu Młyńszczok. Tam wianki przygotowane przez panny zostały przekazane członkom zebrzydowickego koła wędkarskiego, którzy wypuścili bukiety z łodzi na środku akwenu. Później przyszedł czas na pokaz sztucznych ogni. Impreza zgromadziła tłumy gości, którzy skorzystali z okazji do dobrej zabawy przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach.
Na dzisiaj, 3 lipca, zebrzydowicki ośrodek kultury także zaplanował wiele atrakcji. W tym, między innymi, konkurs piosenki dla najmłodszych.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni