Pierwsze fragmenty nowej nawierzchni pojawiły się już na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej
Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, rozpoczął się najbardziej oczekiwany etap prac, który powoli odsłoni oblicze nowopowstającej przestrzeni. Dobrze widocznych kształtów nabrał już południowo-zachodni narożnik placu, gdzie ułożono fragmenty docelowej nawierzchni z kostki porfirowej. Warto się im przyjrzeć, bo już niedługo tak będzie prezentować się cała płyta placu.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Porfir to magmowa skała pochodzenia wulkanicznego. Jest odporna na warunki atmosferyczne i duże obciążenie. Przy tym naturalna antypoślizgowa powierzchnia porfiru poprawia bezpieczeństwo pieszych o każdej porze roku i w każdych warunkach. Projektanci zaproponowali kostkę o wymiarach 15×15 cm i grubości od 8 do 11 cm. Kolor będący mieszanką brązu, czerwieni, szarości i złota ma zapewnić nie tylko łatwe utrzymanie czystości, ale również idealną kompozycję z zabytkową zabudową otoczenia.
Nie przeocz
- Święconka będzie kosztować 12 procent więcej niż w zeszłym roku. Gdzie najtaniej?
- Szkło z PRL-u osiąga zawrotne ceny. W wielu domach są prawdziwe skarby
- Mieszkania z rynku wtórnego w największych miastach w województwie śląskim
- Ten budynek wkrótce zniknie z krajobrazu Katowic. Zobaczcie ostatnie zdjęcia!
Przestrzenie między kostkami wypełni epoksydowa fuga. Ale do tego potrzebne są bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne, spełniające wymagania technologiczne. Jednak jak zapewnia MZD, w najbliższych tygodniach prace brukarskie będą postępować sukcesywnie, obejmując coraz to większy obszar placu.
MZD przekazał także informację o tym, że archeolodzy prowadzący nadzór nad przebudową placu zakończyli już swoje badania w części północnej placu. Pora zatem zabezpieczyć odkryte pozostałości dawnych zabudowań i przystąpić do następnych etapów inwestycji.
- Zakończyła się również budowa podziemnego zbiornika retencyjnego mającego gromadzić nadmiar wód opadowych podczas nawalnych opadów deszczu, z którymi coraz częściej się spotykamy w związku z zachodzącymi zmianami ocieplenia klimatu - dodają.
Jak będzie wyglądał plac Wojska Polskiego po remoncie?
Przypomnijmy, że - według przyjętych koncepcji - nowy wygląd tego miejsca ma nawiązywać do historycznego charakteru centrum miasta. W centralnej części placu mają pojawić się m.in. dekoracyjna fontanna, elektryczny fortepian dostępny dla mieszkańców oraz stylizowany zegar. Będzie to przestrzeń służąca organizacji wydarzeń, gdzie zamontowanie sceny nie jest problematyczne.
Z kolei wzdłuż wschodniej i zachodniej granicy placu mają powstać 10-metrowe szpalery drzew. Także chodnik dla pieszych, przy którym przedsiębiorcy ustawiać będą mogli ogródki gastronomiczne.
Dodatkowo 4-metrowy pas będący drogą pożarową do kamienic ma zostać stworzony bliżej centrum placu. Obok zlokalizowana będzie niska zieleń otoczona płotkiem i elementami małej architektury. Ulicy Cyniarskiej natomiast ma zostać przywrócony jej historyczny bieg.
Musisz to wiedzieć
- Takie witaminy wspomagają pracę mózgu. Możesz poprawić pamięć i koncentrację
- Takie mają być emerytury w lipcu po zmianach podatkowych. Mamy nowe wyliczenia!
- Ceny węgla na Śląsku. Ile zapłacisz za poszczególne gatunki? Zobacz
- Remont "odkrył" kilnkierową nawierzchnię gierkówki. To na tej drodze powstała DK1
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?