[WIDEO] Odkrywamy Beskidy: Cieszyn na Was czeka!

Artykuł sponsorowany Miasta Cieszyn

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
W kolejnym odcinku naszego programu „Odkrywamy Beskidy” zabieramy Was do… Cieszyna! Miasta na granicy Polski i Czech, które słynie z otwartości, pięknej starówki, wyjątkowych zabytków oraz pysznych kanapek! A to nie wszystko, co znajdziecie w tym mieście nad Olzą. Zapraszamy do oglądania!

Naszą przygodę z Cieszynem rozpoczęliśmy od Mostu Przyjaźni – jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. To właśnie tędy codziennie przechodzą setki Polaków i Czechów, których przyjacielskie relacje widać na każdym kroku. Dlatego granica pomiędzy tymi dwoma miastami o tej samej nazwie jest w zasadzie tylko symboliczna.

Kolejnym przystankiem był cieszyński rynek, którego historia sięga jeszcze końca XV w.

To właśnie wtedy, w 1496 roku książę Cieszyński, Kazimierz II sprzedał mieszkańcom miasta dwa domy, których działki posłużyły pod budowę nowego ratusza. Przez kilkaset lat na rynku był także targ, na którym mieszkańcy i kupcy sprzedawali swoje wyroby. Będąc tam, warto również zwrócić uwagę na inne zabytkowe kamienice, takie jak budynek Domu Narodowego czy budynek Poczty. W centralnym punkcie rynku mieści się studnia z wizerunkiem św. Floriana, która niegdyś zaopatrywała mieszkańców w wodę pitną.

Bezpośrednią odnogą cieszyńskiego rynku jest ul. Głęboka, która zarówno kiedyś, jak i dziś stanowi główną arterię miasta. Znajdziemy tam kolejne zabytkowe kamienice, liczne kawiarnie, restauracje oraz… sklep Społem, w którym kupimy słynne Kanapki Cieszyńskie, produkowane tu od blisko 70 lat.

Swój wyjątkowy smak zawdzięczają prostym, naturalnym składnikom bez konserwantów i sztucznych dodatków pochodzącym od lokalnych dostawców – krojonej bułce, majonezowi, jajku, cebuli, pietruszce oraz śledziowi. A jeśli za śledziem nie przepadacie, w sklepie Społem przy ul. Głębokiej znajdziecie wiele innych rodzajów kanapek, wszystkie w zaskakująco niskich cenach! Tam wybór nigdy nie jest prosty.

Po krótkim posiłku, przyszedł czas na dalsze zwiedzanie. Udaliśmy się więc do Wenecji. Tak! Cieszyn ma również swoją „Wenecję”, a przynajmniej tak położony nad sztucznym kanałem fragment miasta nazywają jego mieszkańcy.

Nieopodal cieszyńskiej „Wenecji” znajdziemy także Studnię Trzech Braci. Skąd taka nazwa? Według legendy, w 810 roku, właśnie w tym miejscu po długiej wędrówce miało spotkać się trzech synów domniemanego króla Polski, Leszka III. Bolko, Leszko i Cieszko tak bardzo mieli ucieszyć się ze swojego spotkania, że postanowili założyć w tym miejscu miasto, nazywając je Cieszynem. Jeśli ta legenda jest prawdziwa, Cieszyn może być najstarszym miastem w Polsce.

Podążając za śladami historii Cieszyna, odwiedziliśmy słynnego na cały świat rusznikarza, Jerzego Wałgę w jego warsztacie przy ul. Stary Targ. To właśnie tam powstają wyjątkowe strzelby „Cieszynki”, o których pisał już Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu. Jeśli chcecie poznać ich historię – zajrzyjcie do warsztatu Pana Wałgi, z chęcią odpowie na wszystkie wasze pytania!

Będąc w Cieszynie nie sposób nie zajrzeć do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które jest najstarszym publicznym muzeum w Polsce i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Europie.

A po wizycie w muzeum, koniecznie wpadnijcie na kawę do położnej kilkanaście metrów dalej kawiarni „WUZETKA”. Szczególnie warto spróbować Śląskiego Kołocza, którego smak jest niepowtarzalny.

Jeśli jesteśmy już przy jedzeniu – dobrym miejscem na obiad będzie restauracja mieszcząca się w Hotelu Liburnia. To tam w menu, oprócz pysznej pizzy, znajdziemy także wyjątkowe dania ze szlaku kulinarnego Śląskie Smaki: tradycyjny rosół z kluskami wątrobianymi, galaretkę z nóżek wieprzowych, pieczone żeberka na babraczce (gotowana kapusta kiszona z ziemniakami i boczkiem) czy strudel z jabłkami, cynamonem i lodami. Palce lizać!

Na poobiedni spacer warto wybrać się na Wzgórze Zamkowe. To tam znajdziemy znaną z banknotu 20zł cieszyńską Rotundę, jeden z najstarszych budynków w Polsce oraz Wieżę Piastowską, z której zobaczymy piękny krajobraz Polski oraz Czech. Przy wejściu na Wzgórze Zamkowe znajduje się sam zamek, który dziś, oprócz ważnego zabytku pełni także funkcję nowoczesnego centrum designu.

Tuż za Wzgórzem Zamkowym leży Browar Zamkowy, który jest żywym muzeum. Dlaczego? Niektóre sprzęty używane tam do produkcji piwa mają ponad 100 lat. Dlatego złoty napój, który powstaje w kadziach Browaru Zamkowego ma tak wyjątkowy smak. Co ciekawe, w Browarze odbywają się także wycieczki, podczas których poznamy tajniki warzenia piwa i receptury niezmienne od setek lat.

Naszą przygodę z Cieszynem zakończyliśmy tam, gdzie ją zaczęliśmy – czyli na Moście Przyjaźni nad rzeką Olzą. Warto pójść tam jeszcze raz, aby tym razem odkryć czeską stronę Cieszyna, miasta przyjaznego, otwartego i czekającego na Was w to lato!

Dodaj ogłoszenie