Widoki z dachu Elektrowni Łagisza w Będzinie zapierają dech w piersiach. Widać całą okolicę, a przy dobrej pogodzie Beskidy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Widoki z dachu Elektrowni Łagisza w Będzinie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Widoki z dachu Elektrowni Łagisza w Będzinie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Chłodnia kominowa na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie runęła 5 maja w ciągu kilku sekund. Było to kontrolowane wyburzenie kolejnego tego typu obiektu w tym miejscu, poprzedzone założeniem blisko 70 kilogramów ładunków wybuchowych i wywierceniem 1560 otworów. Przy okazji sprawdziliśmy, co widać z dachu będzińskiej elektrowni. Trzeba przyznać, że krajobraz potrafi zaskoczyć. Widać stąd przy dobrej pogodzie nawet Beskidy.

Elektrownia Łagisza to zespół charakterystycznych budynków oraz obiektów, które widoczne są w Zagłębiu z daleka. Nie powinno to jednak dziwić, bowiem chłodnie kominowe mają 90 metrów wysokości, a same biało-czerwone kominy są jeszcze wyższe. Łatwo dostrzec także niebieski budynek, który kryje w sobie całą technologię, wykorzystywaną w procesie wytwarzania energii. I to właśnie z dachu tego budynku rozpościera się świetny widok. Stojąc na wysokości 74 metrów można poczuć się jak na dachu wieżowca.

Dlatego z łatwością ujrzymy stąd sporą część Dąbrowy Górniczej. Widać bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, Superjednostkę, wieżowiec z napisem Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator” na Redenie, bloki na osiedlu Mydlice. Bez problemu wypatrzymy też między innymi byłą Hutę Katowice – dziś ArcelorMittal Poland.

Wystarczy skierować wzrok w drugą stronę i naszym oczom ukazuje się między innymi słynna sosnowiecka Żyleta, a więc budynek Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, centra logistyczne na terenie gminy Psary, a nawet odległy budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Co jeszcze widać z dachu Elektrowni Łagisza w Będzinie? Zapraszamy do naszej galerii zdjęciowej.

Decyzja o budowie Elektrowni Łagisza w Będzinie zapadła 17 stycznia 1958 roku. W tym okresie energetyka skierowana była na rozwój układów blokowych elektrowni. Poszukiwano też optymalnego wytwórcy głównych urządzeń elektrowni. Opierano się na dostawcach zagranicznych. I tak w elektrowni „Blachownia” zainstalowano urządzenia firm niemieckich (RFN) Pauker i Siemens, w Sierszy były to urządzenia francuskie a w Łagiszy zdecydowano się na urządzenia angielskie, tworząc w ten sposób typoszereg elektrowni 120 MW.

Projekt nowej elektrowni opracowało Biuro Projektów Energetycznych „Energoprojekt” w Katowicach. Generalnym wykonawcą zostało Krakowskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu. Pierwszy etap budowy elektrowni polegał na zainstalowaniu 2 bloków energetycznych o mocy 120 MW każdy. Dostawcami podstawowych urządzeń elektrowni oraz dokumentacji związanej z ich montażem były firmy: Babcock and Wilcox – kocioł typu OP380, a dla turbiny typu ZK120 i generatora typu TGH120 AEI/Metropoliten Wickers.

Początek pierwszego etapu budowy w Łagiszy to marzec 1960r. 1 października 1963 oddano do eksploatacji pierwszy blok energetyczny, a 11 marca 1964 przekazano do eksploatacji blok nr 2.

We wrześniu 1965 roku rozpoczął się drugi etap budowy „Łagiszy". Generalnym wykonawcą zostało Śląskie Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu w Katowicach. Przekazanie do eksploatacji pięciu kolejnych bloków o mocy 125 MW każdy trwało od kwietnia 1969 roku do grudnia 1970 roku. Drugi etap budowy elektrowni był etapem całkowicie polskim. Turbiny dostarczył „Zamech” Elbląg, kotły - Raciborska Fabryka Kotłów, a generatory „Dolmel” Wrocław.

Lata 80. to początek produkcji ciepła na skalę przemysłową. Wtedy powstała część ciepłownicza elektrowni. Wybudowano i uruchomiono dwa kotły wodne WP-70 po 81,4 MW każdy oraz stację ciepłowniczą o mocy łącznej 56 MWt.

Dziś podstawowym przedmiotem działania Elektrowni Łagisza, należącej do Tauronu Wytwarzanie, jest: produkcja energii elektrycznej, produkcja, przesył i sprzedaż ciepła, wykonywanie i sprzedaż usług w zakresie projektowania, remontów, konserwacji, napraw i modernizacji urządzeń energetycznych, elektrycznych, transportowych i innych, służących do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Nie przeocz

Zobacz także

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie