Więcej dla emerytów

Beata Sypuła
Świadczenie w nowej, przeliczonej wysokości będzie przysługiwać od 1 stycznia 2009
Świadczenie w nowej, przeliczonej wysokości będzie przysługiwać od 1 stycznia 2009 FOT.123RF
Udostępnij:
"Aż" 2 złote więcej do emerytury - tyle uzyskał "szczęśliwiec", który w ZUS w Częstochowie złożył wniosek o przeliczenie emerytury i jej podwyższenie.

Szansę na to dała mu znowelizowana od stycznia ustawa emerytalna. Dzięki niej za lata, w których ZUS naliczał zerowe zarobki - bo brakowało nam dokumentów świadczących o wynagrodzeniu - brana jest pod uwagę minimalna płaca, obowiązująca w danym roku. Okazuje się, że na podwyżkę świadczenia, w dodatku niewielką, może liczyć średnio tylko co dziesiąta osoba składająca wniosek.

Zaniżone świadczenie emerytalne czy rentowe ma około miliona Polaków. Ich pech polega na tym, że dokumentacja płacowa z firmy, w której pracowali, nie istnieje. Dzieje się tak gdy np. ich zakład nie działa już pod dawną nazwą, został przekształcony i sprywatyzowany, a dokumenty zaświadczające o zatrudnieniu czy wynagrodzeniu uległy zniszczeniu. To sprawia, że wiele osób nie może dziś udowodnić swoich dawnych zarobków i ma zaniżoną podstawę wymiaru świadczenia. Od stycznia 2009 r., na mocy znowelizowanych przepisów o świadczeniach z ZUS, wiele osób składa wnioski o ponowne przeliczenie emerytury. Branie pod uwagę wynagrodzenia minimalnego, a nie zerowego, powoduje, iż emerytura zostanie podwyższona.

- Dotyczy to także osób, które w tym roku ubiegają się o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy po raz pierwszy, a także przypadków, w których przy ustalaniu kapitału początkowego przyjęto wynagrodzenie zerowe oraz świadczeń dla repatriantów - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik centrali ZUS w Warszawie.

Tylko w oddziale ZUS w Chorzowie aż 3.805 osób złożyło wnioski o ponowne przeliczenie świadczenia, a rozpatrzono już 2.619 spraw. - W naszym oddziale wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia w związku z brakiem wcześniejszej możliwości udowodnienia okresu zatrudnienia złożyło w pierwszym kwartale tego roku 2.880 osób - mówi Maciej Wroński, rzecznik ZUS w Zabrzu. - Załatwiliśmy do tej pory 1.748 spraw. Przeliczenie jest korzystne dla około 10 proc. osób.
W oddziale ZUS w Częstochowie - na około 2.400 wniosków o zastosowanie płacy minimalnej - wynik dla emerytów jest nieco lepszy. Tam 70-80 proc. osób otrzymało odmowę podwyższenia świadczenia.
Dlaczego? Powodów jest wiele. Trzeba mieć przede wszystkim świadectwo pracy świadczące o zatrudnieniu. Bywa też i tak, że nie ma z czego podnosić świadczenia, np. gdy pracowaliśmy np. tylko na ćwierć etatu lub tylko przez część miesiąca czy roku. Poza tym minimalne wynagrodzenie nie brane jest w ogóle pod uwagę, jeśli przebywaliśmy na urlopie bezpłatnym, ani wówczas, gdy przywrócono nas do pracy na podstawie wyroku sądu pracy i zaliczono czas pozostawania na bezrobociu jako okres ubezpieczenia.

Jednak osoby, których wniosek rozpatrzono pozytywnie, na kokosy nie powinni liczyć.
- Mieliśmy osoby, które po przeliczeniu zyskały 200 złotych, ale także przypadki z 2-złotowym podwyższeniem świadczenia. Średnio jest to 20-30 złotych - mówi Ewa Jęczmyk, rzeczniczka ZUS w Częstochowie.
Ustawa nie przewiduje nadpłaty za minione lata.

Co zrobi ZUS?

Emerytura lub renta w nowej, przeliczonej wysokości będzie przysługiwać od 1 stycznia 2009 r. pod warunkiem, że złożymy wniosek w tym roku. ZUS dokonuje przeliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty ostatnio przyjętej do obliczenia świadczenia. Po złożeniu wniosku w 2010 roku, świadczenie będzie wyższe od pierwszego dnia miesiąca, w którym do ZUS trafi nasz wniosek o przeliczenie.
ZUS ma na wydanie nowej decyzji 60 dni.

Konsultacja telefoniczna

Jak postarać się o przeliczenie emerytury na podstawie płacy minimalnej za lata zerowe?
Konsultacja telefoniczna we wtorek, 12 maja,
tel. 032 277 87 30 w godz. 9-10
Na pytania odpowie Gabriela Grochala, naczelnik wydziału zmiany uprawnień emerytalno-rentowych oddziału ZUS w Zabrzu
Odpowiedzi na pytania i szczegółowe wyjaśnienia opublikujemy w czwartek, 14 maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie