Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej kredytów dla mikroprzedsiębiorców. Jednak daleko do wyników sprzed pandemii. "Co do perspektyw nie jestem zbytnim optymistą"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pomimo tego, że banki w 2021 r. udzieliły więcej kredytów i na wyższą wartość niż w roku 2020, to nadal akcja kredytowa była niższa niż przed pandemią.
Pomimo tego, że banki w 2021 r. udzieliły więcej kredytów i na wyższą wartość niż w roku 2020, to nadal akcja kredytowa była niższa niż przed pandemią. fot. 123RF
- W 2021 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 21,6 proc. więcej kredytów niż w 2020 r. Ich wartość urosła o 24,9 proc.- poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. W sumie mikrofirmy zaciągnęły łącznie 161,0 tys. kredytów na kwotę 22,26 mld zł.

- Wzrost akcji kredytowej w 2021 r. jest głównie efektem niskiej bazy w 2020 r., nie odbudowała się jeszcze do poziomu z 2019 r, czyli okresu sprzed pandemii. Ma to w mojej opinii swoje źródło zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej– podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, cytowany w komunikacie.

Jak wyjaśnia, firmy, zwłaszcza w pierwszym okresie pandemii, korzystały z pomocy finansowej i wsparcia tarcz antycovidowych. Zapewniły sobie w ten sposób płynność finansową. - Obawiając się kolejnych fal pandemii, ich potrzeby, jak i zainteresowanie kredytami są niższe niż przed pandemią. Z kolei banki w okresie niepewności związanej z pandemią bardziej ostrożnie i selektywnie, choć mniej rygorystycznie niż w 2020 r. podchodziły do kredytowania, firm z sektora mikro – wyjaśnia.

Poziom kredytowania nie powrócił do poziomu sprzed pandemii

Pomimo tego, że banki w 2021 r. udzieliły więcej kredytów (+21,6 proc.) i na wyższą wartość (+24,9 proc.) niż w roku 2020, to nadal akcja kredytowa zarówno w ujęciu liczbowym (-16,6 proc.), jak i wartościowym (-8,1 proc.) była niższa niż przed pandemią, w roku 2019 r.- wynika z danych BIK.

Wysokie dynamiki z 2021 r. w porównaniu z 2020 r. eksperci tłumaczą efektem dużego spadku akcji kredytowej w 2020 r. Akcja kredytowa nie odbudowała się do poziomu sprzed pandemii.

Scenariusze koniunktury kredytowej dla mikrofirm

Przedstawiciele BIK wskazują, że czynnikiem, który najbardziej utrudnia prognozowanie, są warunki zmienności i niepewności, do których należą polityka pieniężna i fiskalna oraz dalszy przebieg pandemii i jej skutki dla gospodarki.

- Co do perspektyw akcji kredytowej w 2022 r. nie jestem zbytnim optymistą- prognozuje prof. Rogowski.- Mikroprzedsiębiorcy będą borykać się z kilkoma negatywnymi zjawiskami- dodaje.

Ekspert wymienia tutaj inflację i przypomina, że już obecnie tzw. inflacja PPI, czyli cen producentów przekroczyła poziom 14 proc. Jednocześnie wskazuje, że przed nami są kolejne podwyżki stóp procentowych, oznaczające wyższe koszty kredytów.

- Ponadto wyższe opłaty w wyniku wzrostu cen energii i gazu, a także kosztów zatrudnienia w wyniku wzrostu wynagrodzeń oraz dla części z mikroprzedsiębiorców niekorzystne zmiany podatkowe. Nadal działalności gospodarczej towarzyszy niepewność co do przebiegu pandemii- mówi.

- Obecna piąta fala, której skutkiem będzie istotne zwiększenie osób przebywających na kwarantannie, może przełożyć się na ograniczenie dostępności pracowników. Gdy dodamy do tego aspekt nie rozwiązanego problemu z przerwanymi łańcuchami dostaw, co nadal będzie ograniczać dostępność produktów i towarów potrzebnych w działalności gospodarczej, perspektywy dla rynku kredytów dla mikrofirm nie malują się w jasnych kolorach – podsumowuje prof. Rogowski.

Szukasz laptopa do pracy? Zobacz promocje!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!