MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieców wyborczych zasady sanitarne nie obowiązują? Policja i sanepid nie chcą wziąć odpowiedzialności?

RTY
Wieców wyborczych zasady sanitarne nie obowiązują? Policja i sanepid nie chcą wziąć odpowiedzialności?
Wieców wyborczych zasady sanitarne nie obowiązują? Policja i sanepid nie chcą wziąć odpowiedzialności? Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Wiece wyborcze w dobie koronawirusa żyją swoim życiem. Tłumy ludzi, brak dystansu i maseczek to coś, co jest na porzadku dziennym. Czy to oznacza, że zagrożenie epidemiologiczne nie obejmuje uczestników spotkań wyborczych? Policja i sanepid przerzucają odpowiedzialność. - Organem wiodącym w kwestiach związanych z COVID-19 jest Państwowa Inspekcja Sanitarna - tłumaczy policja. - Nie jest rolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorowanie życia politycznego w Polsce i kalendarza spotkań polityków - ripostuje sanepid.

Epidemia koronawirusa w Polsce ciągle trwa, Jak przypomina MZ, ciągle musimy:

  • chodzić w maseczkach, gdy nie można zachować dystansu 2-metrowej odległości od innych,
  • utrzymywać wspomniany dystans, jeśli jest taka możliwość.

Zasada ta jednak zdaje się nie obowiązywać w trakcie wieców wyborczych, gdzie pojawiają się setki ludzi. Dochodzi do wymian uścisków dłoni, czy wspólnych zdjęć. Gdzie w tej chwili jest policja?

Organem wiodącym w kwestiach związanych z COVID-19 jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Niemniej jednak pragnę przypomnieć, że w pierwszej kolejności odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów i porządku w określonych miejscach, np. w obiektach handlowych, czy podczas organizacji jakiegoś spotkania, są ich właściciele, administratorzy czy organizatorzy. W przypadku, gdy upomniana osoba nie podporządkuje się zaleceniom, ci właściciele, administratorzy czy organizatorzy mogą zawiadomić policję lub straż miejską w celu podjęcia interwencji - mówi Onetowi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Czy ktoś dostał mandat za łamanie zakazów? Jak się okazuje policja nie prowadzi statystyk w tym zakresie. Wiodącą rolę w tym zakresie pełnią zdaniem policji inspektorzy sanitarni.

Sanepid jednak twierdzi, że monitorowanie życia politycznego w Polsce nie jest jego rolą.

Wirus jest prawdziwie ponadpartyjny. Dlatego wielokrotnie apelowaliśmy o przestrzeganie zasady dystansu społecznego, a gdy to nie jest możliwe, zakładanie maseczek. Warto zauważyć, że przestrzeganie tych zasad jest w interesie kandydata, którego popiera dany wyborca, choćby z sympatii do niego - tłumaczy Jan Bondar na łamach Onetu i dodaje, że dotychczas wydano 353 decyzje administracyjne, dotyczące ukarania za niezachowania dystansu społecznego.

Co ciekawe na innych wydarzeniach sypały się mandaty. Przypomnijmy, że karę administracyjną w wysokości 5 tys. złotych otrzymał Paweł Tanajno, jeden z kandydatów na prezydenta RP, który był jednym z liderów strajku przedsiębiorców. Karano również uczestników i organizatorów koncertów plenerowych w Ciechanowie.

Źródło: Onet.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera