Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczorek o propozycji Budki w sprawie likwidacji wojewodów: To głos awanturniczy i lekkomyślny

Jarosław Wieczorek
Jarosław Wieczorek
Jarosław Wieczorek Arkadiusz Gola/Polskapresse
"Głos Borysa Budki odbieram jako głos awanturniczy i lekkomyślny, tym smutniejszy, że padający z ust prawnika i byłego ministra sprawiedliwości" - tak propozycję likwidacji urzędu wojewody wyartykułowaną przez wiceprzewodniczącego PO, dzisiejszego Gościa Dnia DZ i Radia Piekary skomentował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - "Przypominam jeszcze, że przez osiem lat rządów Platforma Obywatelska nie zrobiła nic na rzecz decentralizacji kraju, o którą dziś się upomina" - dodał.

Docelowo chcemy zlikwidować urząd wojewody, a jego kompetencje przekażemy do samorządu - zapowiedział Borys Budka, wiceprzewodniczący PO, wczorajszy Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Deklaracja wywołała konsternację w tej części gmachu Sejmu Śląskiego, w której urzędują politycy PiS.

CZYTAJ KONIECZNIE:
CZY WOJEWODA ŚLĄSKI STRACI PRACĘ?

"To dziwne, że poseł Borys Budka, a więc osoba z wykształceniem i doświadczeniem prawniczym, uważa, że da się przenieść kompetencje wojewody, czyli przedstawiciela rządu w terenie, na samorząd. Wojewoda realizuje zadania rady ministrów, nadzoruje programy rządowe we współpracy z samorządami, wydaje decyzje administracyjne, sprawuje nadzór kontrolny i prawny nad uchwałami jednostek samorządowych. Ciekaw jestem, jak Platforma chciałaby uregulować te kwestie? Rozumiem, że PO obiecuje walkę z centralizmem, ale przecież likwidacja urzędów wojewodów będzie skutkować czymś zupełnie odwrotnym a kompetencje kontrolne wojewody przejdą na ministerstwo. To byłby dopiero centralizm!" - stwierdził Jarosław Wieczorek.

ZOBACZ WIDEO:
Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Budka: Zlikwidujemy urząd wojewody jako namiestnika rządu w terenie

"Dziś Platforma nie ma wpływu na wybór wojewodów, więc mówi, że nie są potrzebni. W ogóle likwidacyjne zapędy tej partii wywołują konsternację, a PO zapowiada przecież koniec IPN i CBA. To usuńmy jeszcze rząd, prokuraturę, ABW, sądy i jedynym organem zarządzającym będzie partia Grzegorza Schetyny.

Można dziś rozmawiać o zmianach dotyczących modelu administracji w państwie, ale traktujmy ten temat odpowiedzialnie. Głos posła Budki odbieram jako głos awanturniczy i lekkomyślny, tym smutniejszy, że padający z ust prawnika i byłego ministra sprawiedliwości. Przypominam jeszcze, że przez osiem lat rządów Platforma Obywatelska nie zrobiła nic na rzecz decentralizacji kraju, o którą dziś się upomina" - dodał wojewoda.
(not. MZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!