Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiek pary - nowa wystawa w Muzeum w Gliwicach. Już od 5 lutego!

Piotr Grela
Wystawa Wiek Pary
Wystawa Wiek Pary Arc Muzeum w Gliwicach
Wiek pary - XIX stulecie - Jakie było ważne? Rewolucja przemysłowa i będące jej konsekwencją zmiany cywilizacyjne - wytworzenie nowej, agresywnej formacji ekonomicznej o zasięgu globalnym – kapitalizmu, nie byłyby możliwe bez wynalezienia maszyny parowej - I właśnie o nich – poprzez ukazanie przemian w przemyśle, transporcie i komunikacji - opowie ekspozycja przygotowywana przez Muzeum w Gliwicach wspólnie z Muzeum w Tarnowskich Górach. Kuratorami wystawy są historycy: Anna Kulczyk i Przemysław Rubacha.

Wiek pary - Otwarcie wystawy: 5 lutego 2016, Willa Caro, godz. 17.00

Rewolucja przemysłowa i będące jej konsekwencją zmiany cywilizacyjne, wytworzenie nowej, agresywnej formacji ekonomicznej o zasięgu globalnym – kapitalizmu, nie byłyby możliwe bez wynalezienia maszyny parowej, której rozliczne zastosowania radykalnie i trwale zmieniły sposób życia społeczeństw. Migracja ludności z obszarów wiejskich do miast, masowa produkcja umożliwiająca powszechny dostęp do dóbr konsumpcyjnych, dawniej uważanych za luksusowe i zastrzeżone dla najbogatszych, kilkudziesięciokrotny wzrost gospodarczy, przyspieszenie komunikacyjne, sen o nieograniczonym postępie, wzroście i rozwoju - wszystkie te zjawiska, które ukształtowały rzeczywistość industrialnego świata napędzane były silnikiem parowym. I właśnie o nich – poprzez ukazanie przemian w przemyśle, transporcie i komunikacji - opowie ekspozycja przygotowywana przez Muzeum w Gliwicach wspólnie z Muzeum w Tarnowskich Górach. Kuratorami wystawy są historycy: Anna Kulczyk i Przemysław Rubacha.

- Naszym celem było możliwie szerokie ukazanie wpływu maszyny parowej na przemiany gospodarcze i społeczno-kulturowe zachodzące w XIX stuleciu. Szczególnie wiele miejsca poświęciliśmy zastosowaniu maszyn parowych w górnictwie i transporcie, a zwłaszcza w kluczowej wówczas kwestii odwadniania kopalń. Na ekspozycji poświęconej temu rewolucyjnemu wynalazkowi nie może oczywiście zabraknąć prezentacji sylwetek wynalazców różnych urządzeń o napędzie parowym - mówią Anna Kulczyk i Przemysław Rubacha

Oprócz rysunków na wystawie znajdą się też modele – wciąż działające przedwojenne modele maszyn parowych, przekroje, modele pokazowe służące do nauki, ale także modele urządzeń służących do odwadniania kopalń przed zastosowaniem do tego celu dziewiętnastowiecznego wynalazku. Zobaczymy modele kieratów konnych czy model nadszybia XVI-wiecznej kopalni srebra w Tarnowskich Górach z kołem deptanym.

Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Wystawę honorowym patronatem objął Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik.

Wystawa: Wiek Pary

Kurator: Anna Kulczyk, Przemysław Rubacha

Wystawa dostępna dla publiczności od 5 lutego do 31 maja 2016 roku.

Wystawa ze zbiorów: Muzeum w Gliwicach oraz Muzeum w Tarnowskich Górach, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Rybniku, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty