Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka czeka na turystów [BILET RODZINNY W PROMOCJI] Zwiedź Muzeum w Wieliczce w niedzielę

Monika Krężel
Kabaret na przyprawy, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Kabaret na przyprawy, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka FOT. MATERIAŁY PRASOWE
Aż do 29 marca 2015 r., w każdą niedzielę o godz. 14 można rodzinnie zwiedzać Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w bardzo atrakcyjnej cenie. W ramach łączonego biletu za jedyne 9 złotych zwiedzimy kopalnię soli na III poziomie oraz Zamek Żupny. Grupa powinna liczyć minimum 10 osób.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć górniczą ekspozycję na głębokości 135 m, w tym nowość: nowoczesną multimedialną kaplicę pw. św. Jana Pawła II. Z kolei w części naziemnej na turystów czeka Zamek Żupny z kolekcją zabytkowych solniczek oraz wystawą czasową "Sport w Wieliczce w XIX i XX wieku".

Warto wiedzieć, że obydwa obiekty, w których znajduje się Muzeum Żup Krakowskich figurują na liście UNESCO - kopalnia od 1978 r., a Zamek Żupny od 2013 r.

Nowością dla zwiedzających jest multimedialna kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II, w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli.

Dotychczas to górnicy, idąc za potrzebą serca, urządzali kaplice w kopalni. Swym stylem i aranżacją odzwierciedlały ducha epoki, w której powstawały. Różniły się kształtem, wielkością i wystrojem wnętrz - od bardzo skromnych po bogato wyposażone i wykute w soli. W sumie w wielickiej kopalni w ciągu stuleci powstało ok. 40 kaplic i miejsc kultu. Do dzisiaj zachowało się 26. Obrazy i rzeźby z pozostałych i nieistniejących już kaplic są prezentowane na wystawie „Sacrum w dziedzictwie solnym” w ekspozycji Muzeum na poziomie III kopalni.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum prof. Antoni Jodłowski - udostępniona kaplica pw. św. Jana Pawła II posiada wystrój na miarę XXI w. - nowoczesny z wykorzystaniem multimediów. Oddając ducha naszych czasów wpisuje się ona w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni.

Zasadniczy wystrój świątyni stanowią trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie unoszenia się nad ziemią: pierwsza z nich tworzy mensę ołtarzową; druga jest elementem kompozycji; trzecia ustawiona pionowo w kształcie bloku solnego składa się z czterech ruchomych części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż. Z uwagi na podatność halitu, tj. soli kamiennej na ługowanie (rozpuszczanie) pod wpływem wilgotnego powietrza bryły te wykonane zostały ze specjalnego tworzywa wiernie oddającego wygląd kryształów soli kamiennej.

Patronem kaplicy jest św. Jan Paweł II, któremu świat ludzi pracy był bardzo bliski i w swoich kazaniach oraz rozważaniach poświęcił temu zagadnieniu wiele miejsca, apelując o godne traktowanie pracowników oraz ich sprawiedliwe wynagradzanie. Stąd świątynia jemu poświęcona w kopalni, w której przez siedem wieków pracowało wiele pokoleń górników. Karol Wojtyła zaznaczył swą obecność w wielickiej kopalni trzykrotnie: w 1930 r., 1936 r. oraz będąc kardynałem w 1971 r.
Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym, nad którym opiekę będzie sprawował kapelan. Jest ona prawdopodobnie najgłębiej na świecie położoną świątynią poświęconą papieżowi. Zostanie włączona do szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, będą tu też obchodzone uroczystości lokalne oraz ponadregionalne m.in. związane z osobą papieża Jana Pawła II.

BILET RODZINNY DO MUZEUM W WIELICZCE

Jeśli chcemy skorzystać z rodzinnego zwiedzania Muzeum w niższej cenie, konieczna jest rezerwacja pod numerem telefonu 12 289-16-27.

Grupa powinna liczyć minimum 10 osób, w przypadku mniejszej liczby osób zwiedzanie może zostać odwołane (zbiórka w Zamku Żupnym - początek zwiedzania o godz. 14).


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!