Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja CBŚP na Śląsku. Mafia na Śląsku handlowała złotem. 24 osoby zatrzymane. Podejrzani mieli wyłudzać podatek VAT

DRAPA
Śledczy ustalili, że w naszym kraju funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która pozorowała działalność gospodarczą dotyczącą obrotu złotem. W tym celu zakładane były firmy „słupy”, a ich rolą było wystawianie fikcyjnych faktur na sprzedaż złota, oraz przyjmowanie fikcyjnych faktur, stwierdzających jego rzekome nabycie.
Śledczy ustalili, że w naszym kraju funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która pozorowała działalność gospodarczą dotyczącą obrotu złotem. W tym celu zakładane były firmy „słupy”, a ich rolą było wystawianie fikcyjnych faktur na sprzedaż złota, oraz przyjmowanie fikcyjnych faktur, stwierdzających jego rzekome nabycie.
Funkcjonariusze katowickiego CBŚP przeprowadzili m.in. na terenie województwa śląskiego dwie wielkie akcje. Zatrzymano w sumie 24 osoby. Członkowie mafii na Śląsku podejrzani są m.in. o wyłudzanie podatku VAT z handlu złotem. - Oba śledztwa są rozwojowe - podkreślają śledczy.

Pierwsze śledztwo prowadzą policjanci z katowickiego CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. W trakcie postępowania ustalono, że jedna ze spółek działających w województwie śląskim, od listopada 2012 roku do listopada 2013 roku, generowała bardzo wysokie kwoty VAT do zwrotu, dokonując wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do kontrahentów z Czech, Belgii i Francji.

- We wskazanym okresie była to łączna kwota prawie 65 milionów złotych, która została zwrócona na rachunek spółki. Wszczęcie śledztwa w tej sprawie umożliwiło jednakże wstrzymanie zwrotu podatku VAT w kwocie 15 milionów złotych - informuje prokuratura.

Śledczy ustalili, że w naszym kraju funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która pozorowała działalność gospodarczą dotyczącą obrotu złotem.

W tym celu zakładane były firmy „słupy”, a ich rolą było wystawianie fikcyjnych faktur na sprzedaż złota, oraz przyjmowanie fikcyjnych faktur, stwierdzających jego rzekome nabycie.

Czytaj także:
Fikcyjne faktury za fikcyjne scenariusze: oszustwo VAT. Prokuratura postawiła zarzuty

- Na kanwie tak fikcyjnie spreparowanej dokumentacji handlowej, dokonywane były transfery środków finansowych pomiędzy tymi podmiotami. Jednym z głównych celów procederu okazało się pozorowanie dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych - sprzedaży złota do innych krajów Unii Europejskiej. To zaś stanowiło podstawę do występowania przez ustalone polskie firmy o zwrot podatku naliczonego do właściwych urzędów skarbowych - przekazała prokuratura.

Jak ustalono, złoto nie pochodziło od dostawców wskazanych na fakturach zakupu. Aż 99 proc. transakcji było fikcyjnych i służyło wyłącznie do uzyskania przez spółkę faktur „kosztowych”. Podatek VAT ujawniony na tych fakturach nie był faktycznie płacony przez dostawców.

Ustalono też, że spółka nielegalnie sprowadzała złoto z rejonów objętych konfliktami - z Ghany, Laosu oraz z Republiki Środkowoafrykańskiej. W trakcie ostatniej akcji zatrzymano 6 osób. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, jak też popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Wobec trzech podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Dotychczas w sprawie zarzuty usłyszało 58 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy i kolejne zatrzymania nie są wykluczone.

Drugie śledztwo prowadzą policjanci z katowickiego CBŚP i pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Na początek postępowanie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Zawierciu, bowiem tamtejszy Urząd Skarbowy przekazał materiały dotyczące kontroli podatkowej w jednej z lokalnych firm. Następnie pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili postępowanie kontrolne w dwóch kolejnych podmiotach.

W efekcie wielomiesięcznego śledztwa oraz kontroli ustalono, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli działać na przestrzeni 2015 i 2016 roku, wyłudzając podatek VAT, w tzw. karuzelowym obrocie towarem - podgrzewaczami tealight, osłonkami aluminiowymi do podgrzewaczy czy świeczkami zapachowymi. - Poprzez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do podmiotów z krajów UE, z wykorzystaniem kolejnych „buforów i znikających podatników”, uzyskiwano nieuzasadniony zwrot podatku VAT.

Podejrzani poprzez konta bankowe różnych firm, legalizowali przepływy środków finansowych w oparciu o poświadczającą nieprawdę dokumentację finansowo-księgową. Miało to stwarzać pozory rzeczywistego obrotu gospodarczego, a w rzeczywistości ten sam towar wielokrotnie krążył pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi - poinformowało CBŚP.

Wstępnie śledczy ustalili, że w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa poniósł straty w kwocie ponad 7 mln zł oraz został narażony na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku VAT na kwotę ponad 10 mln zł.
Akcję przeprowadzono w czterech województwach: śląskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Zatrzymano 18 osób, którym w prokuraturze przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz prania pieniędzy. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd tymczasowo aresztował 6 osób na 3 miesiące.  

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo