MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja - Ratuj życie

Agata Pustułka
Maciej Kot maluje dziecięce oddziały szpitali i klinik
Maciej Kot maluje dziecięce oddziały szpitali i klinik OLGIERD GÓRNY
Czy szpitalne wnętrze może stać się oazą relaksu, w którym ciepłe barwy i przyjazne dźwięki koją stres i strach?

Przekona nas o tym artysta plastyk Maciej Kot, dzięki któremu Katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku wkrótce już ogromnie się zmieni.

Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objęła profesor Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierowniczka Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Zmiana klinicznych wnętrz to element ogólnopolskiej akcji Save Life - Ratuj życie i jednocześnie pierwsze tak duże przedsięwzięcie, którego celem jest przeobrażenie szarobiałej szpitalnej rzeczywistości oddziałów hematologicznych w przyjazną pacjentom przestrzeń.

Pieczę nad artystyczną odsłoną kampanii ma Maciej Kot, plastyk i psycholog w jednej osobie, który już od dziewięciu lat odmienia wnętrza oddziałów szpitalnych dla dzieci, przeistaczając je w bajowe krainy. Zwierzakami, postaciami z bajek, kwiatkami, chmurami i słoneczkami wypełnił już ściany ponad 70 oddziałów, w tym m.in. onkologiczny dla dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

- Mam nadzieję, że nasza współpraca przyniesie dobre dla pacjentów efekty. My zajmujemy się przede wszystkim leczeniem, ale wiemy, jak ważne dla osób chorych, zwłaszcza dla dzieciaków, jest przebywanie w przyjaznym miejscu. A warto dodać, że nasi pacjenci spędzają u nas długie tygodnie i szpital na jakiś czas staje się z konieczności ich domem, gdzie gromadzą ważne dla siebie przedmioty. Chcemy ułatwić im tę adaptację, bo zetknięcie z rzeczywistością szpitalnego oddziału dla wielu osób może być trudnym doświadczeniem - tłumaczy prof. Kyrcz-Krzemień, która jest jednocześnie konsultantką wojewódzką w dziedzinie hematologii.

Ukoronowaniem katowickiej kampanii ma być zmiana wizerunku Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku.

- Planuję w katowickiej klinice wykorzystanie motywów morskich, a więc królować tam będą przede wszystkim odcienie niebieskiego, trochę zieleni - wyjaśnia Maciej Kot.

Ale samo kolorowanie ścian to nie wszystko. Sceny z bajek i baśni pojawiają się w polskich szpitalach (już w około 600) od wielu lat. Znane są jako "motylkowe oddziały". Tym razem jednak chodzi nie tylko o malowanie i przyozdabianie klinicznych sal.
- Marzy mi się również dopełnienie plastycznej wizji przez terapię dźwiękiem. Można by do tego wykorzystać naturalne odgłosy, na przykład szum fal, śpiew ptaków a nawet krzyk mew. Zależałoby mi więc w efekcie na stworzeniu czego w rodzaju szpitalnej oazy relaksu- dodaje plastyk.

Aranżacja plastyczno-wizualna w salach katowickiej kliniki ma nawiązywać do słynnych projektów znanego katalońskiego architekta, Antoniego Gaudiego, który w swoich dziełach łączył wiele różnorodnych form twórczych. Wśród nich do najbardziej oryginalnych należą właśnie te, które nawiązywały do płynności podwodnego świata.

- Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane kolory i cała aranżacja wnętrz łagodzą szpitalny stres, a nawet sprzyjają zdrowieniu - mówi Maciej Kot.

Jako pierwsi na kolorowo szpitale zaczęli malować Amerykanie. Od kilku lat działa w Stanach Zjednoczonych fundacja, która zbiera pieniądze na ozdabianie ponurych szpitalnych wnętrz, zwłaszcza na tych oddziałach, na których do zdrowia wracają najmłodsi pacjenci.

Maciek Kot jako jedyny przeciera w Polsce szlaki podobnej działalności.

- Największą dla mnie radością jest uśmiech dziecka - mówi.

Choć bywa i tak, że mali pacjenci nabiją sobie guza, próbując przytulić się do namalowanego misia.

- Przy okazji kampanii Save Life - Ratuj życie chcemy zwrócić uwagę również na problemy polskiej transplantologii i rozpropagować krajowe dawstwo szpiku - mówi prof. Kyrcz-Krzemień. - Nasza klinika jest największa w Polsce i wykonuje najwięcej trudnych operacji. To liczący się w Europie ośrodek, w którym od 1990 roku przeprowadzono około dwóch tysięcy transplantacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni