Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Rycerzowa w Beskidzie Żywieckim. Na szlaku z Soblówki jest jak w Narnii. Świetne miejsce na spacer

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wielka Rycerzowa (1 226 m n.p.m.) to szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy. Jest położony w Beskidzie Żywieckim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielka Rycerzowa (1 226 m n.p.m.) to szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy. Jest położony w Beskidzie Żywieckim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Beskid Żywiecki wygląda fantastycznie. W tej zimowej aurze można się zakochać. Masy śniegu, piękne widoki i klimat jak z bajki - tak w skrócie jest teraz na Wielkiej Rycerzowej. Z Soblówki możemy dotrzeć na ten czarujący szczyt nawet w półtorej godziny. Naprawdę warto!

Beskid Żywiecki zachwyca w zimowej odsłonie! Jednym z jego wyjątkowych miejsc jest Wielka Rycerzowa (1 226 m n.p.m.). Szczyt, który kusi pięknymi widokami i urokliwym schroniskiem. Przy okazji wejście na jego wierzchołek jest stosunkowo łatwe.

Wielka Rycerzowa. Szlak z Soblówki

Do miejscowości Soblówka podróż z Bielska-Białej zajmuje około półtorej godziny - jedzie się przez Węgierską Górkę, Milówkę oraz Rajczę. Na miejscu pierwszy parking znajduje się przy drewnianym kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Dalej również można znaleźć miejsca parkingowe - tutaj do wyboru: bliżej szlaku czarnego lub żółtego. Oba te szlaki są do siebie podobne, choć mówi się, że żółty oferuje ładniejsze widoki.

Nie przeocz

W takim zestawieniu warto pokusić się zatem o pętlę, którą rozpocznie spacer żółtym szlakiem, a zakończy powrót szlakiem czarnym. Całość powinna zająć nam około czterech godzin.

Oczywiście wędrówka wyłącznie jednym ze szlaków też ma swój klimat. I do samochodu powinno być bliżej.

  • Szlak turystyczny czarny z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia: półtorej godziny.
  • Szlak turystyczny żółty z Soblówki do Bacówki na Rycerzowej. Średni czas przejścia: półtorej godziny.

Na obu szlakach nie ma newralgicznych i podchwytliwych miejsc. Jednak w warunkach zimowych to szlak czarny uważany jest za najłatwiejszą opcję dojścia do schroniska. Można się spodziewać, że będzie przetarty.

Co czeka nas na czarnym szlaku?

Wraz z wysokością, będzie przybywać śniegu, przy okazji widoki zaczną być bardziej czarujące, aż w końcu otoczą nas malownicze beskidzkie hale.

Na Hali Rycerzowej mieści się schronisko (1120 m n.p.m.). Tuż obok jest jednak ostatnie przewyższenie i dosłownie kwadrans dzieli nas od szczytu Wielkiej Rycerzowej. Można stwierdzić, że jest to najbardziej podstępne miejsce na całej trasie. Pozostaje wybrać: wejście na szczyt czy ciepłe schronisko na wyciągnięcie dłoni? Trudny wybór. Niezdecydowanych informujemy, że wejście na Wielką Rycerzową oraz powrót do schroniska zajmie około 25 minut.

Czarujące widoki na Wielkiej Rycerzowej

Na szczycie widzimy świat jak z Narnii. Zaśnieżony las, a w oddali piękną panoramę. Widać królową, czyli Babią Górę, widoczne jest też Pilsko, a widok na Tatry zapiera dech w piersiach. Co ważne, przez szczyt Wielkiej Rycerzowej przebiega granica kraju oraz Wielki Europejski Dział Wodny, który rozdziela zlewiska Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego. Z kolei nazwa szczytu wywodzi się od miejscowości Rycerka Dolna i Rycerka Górna (dawniej Rycerka), które prawdopodobnie były własnością rycerską.

Na południowych stokach Wielkiej Rycerzowej, już po słowackiej stronie, znajduje się rezerwat przyrody Vychylovské skalie z osuwiskiem.

Urokliwe schronisko. Bacówka PTTK na Rycerzowej

Schronisko jest całkiem młode, ponieważ uroczyście otworzyło swoje progi we wrześniu 1975 roku. Oferuje 34 miejsca noclegowe. Do dyspozycji są pokoje: 2-, 3-, 5- i 10-osobowe. Bufet czynny jest od 8.00 do 20.00 (gorące posiłki do 19.00). Co ciekawe, istniał projekt przetransportowania gotowej, złożonej bacówki helikopterem z Soblówki na halę. Ostatecznie okazał się on niewykonalny z powodów technicznych.

Co oznaczają kolory szlaków?

Zdarza się, że niektórzy turyści błędnie odczytują kolory szlaków, a nawet przypisują do nich poziomy trudności. Tu wyjaśniamy, co oznaczają kolejne znaczniki.

Szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym np. Główny Szlak Beskidzki. Taki szlak zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a także najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma).

Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne. Z kolei kolorem żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe.

Kolor zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc. A kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera