Wielka Sobota. "Bez powrotu z piekła, nie ma zmartwychwstania". Mówią o. Emil Pacławski OFM i bp Marian Niemiec

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Udostępnij:
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego. W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego wierni przychodzą do kościołów z koszyczkami święcić pokarmy. W tym roku, z uwagi na pandemię, tego nie będzie. Jak chrześcijanie powinni przeżywać Wielką Sobotę? Naszym przewodnikami po Wielkim Tygodniu 2021 są o. Emil M. Pacławski OFM, proboszcz parafii św. Franciszka i Klary w Tychach oraz bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
  • Rozmowa o Wielkiej Sobocie z franciszkaninem o. Emilem Pacławskim OFM i bp. Marianem Niemcem, biskupem luterańskim
  • To dzień ciszy, skupienia, zadumy i oczekiwania na zmartwychwstałego Chrystusa
  • "Im bardziej byliśmy wyciszeni i odziani w szatę pokory pod krzyżem, tym mocniej przeżywamy wielkanocną radość"
  • Jak wierzący powinni przygotować się do świętowania Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego?
  • "Jezus widział gehennę piekła i wrócił, by innych przestrzec przed życiem wypełnionym dramatem piekła. Stąd nadzieja w Chrystusie"

***

Co jest istotą Wielkiej Soboty?

O. Emil Pacławski: W Wielką Sobotę adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w tzw. Bożym Grobie. „Cisza wielka, bo Król zasnął”, ale przecież Bóg nie zostaje w Otchłani. Owszem Jezus widział gehennę piekła i wrócił, by innych przestrzec przed życiem wypełnionym dramatem piekła. Stąd nadzieja w Chrystusie, który zstąpił do Otchłani i powrócił na ziemię.

Bp Marian Niemiec: W Wielką Sobotę nabożeństwa odbywają się najczęściej wieczorem i są czasem czuwania i oczekiwania na zmartwychwstanie. Sobota jest przedłużeniem Wielkiego Piątku, chociaż nie jest to dzień bez jakichkolwiek prac. Mamy świadomość, że nasz Zbawiciel leży w grobie. My jesteśmy w żałobie. Jednak trzeba wypełniać wszystkie domowe i zawodowe obowiązki.

Czy to dzień ciszy i skupienia?

O. Emil Pacławski: W Wielką Sobotę w katedrach odmawiane są tzw. Ciemne Jutrznie, ale poza liturgią brewiarzową nie ma żadnych wydarzeń liturgicznych. Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy i ma być sprawowana po zachodzie słońca. Nastrój Wielkiej Soboty oddaje najlepiej starożytna homilia: „Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań”.

Bp Marian Niemiec: Sobota jest dniem przygotowania się do Wielkanocy. Dla dzieci przygotowywany jest zajączek, na stołach pojawiają wielkanocne jajka. W kościołach pojawia się biel, dzwonią dzwony, rozlega się radosne Alleluja. W wielu kościołach pomiędzy godziną 4.00 a 8.00 odbywają się nabożeństwa rezurekcyjne. Im bardziej byliśmy wyciszeni i odziani w szatę pokory pod krzyżem, tym mocniej przeżywamy wielkanocną radość.

Jak wierni powinni przygotować się do świętowania Niedzieli Zmartwychwstania?

O. Emil Pacławski: Bez powrotu z piekła, nie ma zmartwychwstania. Życie nie ma sensu, Wielkanoc nie ma sensu. Tylko powrót do życia, daje nadzieję, szczególnie w tym trudnym czasie pandemicznym. I to jest istota i sens świętowania Wielkiej Nocy.

Bp Marian Niemiec: Bez Wielkiego Piątku nie byłoby Zmartwychwstania Jezusa i nadziei na nasze zmartwychwstanie. Bez Wielkanocy Wielki Piątek pozostałby tylko tragiczną śmiercią niewinnego człowieka. Wielki Piątek i Wielkanoc należą do siebie. Nie można tych świąt rozdzielać. Nie wyobrażam sobie świętowania zmartwychwstania, jeżeli nie stałem w Wielki Piątek pod krzyżem. Muszę zostać uwolniony z grzechów przez Chrystusową śmierć, bo tylko taki mogę oczekiwać na swoje zmartwychwstanie.

Rozmawiały: Maria Olecha-Lisiecka i Jolanta Pierończyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie