Około 1000 drzew zostanie wyciętych w Katowickim Parku Leśnym. Wycinka już trwa, a pod topór idą zdrowe drzewa. To, jak tłumaczą leśnicy, planowana wymiana drzewostanu na terenie Nadleśnictwa Katowice. Katowiczanie są oburzeni, tym bardziej, że karczowany jest las wzdłuż jednej z najbardziej malowniczych tras rowerowych w mieście.

Katowicki Park Leśny to, obok Doliny Trzech Stawów oraz rezerwatów Ochojec i Murcki, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Katowic. Rozciąga się między Muchowcem a osiedlem Zgrzebnioka i Brynowem. To las w środku miasta.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Zobacz galerię

CZYTAJCIE KONIECZNIE
WYCINKA DRZEW: CO MÓWIĄ PRZEPISY

Trwa wielka wycinka w Katowickim Parku Leśnym

Każda planowana, albo prowadzona tu wycinka wywołuje opór katowiczan, bo Katowicki Park Leśny to jedna z najcenniejszych przestrzeni miasta.

Skala tej, która realizowana jest na zlecenie Nadleśnictwa Katowice, jest ogromna. Jak wylicza rzecznik prasowy Nadleśnictwa Grzegorz Skurczak na około 7 hektarach zostanie wyciętych mniej więcej 1000 drzew.

Drwale rozpoczęli tu prace kilka tygodni temu. Wycinane są drzewa po obu stronach asfaltowej ścieżki, która jest też fragmentem trasy rowerowej nr 1. Jak dotąd wykonano około 60 proc. planu.

- To co tam zrobiono wygląda przerażająco - komentuje nasz Czytelnik. Ścieżka, przy której trwa wycinka, to popularne miejsce spacerów, bo łączy osiedle Zgrzebnioka z ulicą Francuską i dalej Doliną Trzech Stawów. To też trasa chętnie wybierana przez biegaczy. To właśnie oni po minionym ciepłym weekendzie zawiadomili nas o sprawie. - To absurd! Codziennie normy smogu mamy przekroczone o kilkaset procent, a tu tymczasem karczowany jest kawał lasu - alarmują oburzeni.

Leśnicy: wycinka jest w ramach wymiany drzewostanu

- Wycinka na tym terenie jest prowadzona w ramach planowanej przebudowy drzewostanu – odpowiada Grzegorz Skurczak. Pod topór idą między innymi brzozy i dęby. Drzewa w znakomitej większości zdrowe. Dlaczego?

- W trakcie gospodarowania drzewostanami przestrzeganych jest kilka reguł, które sprawiają, że las jest utrzymany. Drzewa rosnąc, cały czas się starzeją, w końcu dochodzą do takiego wieku, w którym czeka je tylko schyłek dni. W przypadku rezerwatu takie drzewa się pozostawia, aby przyroda naturalnie się odnawiała. W przypadku gospodarki leśnej (a taka jest prowadzona w Katowickim Parku Leśnym) drzewostany się wymienia, przebudowuje i pielęgnuje – twierdzi Skurczak.

Zapewnia, że w miejsce drzew wyciętych zaplanowano nowe nasadzenia. - W tym roku zostanie wykonane przygotowanie gleby, natomiast odnowienie zaplanowano w 2020 roku. Będziemy na tym terenie sadzić gatunki liściaste oraz jodłę – zapowiada. W większości będą to drzewa jednoroczne.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego